Jak zbierać bursztyn i nie narazić się na kłopoty

TVN24 | Pomorze

Autor:
gp
Źródło:
PAP/TVN24
Wiceminister o złożu bursztynu na terenie przekopu Mierzei WiślanejTVN24
wideo 2/13
TVN24Wiceminister o złożu bursztynu na terenie przekopu Mierzei Wiślanej

Bursztyn, szczególnie ten samodzielnie znaleziony, to wciąż ceniona pamiątka z wakacji nad Bałtykiem. Trzeba jednak pamiętać, że amatorsko bursztyn można zbierać wyłącznie na plażach i płytkim pobrzeżu. Nie wolno tego robić na wydmach, klifach, w lasach i w parkach narodowych.

Ostatnio w lesie na Mierzei Wiślanej odkryto miejsce nielegalnego pozyskiwania bursztynu. Leśnicy z nadleśnictwa Elbląg poinformowali, że poszukiwacze zdewastowali przy okazji 100 metrów kwadratowych lasu.

Rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska poinformowała, że na plażach, biorąc pod uwagę, że działalność taka nie stanowi zagrożenia dla terenu pasa technicznego, nie jest wymagane pisemne zezwolenie właściwego terytorialnie urzędu morskiego na amatorskie zbieranie bursztynu. Wskazała, że należy przestrzegać przy tym kilku zasad.

Bez żadnych narzędzi

- Obszar poszukiwań to wyłącznie plaża i płytkie podbrzeże. Nie wolno tego robić na wydmach, klifach, w lasach oraz na terenie parków narodowych. Zbierać można wyłącznie ręcznie, nieprzemysłowo. Niedopuszczalne jest stosowanie narzędzi typu sita, motopompy, płuczki czy sprzętu i maszyn do prac ziemnych – wyjaśniła. Dodała, że amatorzy zbierania bursztynu nie mogą być uciążliwi dla innych plażowiczów.

Można zatem zbierać bursztyn wyrzucony przez wody morskie na plaży, a także z toni wodnej lub dna morskiego w pasie wód przybrzeżnych sposobami nienaruszającymi struktury gruntu, w tym dna morskiego.

Ptak sprzed 100 milionów lat odnaleziony w bursztynie09.06 | Doskonale zachowany, zatopiony w żywicy mały ptak sprzed 100 milionów lat został odnaleziony przez naukowców w Birmie. Gondwana Research

Wydobycie tylko z koncesją

Inaczej ma się sprawa z wydobywaniem bursztynu. Określają to istniejące regulacje ustawowe, które są kluczowe dla podmiotów prowadzących działalność w zakresie poszukiwania, rozpoznawania złóż kopalin, bądź wydobywania ze złóż kopalin.

Możliwość pozyskiwania bursztynu daje koncesja na poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin. Wydaje ją minister środowiska.

Jak wskazała Magdalena Kierzkowska, w obszarze pasa technicznego, tj. części terytorialnej podlegającej jurysdykcji dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni, nielegalne poszukiwania obecnie już nie stanowią dużego problemu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

- W ciągu ostatnich lat działalność tego typu na szczęście znacznie się zmniejszyła zarówno na Mierzei Wiślanej, jak i w rejonie Wyspy Sobieszewskiej i Stogów. Nie oznacza to oczywiście, że poza pasem technicznym problemu nie ma. Jest i mamy świadomość, jak destrukcyjnie takie nielegalnie działania wpływają zarówno na gospodarkę leśną, ekosystem, jak i bezpieczeństwo osób rekreacyjnie korzystających z nadmorskich terenów – zaznaczyła.

Titanic z bursztynu trafił do księgi rekordów Guinessa19.07| Pracował nad nim kilkanaście godzin dziennie przez ponad miesiąc. I się udało. Tomasz Ołdziejewski ze Sztutowa (Pomorskie) zbudował największego Titanica z bursztynu na świecie. Statek ma ponad 1,5 metra długości i trafił teraz do księgi rekordów Guinessa. TVN24

Autor:gp

Źródło: PAP/TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Alex