Wykluły się jedne z najrzadszych ptaków na świecie

Autor:
ng/gp
Źródło:
Gdański Ogród Zoologiczny
We Gdańsku wykluły się jedne z najrzadszych ptaków na świecie
We Gdańsku wykluły się jedne z najrzadszych ptaków na świecieGdański Ogród Zoologiczny
wideo 2/6
szpak balijski

Atrakcyjny wygląd szpaka balijskiego oraz jego niezwykłe umiejętności naśladowania dźwięków i śpiewu sprawiły, że stał się pożądanym celem kłusowników. To z kolei przyczyniło się do drastycznego spadku liczebności tego gatunku. Jego hodowlę zachowawczą prowadzą ogrody zoologiczne na całym świecie. Do grona szczęśliwców, którym udało się rozmnożyć ten gatunek, należy gdański ogród.

9 sierpnia gdański ogród zoologiczny w swoich social mediach pochwalił się radosną nowiną. Na świat przyszła para piskląt szpaków balijskich. To już drugie potomstwo, którego doczekano się w Gdańsku. Młode samiczki, które wykluły się w zeszłym roku, już niedługo pojadą do ogrodu w Kolonii.

Ich rodzice także pochodzą z niemieckich hodowli. Samica przyjechała do Gdańska w 2020 roku ze Schwerinu, natomiast samiec wykluł się w ogrodzie w Neuwied. W naturze ptaki te żyją wyłącznie na indonezyjskiej wyspie Bali. Gatunek ten jest skrajnie zagrożony wyginięciem.

- Każdy przychówek tego krytycznie zagrożonego gatunku to ogromna radość i nadzieja na poprawę kondycji jego populacji w naturze - podkreślają pracownicy gdańskiego ZOO.

Atrakcyjny wygląd szpaka balijskiego oraz jego niezwykłe umiejętności naśladowania dźwięków i śpiewu sprawiły, że stał się pożądanym celem kłusowników. To z kolei przyczyniło się do drastycznego spadku liczebności tego gatunku. Jego hodowlę zachowawczą prowadzą ogrody zoologiczne na całym świecie. Do grona szczęśliwców, którym udało się rozmnożyć ten gatunek, należy również gdańskie ZOO.
Stado szpaków balijskich w Gdańsku powiększyło sięNa świat przyszła para piskląt szpaków balijskich. To już drugie potomstwo, którego doczekano się w Gdańsku. Młode samiczki, które wykluły się w zeszłym roku, już niedługo pojadą do ZOO w Kolonii.Gdański Ogród Zoologiczny

Niczym białe kruki

Największym zagrożeniem dla szpaków balijskich jest kłusownictwo i nielegalny handel. Ich białe upierzenie uznawane jest przez mieszkańców Bali i okolicznych wysp za przynoszące szczęście, a ze względu na zdolność śpiewania są wykorzystywane w konkursach śpiewu. Są także eksportowane, konsumowane i używane w tradycyjnej medycynie ludowej.

Około 1900 roku, kiedy odkryto szpaka balijskiego, ich liczbę określano szacunkowo na ponad 300 tysięcy. Natomiast w 1990 roku pozostało ich na wolności tylko piętnaście, a dziesięć lat później - zaledwie sześć. Od tego czasu podejmowano próby zwiększenia liczebności populacji, ale jej wielkość jest stale rozchwiana i nadal utrzymuje się na krytycznie niskim poziomie. Szpak balijski jest obecnie jednym z ambasadorów kampanii edukacyjnej Silent Forest (ang. Milczące lasy), której celem jest przeciwdziałanie  wymieraniu gatunków ptaków śpiewających w Azji.

- Wszelkie przychówki szpaków balijskich w hodowlach zamkniętych mają wpływ na to, jak przedstawia się stan dzikiej populacji. Wynika to z faktu, że ratowanie znikającego gatunku polega na wypuszczaniu na wolność osobników hodowlanych, które w przyszłości utworzą pary lęgowe zarówno na wyspie Bali, jak i w innych obszarach, gdzie trwają próby introdukowania gatunku - przy okazji pierwszego przychówku szpaków mówiła Izabela Krause, zastępca dyrektora ds. hodowlanych ZOO Gdańsk.

To, czy małe szpaki wyklute w Gdańsku będą żyć na wolności, czy też trafią do innego ogrodu zoologicznego, nie jest zależne od decyzji macierzystego ZOO. Każdy cenny, zagrożony wyginięciem gatunek zwierząt mieszkających w ogrodach zoologicznych ma swojego koordynatora, czyli osobę, która posiada wszelkie dane na temat liczby oraz struktury wiekowej i płciowej konkretnych okazów w poszczególnych placówkach. To właśnie koordynator podejmuje decyzję, czy dany osobnik może być przekazany do innego ogrodu celem reprodukcji lub do reintrodukcji w naturze. Koordynatorem szpaka balijskiego jest jeden z pracowników zoo w Kolonii.

Autor:ng/gp

Źródło: Gdański Ogród Zoologiczny

Źródło zdjęcia głównego: Gdański Ogród Zoologiczny

Pozostałe wiadomości