Muzeum pochwaliło się "Kupcem gdańskim"

"Portret kupca gdańskiego” w zbiorach MHMG
"Portret kupca gdańskiego” w zbiorach MHMG
tvn24
tvn24"Portret kupca gdańskiego” w zbiorach MHMG

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zaprezentowało dziś obraz, który zakupiło do swoich zbiorów. XIX-wieczny „Portret kupca gdańskiego”, jest bardzo cenny przede wszystkim dlatego, że namalował go blisko związany z miastem Louis Sy.

Portret kupca gdańskiego jest dziełem datowanym na 1848 rok. Obrazów z tego okresu zachowało się na Pomorzu niewiele, co dodatkowo podnosi jego wartość.

Tajemniczy kupiec

- Niestety nie znamy sportretowanego mężczyzny z imienia i nazwiska. Wiemy za to, że był to na pewno kupiec gdański. Oprócz tytułu wskazuje na to, m.in. statuetka Hermesa, patrona profesji – opowiada o dziele Dorota Witkowska z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Gdański artysta

- Portret jest ważny ze względu na związki artysty z życiem kulturalnym Gdańska w XIX wieku – mówi Dorota Witkowska z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. - Taki obraz to rzadkość na rynku sztuki – zapewnia.

Louis Sy był jednym z kustoszy Muzeum Miasta w XIX wieku i miał wówczas duży wpływ na życie kulturalne miasta. Wspołtworzył m.in. dekorację malarską wnętrza Wielkiej Hali Dworu Artusa. W latach 1856 – 1859 wykonał dziewięć przedstawień malarskich o tematyce sakralnej, mitologicznej i odnoszącej się do tradycji rycerskich. Jedynie połowa elementów wystroju Wielkiej Hali autorstwa Louisa Sy ocalała do dziś w oryginalnej formie. Los pozostałych dzieł jest nieznany.

Autor: ws / Źródło: TVN24 Pomorze

Pozostałe wiadomości