Sciapan Puciła: piszą, że jesteśmy następni w kolejce, że rozstrzelają nas w Warszawie

Autor:
js\mtom
Źródło:
PAP, Rzeczpospolita
Puciła: muszę kontynuować walkę
Puciła: muszę kontynuować walkęTVN24
wideo 2/22
TVN24Puciła: muszę kontynuować walkę

Wcześniej już dostawałem groźby, teraz to się nasiliło - mówi w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" Sciapan Puciła, współtwórca białoruskiego kanału NEXTA. Jego zdaniem Ramana Pratasiewicza czekają w więzieniu tortury.

W niedzielę samolot linii Ryanair lecący z Aten do Wilna został zmuszony do lądowania w Mińsku po rzekomej informacji o bombie na pokładzie. Linie Ryanair poinformowały, że polecenie lądowania otrzymały od kontrolerów z białoruskiego lotniska. Do samolotu poderwano myśliwiec białoruskich sił zbrojnych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Informacja o bombie nie potwierdziła się. Po wylądowaniu w Mińsku białoruska milicja zatrzymała natomiast znajdującego się na pokładzie opozycyjnego dziennikarza i blogera Ramana Pratasiewicza. Władze Białorusi poszukiwały go listem gończym.

"Może dojść nawet do użycia wobec niego zakazanych substancji"

Sciapan Puciła, współtwórca białoruskiego kanału NEXTA, powiedział w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej", że Pratasiewicza czekają w więzieniu tortury. "Może dojść nawet do użycia wobec niego zakazanych substancji, by zmusić go do mówienia" - dodał. Na pytanie, czy sądzi, że podczas przesłuchania białoruskie służby będą chciały poznać nazwiska informatorów, odparł: "Oczywiście, że tak".

CZYTAJ: Rada Europejska zdecydowała w sprawie sankcji na reżim Łukaszenki

"Jesteśmy bardzo ostrożni, ale też musimy kontynuować walkę z reżimem"

Puciła został zapytany, czy czuje jakieś niebezpieczeństwo będąc w Polsce. "Wcześniej już dostawałem groźby, teraz to się nasiliło. Piszą mi, że jesteśmy następni w kolejce, że nie będą nas porywać i wywozić na Białoruś, tylko rozstrzelają w Warszawie. Piszą też, że wybuchnie nasze biuro. Dlatego jesteśmy bardzo ostrożni, ale też musimy kontynuować walkę z reżimem, bo innej drogi nie ma - powiedział.

"Trzeba podejmować o wiele bardziej odważne działania, m.in. odłączyć Mińsk od systemu SWIFT, albo uznać reżim Łukaszenki za formację terrorystyczną i zakazać lotów nad Białorusią" - powiedział, zapytany, jakie kroki powinny w zaistniałej sytuacji podjąć kraje zachodnie.

Autor:js\mtom

Źródło: PAP, Rzeczpospolita

Pozostałe wiadomości