TVN24 | Pomorze

Cofka w Gdańsku, Gdyni, Ustce i na Żuławach. Przeciekał wał w Nowakowie, zamknięte molo w Sopocie

TVN24 | Pomorze

Aktualizacja:
Autor:
ib/
tam
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Zalania nad morzem przez tak zwaną cofkę
Zalania nad morzem przez tak zwaną cofkętvn24
wideo 2/8
tvn24Zalania nad morzem przez tak zwaną cofkę

W niedzielę doszło do cofki w trzech miastach - na wyspie Ołowianka w Gdańsku, na marinie w Gdyni oraz na bulwarze w Ustce - informują strażacy z Pomorza. I rozstawiają w zagrożonych miejscach zapory, by nie doszło do zalania budynków. Z kolei w Sopocie - do odwołania - zostało zamknięte molo. Poważne problemy wciąż są także na Żuławach Wiślanych.

Informację o cofce przekazał rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku brygadier Łukasz Płusa. Jak nadmienił, strażacy rozstawiają w tych miejscach zapory, aby nie doszło do zalania budynków.

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

W Sopocie molo zamknięte do odwołania

"Z powodu szkwału, który w niedzielne popołudnie nadciągnął nad Sopot, do odwołania zamknięte zostało molo. Wszystkie służby miejskie przez cały czas pracują, zabezpieczają powalone drzewa i zniszczone przez nie samochody. Wichura uszkodziła także co najmniej 4 budynki mieszkalne" - czytamy na stronie sopockiego magistratu.

- Wszystkie służby miejskie w Sopocie pracują z pełnym zaangażowaniem - podkreśla Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu.

CZYTAJ WIĘCEJ O SYTUACJI POGODOWEJ I ZJAWISKACH METEOROLOGICZNYCH W TVN METEO >>>

Problemy także na Żuławach Wiślanych

Silny wiatr tłoczy wodę z Zalewu Wiślanego do rzeki Elbląg, co powoduje tzw. cofkę - poinformowała tamtejsza straż pożarna. Strażacy uszczelnili przeciekający wał przeciwpowodziowy w Nowakowie, w Elblągu wprowadzono wieczorem stan pogotowia przeciwpowodziowego.

W Nowakowie strażacy ustawili na wale dwa rękawy przeciwpowodziowe, by go wzmocnić. Wał przesiąkał w sąsiedztwie budowy nowego mostu - w pobliżu, tuż przy wale, stoją budynki mieszkalne.

- Nie ma potrzeby ewakuacji ludzi, sytuacja jest opanowana - zapewnił rzecznik prasowy elbląskich strażaków Krzysztof Karolkiewicz.

Elbląski ratusz poinformował wieczorem, że "w związku z przekroczeniem stanu alarmowego na rzece Elbląg, o godz. 21.10 prezydent wprowadził na terenie miasta stan pogotowia przeciwpowodziowego. Aktualny poziom wody wynosi 615 cm" - napisano w przesłanym komunikacie.

Rano poziom wody spadł do 608 centymetrów. Ratusz uspokaja, że sytuacja się stabilizuje.

Karolkiewicz wyjaśnił, że stan alarmowy wiąże się ze stałym monitoringiem wałów przeciwpowodziowych. - Na razie woda nie wylewa się z koryta rzeki - zapewnił.

Elbląg i Nowakowo to jedyne zamieszkałe miejsca zagrożone w niedzielę w nocy zjawiskiem cofki. Polega ono na tym, że wiatr wiejący z północy wpycha wodę z Zalewu Wiślanego do rzeki Elbląg i dalej do jeziora Druzno. Gdy nie ma tego zjawiska, rzeka Elbląg niesie wodę do Zalewu.

- Wiatr powoli zmienia kierunek, wygląda na to, że sytuacja się stabilizuje, że nie dojdzie do niczego złego - ocenił w rozmowie z PAP Karolkiewicz.

Ostrzeżenie

Wahania i wzrosty poziomów wód powyżej stanów ostrzegawczych i alarmowych prognozuje na poniedziałek m.in. w Zachodniopomorskiem IMGW. W ujściach rzek może wystąpić cofka.

"W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku (542 cm) oraz prognozowaną sytuacją meteorologiczną, na całym Wybrzeżu przewiduje się wahania i wzrosty poziomów wody powyżej stanów ostrzegawczych i alarmowych. W ujściach rzek uchodzących do morza możliwe znaczące wzrosty stanów wody związane ze zjawiskiem cofki" - poinformował IMGW.

Ostrzeżenie trzeciego stopnia dla Bałtyku Południowego, Południowo-Wschodniego, a także dla woj. zachodniopomorskiego i pomorskiego obowiązuje do godz. 23 w poniedziałek.

Do południa we wtorek obowiązuje natomiast ostrzeżenie trzeciego stopnia również dla Zalewu Szczecińskiego i ujścia Odry.

"W ujściu Odry przewiduje się wahania i wzrosty stanów wody powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie z możliwością osiągnięcia stanów alarmowych" - podano.

Autor:ib/ tam

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: KW PSP Gdańsk

Pozostałe wiadomości