Miasta rezygnują z darmowej komunikacji dla uchodźców z Ukrainy. Od kiedy muszą płacić za bilet?

Komunikacja miejska w nowych obostrzeniach
Fogiel o unijnych środkach na pomoc uchodźcom z Ukrainy
Źródło: TVN24

Samorządy rezygnują z darmowej komunikacji miejskiej dla uchodźców z Ukrainy. W Gdańsku za przejazd trzeba płacić już od miesiąca. Taką zasadę od czerwca wprowadza również kilka innych miast wojewódzkich. Najdłużej z darmowego transportu korzystać będą mogli uchodźcy przebywający w Szczecinie.

Po rosyjskim ataku na Ukrainę wiele miast w Polsce wprowadziło dla uchodźców darmową komunikację miejską. Na początku z ulgi mógł korzystać każdy Ukrainiec, później samorządy wprowadziły zmianę: biletu nie potrzebowały osoby, które uciekły z Ukrainy po ataku Rosji 24 lutego.

Po kilku miesiącach kolejne miasta rezygnują z darmowych przejazdów. Jest to najczęściej związane z ponoszonymi przez samorządy kosztami.

W Gdańsku uchodźcy już płacą za bilet

Już od miesiąca za bilet trzeba płacić w Gdańsku. Bezpłatna komunikacja miejska dla uchodźców z Ukrainy obowiązywała jedynie do końca kwietnia.

"Od 01.05.2022 r. migrantów wojennych z Ukrainy nie obowiązują już bezpłatne przejazdy gdańską komunikacją miejską. Z przejazdów ulgowych/bezpłatnych obywatele Ukrainy mogą korzystać na takiej samej zasadzie jak inni obcokrajowcy lub polscy obywatele" - czytamy na stronie Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku.

Gdańsk. Obywatele Ukrainy mogą korzystać z komunikacji miejskiej na takiej samej zasadzie, jak inni obcokrajowcy lub polscy obywatele
Gdańsk. Obywatele Ukrainy mogą korzystać z komunikacji miejskiej na takiej samej zasadzie, jak inni obcokrajowcy lub polscy obywatele
Źródło: ztm.gda.pl

Od czerwca Ukraińcy płacą w Warszawie, Krakowie, Katowicach i Łodzi

W Warszawie uchodźcy z Ukrainy muszą płacić za bilet od pierwszego czerwca. Zgodnie z kwietniowym zarządzeniem prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego uchodźcy z Ukrainy mogli jeździć bez biletu do 31 maja. Uchodźcom od 1 czerwca przysługują takie ulgi, jak wszystkim, w tym zniżka dla uczniów i studentów, czy bezpłatne przejazdy dla osób po ukończeniu 70. roku życia.

Czytaj także: PKP Intercity wprowadza nowe zasady wydawania darmowych biletów dla uchodźców z Ukrainy

31 maja bezpłatne przejazdy dla uchodźców z Ukrainy skończyły się również w Krakowie oraz w gminach sąsiadujących, które przystąpiły do porozumienia dotyczącego tego wsparcia – przekazał w czwartek krakowski magistrat. Jak przypomniano, możliwość bezpłatnych przejazdów została wprowadzona od 24 lutego na okres 97 dni. Zwolnienie z opłat dotyczyło poruszania się na terenie miasta oraz gmin sąsiadujących, które przystąpiły do porozumienia w celu wspólnej realizacji zadań z zakresu publicznego transportu zbiorowego dla obywateli Ukrainy.

W Katowicach bezpłatna komunikacja miejska też była jedynie do 31 maja.

Trochę dłużej, bo do 3 czerwca uchodźcy z Ukrainy mogą jeździć za darmo komunikacją miejską w Łodzi.

Bezpłatna komunikacja miejska w Łodzi dla uchodźców z Ukrainy do 3 czerwca
Bezpłatna komunikacja miejska w Łodzi dla uchodźców z Ukrainy do 3 czerwca
Źródło: mpk.lodz.pl

Bezpłatna komunikacja miejska dla uchodźców we Wrocławiu, Poznaniu i w Szczecinie

We Wrocławiu uchodźcy z Ukrainy będą mogli korzystać z darmowej komunikacji miejskiej jeszcze do końca czerwca. Taką decyzję radni podjęli już 24 marca. Tam również od 26 lutego za darmo podróżować mogą uciekinierzy z Ukrainy, którzy wjechali legalnie do Polski po ogłoszeniu stanu wojennego - najwcześniej 24 lutego 2022 roku.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Uchodźcy mogą za darmo podróżować do końca czerwca również w Poznaniu. Od lipca będą musieli jednak płacić za bilet. Taką decyzję podjęli radni 17 maja na sesji Rady Miasta. Jak wyjaśniły władze Poznania, miasto nie otrzymało zwrotu pieniędzy od rządu za bezpłatne przejazdy uchodźców. Jak oszacowano, darmowa komunikacja dla Ukraińców kosztuje samorząd 14 mln złotych.

Najdłużej z darmowego transportu będą mogli korzystać uchodźcy przebywający w Szczecinie.

"Obywatele Ukrainy, którzy przekroczyli granicę ukraińsko-polską w dniu 24 lutego lub później, na podstawie dokumentu potwierdzającego przekroczenie, będą mogli korzystać z komunikacji miejskiej bezpłatnie do 30 września" - informuje Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: