Prezydent Andrzej Duda otrzymał od prokuratora generalnego Adama Bodnara negatywną opinię w sprawie ułaskawienia Grzegorza P. oraz Krzysztofa B., byłych funkcjonariuszy CBA, skazanych za nadużycie władzy - poinformowała w komunikacie w czwartek rzeczniczka prasowa prokuratora generalnego prokurator Anna Adamiak. P. i B. zostali skazani razem z Mariuszem Kamińskim i Maciejem Wąsikiem w związku z działaniami, jakie podejmowali podczas tzw. afery gruntowej.
Jak poinformowała w czwartek rzeczniczka prasowa prokuratora generalnego prokurator Anna Adamiak, "w dniu dzisiejszym prokurator generalny przedstawił prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej akta główne i akta wykonawcze przedmiotowej sprawy wraz ze swoim stanowiskiem, w którym wniósł o nieskorzystanie z prawa łaski". Dokumenty zostały wysłane do Kancelarii Prezydenta w związku z wszczętym 15 stycznia przez prezydenta postępowaniem ułaskawieniowym Krzysztofa B. i Grzegorza P., byłych funkcjonariuszy CBA skazanych razem z szefami CBA Mariuszem Kamińskim i Maciejem Wąsikiem za przekroczenie uprawnień w związku z tak zwaną aferą gruntową. Kamiński i Wąsik zostali już ułaskawieni przez prezydenta w styczniu tego roku i wyszli z więzienia.
"Prokurator Generalny zajmując negatywne stanowisko, kierował się obowiązującą w demokratycznym państwie zasadą równości wobec prawa wszystkich obywateli i dlatego uznał, że stosowanie nadzwyczajnych środków prawnych wobec osób pełniących ważne funkcje publiczne, nie może tworzyć ich uprzywilejowanej pozycji względem innych osób skazanych" - podała rzecznik.
Prokurator dodała, że stanowisko PG nie jest wiążące dla prezydenta.
Uwzględnił okoliczności "dotyczące ich zachowania po prawomocnym wyroku"
Rzecznik powiedziała także, że prokurator generalny uwzględnił również okoliczności "dotyczące ich (Grzegorza P. oraz Krzysztofa B. - red.) zachowania po prawomocnym wyroku, w tym zwłaszcza negowanie przez nich rozstrzygnięcia sądu. Trzeba też zauważyć, że prawo łaski powinno dotyczyć osób, które co najmniej rozpoczęły odbywanie orzeczonej kary pozbawienia wolności, podczas gdy Krzysztofowi B. i Grzegorzowi P. sąd wykonawczy wstrzymał jej wykonanie".
W grudniu 2023 Sąd Okręgowy w Warszawie, orzekając w II instancji, skazał prawomocnie Mariusza Kamińskiego, Macieja Wąsika, a także Grzegorza P. oraz Krzysztofa B. Proces dotyczył operacji CBA w tzw. aferze gruntowej z lata 2007 r. CBA zakończyło tę operację specjalną wręczeniem dwóm mężczyznom tzw. kontrolowanej łapówki za odrolnienie w kierowanym przez Andrzeja Leppera ministerstwie rolnictwa gruntu na Mazurach. Finalizację akcji miał uniemożliwić przeciek. Wskutek tej akcji z rządu Jarosława Kaczyńskiego został odwołany Andrzej Lepper, wicepremier i minister rolnictwa. Rozpad rządu PiS-Samoobrona-LPR doprowadził do wcześniejszych wyborów, które wygrała Koalicja Obywatelska.
Źródło: PAP