Blisko dwie godziny Zbigniew Ziobro spędził w siedzibie PiS przy ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie. Minister sprawiedliwości przyjechał przed godziną 15 i opuścił budynek chwilę po tym, gdy Jarosław Kaczyński wyruszył na spotkanie z prezydentem w Belwederze.
Po wyjściu Ziobro nie chciał odpowiedzieć, czy omawiał z prezesem PiS szczegóły dotyczące prezydenckich ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. - Śpieszę się, mam ważne obowiązki - odpowiedział krótko dziennikarzom.
Trzecie spotkanie Duda-Kaczyński
Spotkanie prezesa PiS z prezydentem w Belwederze rozpoczęło się chwilę po godzinie 17. - Takie spotkanie to normalna procedura uzgadniania reformy państwa pomiędzy prezydentem a większością sejmową - wyjaśniał szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Tematem rozmowy będą prezydenckie projekty ustaw w sprawie KRS i Sądu Najwyższego, w tym przebieg prac nad nimi w parlamencie.
To trzecie spotkanie Dudy z Kaczyńskim. Pierwsze miało miejsce na początku września. Rozmowa obu polityków trwała wówczas prawie 2,5 godziny i - jak informowała rzeczniczka partii Beata Mazurek - dotyczyła przygotowywanych przez prezydenta projektów ustaw o SN i KRS.
Drugie spotkanie Andrzeja Dudy z prezesem PiS, dotyczące tych samych zagadnień, odbyło się 22 września, również w Belwederze, i trwało półtorej godziny. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski podkreślał jednak, że podczas obu spotkań prezydent Duda nie zaprezentował Jarosławowi Kaczyńskiemu swoich projektów ustaw w sprawie KRS i Sądu Najwyższego.
"Prezydent oczekuje na propozycje Kaczyńskiego"
Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski powiedział przed piątkowym spotkaniem, że "prezydent oczekuje na propozycje, jakie przedstawi prezes Jarosław Kaczyński".
- Spokojnie czekamy na popołudniową rozmowę - powiedział Szczerski. Podkreślił również, że prezydent "jest otwarty na rozmowę o projektach ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym, gdyż zależy mu, aby zaproponowane przez niego reformy tych instytucji wymiaru sprawiedliwości weszły w życie, zyskując poparcie większości parlamentarnej".
- Jednocześnie prezydent jasno określił swoje oczekiwania co do warunków, jakie ta reforma ma spełnić i rozmowy mogą się toczyć w ich ramach - podkreślił Szczerski.
"Gwarancje poparcia dla składu i zmian personalnych"
Jak wymieniał, chodzi między innymi o "gwarancje wielopartyjnego charakteru poparcia dla składu KRS, obiektywnych kryteriów zmian personalnych w Sądzie Najwyższym, wycofania roli prokuratora generalnego, ministra sprawiedliwości oraz większego uspołecznienia prac Sądu Najwyższego i KRS między innymi poprzez otwartą formułę zgłaszania kandydatów czy instytucje skargi nadzwyczajnej".
Autor: //now
Źródło zdjęcia głównego: | TVN24