Ze stenogramu z przesłuchania byłego wiceministra finansów Andrzeja Parafianowicza z 6 lutego przed sejmową komisją śledczą do spraw VAT wycięto fragmenty obciążające byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego - poinformował w czwartek poseł PO Zbigniew Konwiński. Dyrektor CIS Andrzej Grzegrzółka powiedział, że "przyczyną był błąd techniczny". W piątek brakujące zdania wypowiedzi świadka zostały dodane - ustalił portal tvn24.pl.
W czwartek na konferencji prasowej w Sejmie posłowie Platformy Obywatelskiej poinformowali, że ze stenogramu z przesłuchania byłego wiceministra finansów Andrzeja Parafianowicza z 6 lutego przed sejmową komisją śledczą do spraw VAT wycięto fragmenty obciążające byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego.
"Ze stenogramu zniknęły trzy zdania, w których mówi o Mariuszu Kamińskim"
Poseł PO Zbigniew Konwiński, który zasiada w komisji śledczej do spraw VAT, ocenił, że Parafianowicz 6 lutego przed komisją "w istotny sposób obciążył Mariusza Kamińskiego". - Niestety, tego fragmentu jego zeznań przed komisją śledczą do spraw VAT nie znajdziecie państwo w stenogramie z posiedzenia komisji. Ze stenogramu zniknęły trzy zdania, w których mówi on o Mariuszu Kamińskim - zauważył.
Poseł PO cytował fragment, który pozostał w stenogramie: "Kiedyś spotkałem pana Mariusza Kamińskiego. Rozmawialiśmy, a ja prosiłem pana Kamińskiego, żebyśmy przemyśleli jakąś akcję, nie tyle nagonki na pracowników, co uświadomiająco-kontrolną, żeby dać im jakiś komfort".
Następnie Konwiński zacytował dalszą część wypowiedzi Parafianowicza z posiedzenia komisji, która nie została ujęta w stenogramie: "Komfort, że skala jakiejś korupcji czy udziału w zorganizowanych grupach przestępczych zostanie wypleniona albo ograniczona do absolutnego promilu. Tu się nawet zdziwiłem, powiem szczerze, bo Mariusz Kamiński odmówił, nie chciał nawet podjąć rozmów o czymś, co parę miesięcy później zostało nazwane, zupełnie przy innej okazji, tarczą antykorupcyjną".
"Sytuacja skandaliczna"
Poseł PO ocenił, że to sytuacja skandaliczna. - Będę żądał od przewodniczącego komisji Marcina Horały [posła PiS - przyp. red.] wyjaśnień, dlaczego opinia publiczna jest wprowadzana w błąd - podkreślił Konwiński. Jak poinformował, zacytowany, wycięty fragment został zachowany w zapisie wideo i audio.
W stenogramie z posiedzenia komisji pełna wypowiedź Parafianowicza brzmiała: "Znaczy... uczciwie mówiąc, to kilka osób za mojej kadencji, z pracowników szeroko rozumianego aparatu skarbowego, zostało zatrzymanych. Nie było jakieś strasznie duże zjawisko, natomiast pamiętając, że to jest tam w sumie tam prawie 50 tysięcy osób, to wydaje mi się, kilka osób to jest taki dosyć niski odsetek. Ale to jest ciekawostka taka, bo ja kiedyś spotkałem pana Mariusza Kamińskiego (on był wtedy szefem CBA) na jakiejś konferencji w hotelu Victoria (też posiada restaurację...). Rozmawialiśmy, ja prosiłem pana Kamińskiego, żebyśmy przemyśleli jakąś akcję taką (może nie tyle nagonki na tych pracowników, co taką może uświadamiająco-kontrolną), żeby dać im jakiś większy komfort".
Po tej wypowiedzi Parafianowicza w stenogramie pojawia się pytanie członka komisji, posła Kukiz'15 Błażeja Pardy. Natomiast na nagraniu wideo, znajdującym się w archiwum na stronie Sejmu przed pytaniem Pardy pojawia się jeszcze dalszy fragment wypowiedzi Parafianowicza, przytoczony podczas konferencji przez Konwińskiego.
"Wszyscy mają prawo wiedzieć, co zeznał minister Parafianowicz"
Marta Golbik (PO) stwierdziła, że taka sytuacja ze stenogramami nie może mieć miejsca. - Wszyscy mają prawo wiedzieć, co zeznał pan minister Parafianowicz i nie tylko po naszej interwencji, po tym, że zostanie pokazane to, że Mariusz Kamiński nie chciał walczyć z korupcją, ale one powinny być dostępne nie tylko kiedy państwo przy tym są i na żywo relacjonują jakieś zeznania. One powinny być zawsze i Polacy powinni mieć pełną wiedzę - podkreśliła posłanka.
Według Krzysztofa Brejzy (PO) to pierwszy przypadek w historii komisji śledczych, żeby protokół z posiedzenia komisji nie zawierał kilku zdań z wypowiedzi. - Nie przypominamy sobie, żeby w pracach jakiejkolwiek komisji śledczej krasnoludki albo jakieś osoby buszujące z gumką do mazania wymazywały kilka zdań bardzo niekorzystnych dla polityka PiS-u - powiedział poseł PO.
- Oczekujemy w tej sprawie natychmiastowych wyjaśnień również od pana marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, który powinien czuwać nad przestrzeganiem prawa w Sejmie. Ale niepokoją nas zbieżności z ostatnią sytuacją zeznań inwestora z Austrii, gdzie też mecenasi donoszą, że pani prokurator miała naciskać na tego inwestora, żeby fragment dotyczący koperty z 50 tysiącami jednak zweryfikował, żeby też to się w protokole nie znalazło - dodał Brejza.
Według niego dla transparentności życia publicznego i jakości raportu końcowego komisji do spraw VAT rzeczą fundamentalną jest wyjaśnienie i pociągnięcie do odpowiedzialności osób, które "z korektorem czuwają nad protokołami z komisji śledczej".
Grzegrzółka: przyczyną błąd techniczny
Dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka poinformował w czwartek na Twitterze, że przyczyną był "błąd techniczny". "Niebawem na stronach Sejmu znajdzie się tekst uzupełniony o brakujące kwestie" - oświadczył dyrektor CIS.
Jak ustalił portal tvn24.pl, w piątek rano brakujące fragmenty wróciły do stenogramu. Przyznał to też w rozmowie z portalem Zbigniew Konwiński.
"Kreowanie afery z niczego"
Do sprawy odniósł się także na Twitterze przewodniczący komisji śledczej do spraw wyłudzeń VAT Marcin Horała.
"Jest to kreowanie afery z niczego, prawdopodobnie dla odwrócenia uwagi od prawdziwego problemu: dziesiątków i setek miliardów traconych przez budżet państwa za rządów PO" - napisał.
Przyczyną był błąd techniczny. Niebawem na stronach Sejmu znajdzie się tekst uzupełniony o brakujące kwestie.https://t.co/8Q1aoqXhaJ
— Andrzej Grzegrzółka (@AndrGrzegrzolka) 21 lutego 2019
1️⃣ Nie zajmuję się redagowaniem zapisów posiedzeń, zajmują się tym pracownicy kancelarii Sejmu. Ja pierwszy raz widzę zapis, gdy pojawia się na stronie Sejmu.
— Marcin Horała (@mhorala) 21 lutego 2019
2️⃣ Jak można mówić o ukrywaniu czegokolwiek, gdy dostępne są pełne nagrania posiedzenia? Zapis ma charakter pomocniczy.
Andrzej Parafianowicz był w latach 2007-2013 Głównym Inspektorem Informacji Finansowej oraz Generalnym Inspektorem Kontroli Skarbowej w randze wiceministra finansów. W trakcie przesłuchania przed komisją śledczą do spraw VAT 6 lutego zeznał, że ówczesny szef CBA Mariusz Kamiński odmówił usystematyzowania współpracy w sprawie osłony antykorupcyjnej aparatu skarbowego.
Parafianowicz zeznał również, że nie można mówić, że rząd PO-PSL zaniedbywał walkę z przestępstwami podatkowymi, w tym z wyłudzeniami VAT. Były wiceminister finansów powiedział m.in., że co roku MF przygotowywało wytyczne dla służb skarbowych, gdzie wskazywano wrażliwe obszary, m.in. VAT, ze wskazaniem na asortyment wydający się w danym okresie szczególnie wrażliwy na wyłudzenia.
Przesłuchanie Andrzeja Parafianowicza trwało dziewięć godzin. Komisja zamierza wezwać go ponownie.
Autor: KB/adso / Źródło: PAP, tvn24.pl