Wyborcze obietnice Platformy na półmetku rządów gabinetu Tuska - z długiej listy obietnic w dziedzinie ochrony zdrowia zostaje krótki spis osiągnięć i zawiłe tłumaczenia. A naprawa ochrony zdrowia dla rządu Donalda Tuska miała być priorytetem.
Donald Tusk zapowiedział reformę systemu opieki zdrowotnej. – Będzie reforma, rewolucji nie będzie – mówił w swoim sejmowym expose. Premier zapowiadał zwiększenie dostępności do usług medycznych i zredukowanie czasu oczekiwania na nie, podział NFZ na konkurujące między sobą instytucje ubezpieczenia zdrowotnego, przekształcenie szpitali w spółki prawa handlowego o zwiększenie środków z budżetu na wynagrodzenie stażystów i rezydentów.
Co udało się zrobić?
Pakiet ustaw pacjenckich. O Prawach Pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, akredytacji w ochronie zdrowia i konsultantach w ochronie zdrowia. Powołano rzecznika, a pacjent ma możliwość odwołania się od orzeczenia lekarskiego. Ustawa weszła w życie 5 czerwca 2009 roku.
Tzw. ustawa koszykowa. Według nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych minister zdrowia określa w rozporządzeniu wykaz świadczeń gwarantowanych – czyli tego, co ma być częściowo lub całkowicie finansowane ze środków publicznych. Nowelizacja weszła w życie 1 stycznia 2009 r.
Algorytm podziału środków na oddziały NFZ. Ustawa o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wprowadziła podział środków na oddziały NFZ: według liczby płatników składek zdrowotnych w danym województwie, a nie jak dotychczas według dochodu na jednego mieszkańca. Tzw. kryterium dochodowe sprawiało, że do części województw, m.in. wschodniej Polski, trafiały znacznie mniejsze środki niż do pozostałych.
Ustawa OC. Zniosła „podatek Religi”, zrezygnowano z opłaty uiszczanej przez zakład Ubezpieczeń na rzecz NFZ, wprowadzając zindywidualizowany mechanizm dochodzenia roszczeń przez publicznego płatnika świadczeń opieki zdrowotnej, co spowodowało zatrzymanie wzrostu składki OC opłacanej przez kierowców.
Ustawa o zmianie ustawy o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów zakłada przekształcenie podmiotów prowadzącyh rejestry potencjalnych dawców szpiku w „ośrodki dawców szpiku”, które uzyskają możliwość współfinansowania badań potencjalnych dawców ze środków publicznych oraz wprowadza (docelowo w każdym szpitalu przygotowanym do pobierania komórek, tkanek i narządów) koordynatorów pobierania i przeszczepiania.
A co nie wyszło?
Jednak najważniejsze punkty zapowiadanej reformy ochrony zdrowia wciąż nie zostały zrealizowane. Likwidacja NFZ - czyli "decentralizacja i demonopolizacja płatnika w systemie powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego" oraz zastąpienie go siedmioma Publicznymi Towarzystwami Ubezpieczeń Zdrowotnych z opcją wyboru - była jedną z obietnic wyborczych. Jej realizację, jak tłumaczy resort zdrowia, wstrzymał kryzys. Jednak pomysł "jest ciągle aktualny".
Nie ma mowy o rozładowaniu kolejek w przychodniach i szpitalach, co miało spowodować przyjęcie ustawy o dodatkowym dobrowolnym ubezpieczeniu zdrowotnym. Ustawa nie powstała.
Plan A dla szpitali - nie wyszedł
Przekształcenie szpitali w spółki prawa handlowego - wyszło połowicznie. Tak zwany plan A zablokowało w listopadzie 2008 prezydenckie weto. Zakładał on przede wszystkim ustawowe przekształcane ZOZ-ów w spółki kapitałowe działające w oparciu o prawo handlowe oraz przekazanie 100 proc. kapitału zakładowego do samorządów, które mogłyby podejmować decyzje o ewentualnej sprzedaży udziałów.
Kolejna ustawa, o reformie służby zdrowia, wprowadzała możliwość umorzenia zobowiązań publicznoprawnych przekształcającym się ZOZ-om i przekazanie nieruchomości ZOZ-ów spółkom kapitałowym w dzierżawę. Wreszcie trzecia zawetowana przez prezydenta ustawa, o pracownikach ZOZ-ów, zakładała zrównywanie czasu pracy zatrudnionych w warunkach, które mogą być szkodliwe, m.in. radiologów, patomorfologów, pracowników prosektoriów i medycyny sądowej, którzy do tej pory pracowali 5 godzin dziennie do 7 godz. 35 min. dziennie, a w przypadku pracowników technicznych, obsługi, gospodarczych i administracyjnych - 8 godz. dziennie.
Plan B - w trakcie realizacji
Z tzw. pakietu zdrowotnego Lech Kaczyński podpisał trzy ustawy: o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, o akredytacji w ochronie zdrowia, oraz o konsultantach w ochronie zdrowia.
W odpowiedzi rząd ogłosił program „Ratujemy Polskie Szpitale”, czyli tzw. Plan B dla szpitali. Według planu Bto samorządy przekształcają szpitale w spółki prawa handlowego. Program ma być realizowany do 2011 r. Zainteresowanie udziałem w programie wyraziło ok. 100 szpitali, 50 przychodni i ich organy założycielskie.
Nowoczesnych recept nie będzie
Premier obiecywał też "co trzymiesięczny przegląd listy leków refundowanych". Przez dwa lata istnienia rządu listę znowelizowano trzykrotnie. Ponadto nie ma obiecanego profesjonalnego systemu zabezpieczania recept. Takie recepty miały wejść do obrotu w lipcu zeszłego roku. Nie weszły: okazało się, że recepty rzeczywiście można wydrukować, ale nie ma systemu do ich odczytywania.
Źródło: Fakty TVN, TVN24