TVN24 | Polska

Amerykańscy żołnierze w Polsce. Mariusz Błaszczak i Mark Brzezinski spotkali się z dowódcą 82. Dywizji Powietrznodesantowej

TVN24 | Polska

Autor:
mjz/adso
Źródło:
PAP
Generał Christopher Donahue: to wielki zaszczyt, że mogę tutaj być
Generał Christopher Donahue: to wielki zaszczyt, że mogę tutaj byćTVN24
wideo 2/21
TVN24Generał Christopher Donahue: to wielki zaszczyt, że mogę tutaj być

Minister obrony Mariusz Błaszczak i Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce, spotkali się z dowódcą 82. Dywizji Powietrznodesantowej amerykańskiej armii, generałem majorem Christopherem Donahue. MON przekazał, że "cały czas trwa przerzut wojsk USA do Polski".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce, spotkał się dziś z dowódcą 82. Dywizji Powietrznodesantowej U.S. Army, generałem majorem Christopherem Donahue.

"Żołnierze elitarnej dywizji przybyli do Polski, by zwiększyć zdolności obronne Sojuszu Północnoatlantyckiego" - poinformowała ambasada amerykańska na Twitterze.

2 lutego Pentagon zapowiedział czasowe zwiększenie liczby wojsk USA w Europie w celu wzmocnienia wschodniej flanki NATO w związku z koncentracją rosyjskich wojsk przy granicy Ukrainy. Zapowiedziano wówczas, że 2 tys. żołnierzy przybędzie do Polski i Niemiec, z tego 1,7 tys. trafi do Polski. Około tysiąca zostanie przebazowanych z Niemiec do Rumunii.

Czytaj więcej: Generał Christopher Donahue: to dla nas zaszczyt pracować ramię w ramię z Polakami

Dodatkowi amerykańscy żołnierze w Polsce

Stacjonująca w Fort Bragg w Północnej Karolinie dywizja liczy ok. 17,5 tysiąca żołnierzy. Jako rdzeń sił natychmiastowego reagowania jest zdolna do walki w dowolnym miejscu na świecie w ciągu 18 godzin. Jej początki sięgają roku 1917, gdy została sformowana jako dywizja piechoty krótko po przystąpieniu przez USA do pierwszej wojny światowej.

ROSJA - UKRAINA. SYTUACJA NA GRANICY I PRZYCZYNY KONFLIKTU

Czytaj więcej: 82. Dywizja Powietrznodesantowa - charakterystyka.

W niedzielę po południu na lotnisku w podrzeszowskiej Jasionce wylądowała część amerykańskich żołnierzy z 82. Dywizji, którzy będą stacjonować w Polsce. Przed południem w poniedziałek w Rzeszowie wylądowała kolejna grupa amerykańskich żołnierzy.

ZOBACZ DOKUMENT W TVN24 GO: "Widmo wojny. Dramat w Ukrainie"

Błaszczak: podejmujemy kolejne działania, aby wzmocnić wschodnią flankę NATO

Z generałem majorem Donahue rozmawiał we wtorek także szef MON Mariusz Błaszczak.

'Dziś rozmawiałem o współpracy wojskowej z gen. dyw. Ch. Donahue, dowódcą 82. Dywizji Powietrznodesantowej. Podejmujemy kolejne działania, aby wzmocnić wschodnią flankę NATO wobec kryzysu wywołanego agresywnymi działaniami Rosji. Bezpieczeństwo w regionie to nasz priorytet" - napisał Błaszczak na Twitterze.

MON: cały czas trwa przerzut wojsk USA do Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej przekazało w mediach społecznościowych, że "cały czas trwa przerzut wojsk USA do Polski". "W ramach wzmacniania wschodniej flanki NATO dziś do Polski przyleciała kolejna grupa żołnierzy 82. Dywizji Powietrznodesantowej" - napisano na Twitterze. Wpis opatrzono zdjęciami amerykańskich żołnierzy wysiadających z samolotów transportowych.

Żołnierze USA w PolsceUS Embassy&Consulate in Poland

Autor:mjz/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@mblaszczak

Pozostałe wiadomości