Szef komisji odpowiedzialności konstytucyjnej Andrzej Halicki z PO zwrócił się do Zbigniewa Ziobry i Jarosława Kaczyńskiego o ustosunkowanie się do wniosków o postawienie ich przed Trybunałem Stanu. To pierwszy etap tzw. postępowania dowodowego w tej sprawie.
- Uruchomiłem procedurę dotyczącą wniosków wobec Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry. Zwracam się z pismem do objętych wnioskiem o ustosunkowanie się do niego, mają na to 30 dni od momentu otrzymania pisma - powiedział Halicki. Jak podkreślił, jest to początek postępowania dowodowego w tej sprawie. - Pierwszym aktem tego postępowania jest przekazanie wniosku osobom nim objętym w trybie artykułu 8. ustawy o Trybunale Stanu - przypomniał. Zgodnie z tym artykułem przewodniczący komisji odpowiedzialności konstytucyjnej "przesyła niezwłocznie osobie objętej wnioskiem odpis wstępnego wniosku, informując ją o prawie do złożenia pisemnych wyjaśnień w terminie 30 dni od dnia jego otrzymania oraz o innych uprawnieniach przysługujących tej osobie w postępowaniu przed komisją".
Walka z układem
PO złożyła w Sejmie wnioski o postawienie Kaczyńskiego i Ziobry przed TS pod koniec ubiegłego roku. Zarzuca bylemu premierowi oraz byłemu ministrowi sprawiedliwości naruszenie konstytucji, ustawy o Radzie Ministrów oraz ustawy o działach administracji rządowej.
W uzasadnieniach obu wniosków jest też mowa o działaniach nakierowanych na "walkę z układem".
W uzasadnieniu wniosków PO powołuje się m.in. na materiały dowodowe dwóch komisji śledczych: ds. śmierci Barbary Blidy oraz ds. nacisków. Wnioski zostały na początku października ubiegłego roku przedłożone do podpisu nie tylko parlamentarzystom PO, ale również innym klubom parlamentarnym.
Ostatecznie podpisało się pod nimi ok. 150 posłów, w tym 84 z PO; pozostali to posłowie z Ruchu Palikota i SLD.
Nie widzą podstaw
Pod koniec lutego komisja odpowiedzialności konstytucyjnej zwróciła do marszałek Sejmu wnioski ws. Kaczyńskiego i Ziobry, aby przekazać je do poprawy wnioskodawcom.
Uzupełnione wnioski trafiły do komisji pod koniec kwietnia. Wniosek o postawienie premiera lub ministra przed Trybunałem Stanu może złożyć co najmniej 1/4 (115) posłów. Decyzja o postawieniu członka Rady Ministrów przed Trybunałem Stanu zapada, jeśli zagłosuje za nią co najmniej 3/5 (276) posłów.
Zarówno Ziobro jak i Kaczyńskie deklarują, że nie widzą żadnych podstaw do postawienia ich przed TS.
Autor: MAC / Źródło: PAP