Premier Ewa Kopacz na wniosek ministra sprawiedliwości Cezarego Grabarczyka odwołała wiceszefa tego resortu Michała Królikowskiego. Na jego miejsce powołała Monikę Zbrojewską - poinformowały służby prasowe ministerstwa.
O tym, że Królikowski zostanie zdymisjonowany, mówił już pod koniec września szef resortu Cezary Grabarczyk.
Monice Zbrojewskiej w resorcie sprawiedliwości będą podlegały departamenty: prawa karnego, prawa cywilnego, wykonywania orzeczeń i probacji.
Kariera Zbrojewskiej
Prof. Monika Zbrojewska pracowała do tej pory w Katedrze Postępowania Karnego i Kryminalistyki Uniwersytetu Łódzkiego. Jest absolwentką UŁ.
W latach 1996-2001 odbyła studia doktoranckie w Katedrze Postępowania Karnego i Kryminalistyki na Wydziale Prawa i Administracji UŁ, zakończone uzyskaniem stopnia naukowego doktora nauk prawnych. W latach 2002-2005 odbyła aplikację prokuratorską w okręgu Prokuratury Okręgowej w Łodzi. Od 2001 r. była zatrudniona w Katedrze Postępowania Karnego i Kryminalistyki UŁ. W latach 2003-2005 prowadziła dodatkowe zajęcia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.
Od 2006 roku prowadzi własną kancelarię adwokacką. Jest autorką ponad 30 publikacji z dziedziny postępowania karnego i pokrewnych gałęzi.
Była również ekspertem sejmowych komisji śledczych: ds. afery Rywina, ds. prywatyzacji PZU, ds. banków i nadzoru bankowego, a także sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej.
Po dymisji Królikowskiego
Pod koniec września szef resortu sprawiedliwości Cezary Grabarczyk zapowiadając odwołanie Michała Królikowskiego, zapewniał, że była to obopólna decyzja, a jej powodem nie są poglądy wiceministra. - Doceniam kompetencje, doceniam wiedzę (Królikowskiego), ale rozmawialiśmy i ustaliliśmy, że nie będziemy współpracować - mówił Grabarczyk.
Sam Królikowski jako powód zakończenia współpracy podawał odmienne koncepcje realizowania reformy procedury karnej.
Królikowski jako wiceminister nie ukrywał swych konserwatywnych poglądów. Twierdził, że konstytucyjna zasada neutralności światopoglądowej "nie narzuca wizji" państwa świeckiego. Deprecjonował zapłodnienie in vitro, brał stronę prof. Bogdana Chazana. Jest autorem wywiadu-rzeki z abp. Henrykiem Hoserem.
We wtorek został odwołany oficjalnie, w środę decyzja została podana do publicznej wiadomości.
Autor: jl/kwoj / Źródło: PAP