Lekarz, pielęgniarka, farmaceuta i dietetyk - w takim składzie miałyby działać Zespoły Żywieniowe w szpitalach ustalające dietę dla każdego chorego. O ich powołanie zaapelowało do ministra zdrowia środowisko medyczne i sami pacjenci. Jak przekonują, zwiększy to skuteczność leczenia, a także obniży koszty.
W liście do ministra podkreślono, że apel to skutek pojawienia się w ostatnim czasie znacznej ilość publikacji prasowych oraz doniesień internetowych dotyczących niskiej jakości żywienia w polskich szpitalach. Sygnatariusze listu apelują o przywrócenie zapisów rozporządzenia ministra zdrowia z 15 września 2011 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego. W myśl tych przepisów świadczeniodawca ma obowiązek formalnego powołania Zespołu Żywieniowego, w skład którego wchodzi lekarz, pielęgniarka, farmaceuta i dietetyk, którzy posiadają zaświadczenia o ukończeniu kursu z zakresu żywienia pozajelitowego i dojelitowego. Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu dr hab. Stanisław Kłęk poinformował, że przepisy te zostały wstrzymane w październiku 2011 r. na 12 miesięcy, jednak w październiku 2012 r. rozporządzenie w tej części nie zostało przywrócone i "istnieje obawa, że w natłoku spraw może zostać ponownie pominięte również w roku obecnym".
Szpitale gotowe. Resort wprowadzi zmiany?
Jak dodał Stanisław Kłęk, przepisy wstrzymano po sugestiach dyrektorów szpitali, że nie są oni gotowi na wprowadzenie takiego rozwiązania. Dodał, że środowiska medyczne co jakiś czas występują do ministerstwa zdrowia w sprawie przywrócenia tych przepisów, a resort zapewnia, że za jakiś czas wprowadzi to rozwiązanie. Jak zaznaczyli sygnatariusze listu, szpitale są już gotowe na podjęcie pracy w ramach Zespołów Żywieniowych, ponieważ przeszkolono w tym zakresie ponad 2,1 tys. lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów oraz dietetyków. Podkreślili też, iż ankieta przeprowadzona 9 października 2012 r. dotycząca jakości polskiego leczenia żywieniowego w 106 szpitalach pokazała, że w 92 proc. szpitali już od dłuższego czasu działają zespoły żywieniowe.
Z korzyścią dla pacjentów
- Jest faktem bezsprzecznym, że aktywne działania zespołów pomagają zwiększyć skuteczność leczenia w szpitalach oraz obniżyć koszty - czytamy w liście. - Dodatkowo, w celu podniesienia jakości świadczeń z zakresu żywienia (zwykłego i klinicznego) w placówkach ochrony zdrowia koniecznym jest jak najszybsze uregulowanie sytuacji dietetyków w naszym kraju - postulują w liście specjaliści i proponują ustawowe zdefiniowanie pozycji tej grupy zawodowej. Pod listem podpisali się m.in. przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Dietetyki, Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, Polskiego Towarzystwa Opieki Długoterminowej, Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu, Towarzystwa Chirurgów Polskich, Stowarzyszenia Pacjentów Żywionych Pozajelitowo i Dojelitowo "Apetyt na Życie", a także Konsultant Krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych.
Autor: db/jaś / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24