Jak trzy tony kokainy w zamrożonej pulpie ananasowej trafiły z Ekwadoru do Polski

Autor:
eŁKa/gp
Źródło:
PAP
Kokaina warta 334 mln zł ukryta w w zamrożonej pulpie ananasowej (wideo bez dźwięku)
Kokaina warta 334 mln zł ukryta w w zamrożonej pulpie ananasowej (wideo bez dźwięku)Morski OSG i CBŚP
wideo 2/7
Morski OSG i CBŚPKokaina była ukryta w w zamrożonej pulpie ananasowej (wideo bez dźwięku)

Śledczy zdradzają szczegóły wykrycia próby przemytu ponad trzech ton kokainy do Polski. Narkotyk ukryty był w transporcie zamrożonej pulpy ananasowej. Prowadzący śledztwo zapowiadają już kolejne potencjalne zatrzymania osób zamieszanych w przemyt.

W ubiegłym roku spółka, która nigdy nie zajmowała się sprzedażą artykułów żywnościowych, ściągnęła do Polski 144 beczki zamrożonej pulpy ananasowej, która służy m.in. do wyrobu soków. Każda beczka ważyła ok. 250 kg i trzeba było ją przechowywać w temperaturze poniżej -20 stopni Celsjusza.

Beczki załadowano na statek, który przypłynął z Ekwadoru do Hamburga.

Kontrabandę wywąchały psy

Import tak wielkiej ilości zamrożonej pulpy ananasowej wzbudził podejrzenia śledczych, jeszcze zanim towar dotarł do Polski. W związku z tym ładunek był sprawdzany już w Niemczech, m.in. za pomocą RTG. Jednak nic niepokojącego wówczas nie wykryto.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Po kontroli w Hamburgu towar załadowano na samochody i w ten sposób przyjechał on do Gdyni, gdzie funkcjonariusze MOSG i CBŚP ponownie prześwietlili beczki urządzeniem RTG, a psy Straży Granicznej wskazały, że niektóre z nich mogą zawierać narkotyki.

Śledczy zdecydowali, że beczki trzeba będzie rozmrozić, a następnie otworzyć, by sprawdzić ich zawartość.

- Sprawdzenie zawartości beczek było czasochłonne. To były niecodzienne badania, między innymi z uwagi na temperaturę, w której należało trzymać beczki z pulpą - powiedziała PAP naczelnik Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Gdańsku Olimpia Gapanowicz.

Pulpy ananasowe były całkowicie zamrożoneMOSG

Biegły z zakresu chemii wskazał, że w sześciu beczkach było ponad 3,2 tony substancji z zawartością kokainy. Wartość narkotyków szacuje się na 334 mln złotych, na rynku detalicznym mogły to już być nawet trzy miliardy.

Dwa słupy i lokalny biznesmen

Jeszcze przed zatrzymaniem trojga podejrzanych o udział w kontrabandzie śledczy sprawdzili działalność firmy, która importowała pulpę z Ekwadoru. Poza tym, że wcześniej nie zajmowała się taką działalnością, wyglądało na to, że została zakupiona jedynie jako przykrywka dla przemytu.

Śledczy wiedzieli, że firma, choć sprowadziła ok. 36 ton pulpy ananasowej, nie miała na nią odbiorców w Polsce.

Zatrzymano trzech mężczyzn w wieku 64 do 71 lat. Żaden z nich nigdy wcześniej nie działał w branży spożywczej.

Pierwsi wpadli dwaj mężczyźni związani ze spółką.

- To typowe słupy. Zostali wynajęci do konkretnego zadania. Mamy świadomość, że są częścią naszej układanki. Kolejną aresztowaną osobą jest mężczyzna związany z branżą nieruchomości na Pomorzu. Nie deweloper, ale oferujący kupno i sprzedaż nieruchomości. Taki lokalny biznesmen. Ten człowiek finansował przedsięwzięcie - powiedział PAP jeden ze śledczych.

Kokainę wywąchali czworonożni funkcjonariuszeMOSG

Areszt

Podejrzani po zatrzymaniu zaczęli składać wyjaśnienia. Śledczy muszą wyjaśnić rolę biznesmena, który finansował akcję. Są przekonani, że za nim stoją też kolejne osoby.

- Trzeba wyjaśnić, kto dogadywał przemyt tak dużego transportu kokainy z Ameryki Południowej - dodaje rozmówca PAP.

Wszyscy podejrzani o organizację przemytu przebywają w areszcie. Śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań w tej sprawie.

Autor:eŁKa/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: MOSG

Pozostałe wiadomości