Pomorze

"To okrutne, że państwo próbuje ludzkie cierpienie skategoryzować na lepsze i gorsze"

Pomorze

Prezydent Sopotu napisał do premiera ws. świadczeń dla opiekunów niepełnosprawnych (wideo archiwalne)
Prezydent Sopotu napisał do premiera ws. świadczeń dla opiekunów niepełnosprawnych (wideo archiwalne)tvn24
wideo 2/2

"Zaprzestanie wypłacania dla ludzi doświadczonych przez los świadczenia pielęgnacyjnego nie oznacza dla nich rezygnacji z pójścia do kina, czy wyjazdu na wakacje, jest to przerwanie procesu rehabilitacji i leczenia" - prezydent Sopotu Jacek Karnowski pisze do premiera Mateusza Morawieckiego. Chodzi o kontrolę wojewody, po której miasto musi oddać ponad 800 tysięcy złotych za świadczenia wypłacane opiekunom niepełnosprawnych.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie wypłaca świadczenia pielęgnacyjne opiekunom osób niepełnosprawnych w wysokości 1583 złotych bez względu na to, kiedy powstała niepełnosprawność i czy miało to miejsce po ukończeniu przez ich podopiecznych 18. roku życia lub 25. w przypadku nauki w szkole.

Po kontroli Urzędu Wojewódzkiego miasto musi jednak zwrócić do Skarbu Państwa dokładnie 846 tysięcy 310 złotych i 26 groszy.

- Według ustawy to świadczenie przysługiwało bowiem tylko tym osobom, które doświadczyły niepełnosprawności do 18. roku życia albo 25., jeżeli się uczą. Oczywiście Trybunał Konstytucyjny to zakwestionował. Zgodnie z Konstytucją nie można bowiem wprowadzić takiej granicy wiekowej niezależnie, czy to jest 18, 20, 30, czy 50 lat - tłumaczył TVN24 Andrzej Czekaj, dyrektor MOPS.

Wyrok, o którym mówi dyrektor sopockiego MOPS-u, zapadł już 21 października 2014 roku. TK wskazał wówczas, że różnicowanie osób niepełnosprawnych jest sprzeczne z konstytucją. W Sopocie świadczenia więc wypłacano.

Wyrok ten nie spowodował jednak do tej pory zmian w prawie w tej kwestii - stąd wnioski z kontroli przeprowadzonej przez pracowników Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, że należy stosować obowiązujące nadal przepisy prawa w tym zakresie. I nakaz zwrotu wyżej wymienionej kwoty.

Prezydent Sopotu pisze do premiera

Prezydent Sopotu Jacek Karnowski w związku z wynikami kontroli napisał do premiera Mateusza Morawieckiego pismo. Dokument trafi również do Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny, pracy i polityki społecznej oraz do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha.

Karnowski, opierając się na wyroku TK, tłumaczy wypłacane przez MOPS świadczenia.

"Zgodnie z art. 190 Konstytucji RP orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne"- czytamy w piśmie.

Prezydent powołuje się także na orzeczenia sądów, które przyznawały rację osobom walczącym o odebrane świadczenia oraz na "komentatorów i praktyków zajmujących się tematyką świadczeń rodzinnych".

"Tak po ludzku, jest to niezrozumiałe i okrutne, że państwo próbuje ludzkie cierpienie skategoryzować na lepsze i gorsze" - pisze Karnowski.

Prezydent Sopotu podkreśla, że jeśli MOPS przestanie wypłacać świadczenia osobom niepełnosprawnym, to "nie oznacza to dla nich rezygnacji z pójścia do kina, czy wyjazdu na wakacje", tylko przerwanie leczenia i rehabilitacji.

"Jeszcze raz zwracam się o rozstrzygnięcie tej sprawy mając na względzie przede wszystkim dobro osób z niepełnosprawnością oraz równy stosunek wszystkich wobec prawa, który gwarantuje nam wszystkim ustawa zasadnicza - Konstytucja"- zwraca uwagę Karnowski.

"Od nas w dużej mierze zależy, czy opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych będą pomagać swoim podopiecznym, czy biegać po sądach walcząc o należną im sprawiedliwość" - czytamy na końcu pisma do premiera Mateusza Morawieckiego.

Prezydent Sopotu napisał do premiera ws. świadczeń dla opiekunów niepełnosprawnychUrzad Miasta Sopotu
Prezydent Sopotu: przerwanie przyznawania świadczeń to przerwanie procesu leczeniaUrzad Miasta Sopotu
Prezydent prosi o rozstrzygnięcie sprawy świadczeń dla opiekunów niepełnosprawnychUrzad Miasta Sopotu

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: MAK/gp / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Urzad Miasta Sopotu/TVN24

Pozostałe wiadomości