Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział, że jest przekonany, iż prezydent Andrzej Duda, po zapoznaniu się z argumentacją Ministerstwa Sprawiedliwości, poprze proponowane zmiany dotyczące Krajowej Rady Sądownictwa. Odniósł się w ten sposób do informacji, że prezydent ma wątpliwości co do zapisu o wygaszaniu mandatów członków obecnej KRS.
- Jestem przekonany, że pan prezydent, mając możliwość zapoznania się ze wszystkimi naszymi argumentami, dostrzeże racje, jakie leżą u podstaw naszej propozycji, i poprze te zmiany - powiedział Ziobro w piątek w radiowej Jedynce.
Prezydent wie, że "w polskich sądach nie dzieje się dobrze"
Podkreślił, że "zna generalne poglądy prezydenta na potrzebę zmian w sądownictwie". - Pan prezydent ma świadomość, że w polskich sądach nie dzieje się dobrze i potrzeba zmian. W polskich sądach jest też wielu przyzwoitych ludzi i my chcemy na tych ludzi postawić. My chcemy działać w interesie rzetelnych sędziów, których naprawdę nie brakuje - powiedział. Zaprzeczył też informacji, która pojawiła się w dzienniku "Fakt", że w czwartek doszło do spotkania prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z premier Beatą Szydło ws. reformy sądownictwa. Według gazety, prace nad reformą mają zostać "wstrzymane", a projekt "złagodzony". "Fakt" równocześnie przypomniał, że odwołana została sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka, która miała zająć się projektem ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. - Chciałem zdementować te informacje, to są celowo tworzone plotki i wymyślone historie. Nie było takiego faktu. (...) Niestety niektóre media nie podają rzetelnych informacji. Chciejstwo opozycji, która chce tworzyć jakieś wrażenie - mówił minister. - Jesteśmy skoncentrowani, zdecydowani, żeby dokonać zmian w wymiarze sprawiedliwości, bo Polacy tego potrzebują. Polskie sądy są niestety w głębokim kryzysie. My chcemy przywrócić zaufanie do sądów, żeby one sprawnie działały, żeby miały szacunek. Żeby Polacy byli przekonani, że jak trafiają do sądów trafiają na bezstronnego, uczciwego - z naciskiem na uczciwego - i rzetelnego sędziego. Nic nas nie zatrzyma - podkreślił.
Zmiany ustawy o KRS
Projekt zmian ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa rząd przyjął 7 marca. Przewiduje on m.in. powstanie w KRS dwóch izb oraz wygaszenie, po 30 dniach od wejścia noweli w życie, kadencji jej 15 członków-sędziów. Ich następców wybrałby Sejm. Wygaszona miałaby zostać także kadencja rzecznika dyscyplinarnego sądów. Według MS, ma to zobiektywizować tryb wyboru kandydatów, bo dotąd o wyborze członków Rady "decydowały w praktyce sędziowskie elity". W czwartek szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska powiedziała, że prezydent uważa, iż Krajowa Rada Sądownictwa wymaga naprawdę "głębokiej" reformy. Duda zgadza się ze zmianami zaproponowanymi przez ministra sprawiedliwości, ale "ma wątpliwości do jednego z elementów, czyli propozycji wygaszania mandatów członków obecnej KRS".
Autor: agr\mtom / Źródło: PAP, Jedynka