Z rodziną, czy bez? Jak kandydaci prowadzą kampanię

Z rodziną czy bez?
Z rodziną czy bez?
tvn24
Czy opłaca się wciągać do polityki rodzinę? tvn24

Rodzina jest bardzo ważna. W kampanii wyborczej jeszcze bardziej. Może być aktywna i bardzo widoczna, jak u Andrzeja Dudy oraz właściwie zupełnie nieobecna, jak u Bronisława Komorowskiego. Dwaj kandydaci i dwa sposoby na wykorzystanie prywatności w polityce. Z punktu widzenia czysto ludzkiego należy uszanować oba wybory, ale kampania - jak wiadomo - kieruje się swoimi prawami. Pytamy więc, czy z politycznego punktu widzenia opłaca się wciągać do polityki rodzinę?

Wieczór wyborczy Andrzeja Dudy. Sukces w I turze, ale tutaj, w sztabie kandydata PiS, euforia trwa krótko - już minutę po zakończeniu ciszy wyborczej rozpoczyna się kampanię przed II turą. Dlatego na scenę wychodzi kandydat z żoną i córką. I nikt więcej. Jasny przekaz do wyborców - w tym momencie to rodzina jest najważniejsza.

- Udział rodziny w kampanii, w różnego typu występach publicznych kandydata na prezydenta nie tylko ubarwia, ale przede wszystkim nadaje wiarygodność oraz zbliża wyborców, ponieważ wszyscy mamy rodziny, wszyscy mamy potrzebę rozpoznawania tej ludzkiej bliskości z osobami ważnymi - uważa dr Leszek Mellibruda, psycholog i ekspert od wizerunku.

Ten sam dzień i ta sama godzina w sztabie Bronisława Komorowskiego. Na scenie wiele osób - wśród nich prezydent z żoną. Choć przecież rodzinę ma dużą.

- (Bronisław Komorowski - przyp. red.) niezbyt eksponuje jeden z jego podstawowych atutów, bo on jest głową wielodzietnej rodziny. I, moim zdaniem, powinien to zrobić - uważa socjolog, profesor Janusz Czapiński.

W kampanii obu kandydatów bezsprzecznie bardziej widać córkę i żonę Andrzeja Dudy niż którekolwiek z piątki dzieci prezydenta Komorowskiego. W dodatku są one do swoich wystąpień doskonale przygotowane.

Nowy spot Andrzeja Dudy
Nowy spot Andrzeja DudySztab wyborczy Andrzeja Dudy

Rodzina już była

Rodziny Bronisława Komorowskiego w tej kampanii nie ma - choć jeszcze 5 lat temu było trochę inaczej - wystąpili wspólnie raz, w spocie wyborczym. Krótka historia o najważniejszych momentach z życia Bronisława Komorowskiego kończyła się ujęciem rodziny przy niedzielnym obiedzie.

W obecnej kampanii Bronisław Komorowski ani razu nie pokazał się dziećmi, czy wnukami. Na wiecach towarzyszy mu tylko żona. Nie tylko nie pokazuje się z resztą rodziny, ale też niewiele o niej mówi. Taka oszczędność w opowiadaniu i pokazywaniu rodziny w wyborach może kandydata dużo kosztować. Dlaczego? Bo wielu wyborców odmawia politykom prawa do prywatności. - W większości jest to może nie sformułowane i niewyartykułowane myślenie, ale mamy coś takiego, że nie tylko brakuje nam tego, ale również mamy skłonność do myślenia, że tam coś nie jest najlepiej. Że tam się być może coś dzieje, że prezydent coś chce ukryć, że nie wspomina piątki swoich dzieci - podkreśla dr Mellibruda. Prezydent mocno zaznacza granice prywatności, choć to może go dużo kosztować. Bo uśmiechnięta żona i dzieci wywołać muszą tylko dobre emocje. - Niewątpliwie towarzystwo rodziny tworzy taki odpowiedni obrazek - uważa prof. Czapiński. Wiedzą o tym politycy i dawno z tego korzystają.

Jak robili to poprzednicy?

10 lat temu obydwaj główni kandydaci - Lech Kaczyński i Donald Tusk - eksponowali rodzinę walcząc o fotel prezydenta. „Człowiek z zasadami” wygrał I turę tamtych wyborów, ale w drugiej pokonał go Lech Kaczyński też dumny ze swojej rodziny.

Jednak pierwszy w kampanii rodzinę wykorzystał Aleksander Kwaśniewski w wygranym starciu z Lechem Wałęsą sprzed 20 lat. Mocno eksponował swoje przywiązanie i szacunek do żony.

- Nie można mówić tylko o tym, że kocham moją żonę oraz pokazywać różnego typu eleganckie, szarmanckie gesty wobec niej. Trzeba ją przytulić, trzeba okazać to, czego wszyscy jesteśmy spragnieni i co bardzo jest dla nas ważne: bliskość - podkreśla dr Mellibruda.

Zdaje sobie z tego sprawę Andrzej Duda i jego żona. Pytanie czy taka strategia okaże się skuteczna i czy urzędujący prezydent gotowy jest ponieść koszt zachowując to, co dla wielu najistotniejsze - prywatność swojej rodziny?

[object Object]
Całe wystąpienie kandydata na prezydenta Andrzeja Dudy z 7 lutego 2015 rokutvn24
wideo 2/35

Autor: dln / Źródło: tvn24

Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Przewodniczący federacji izraelskich związków zawodowych Histadrut Arnon Bar-Dawid ogłosił, że w poniedziałek odbędzie się strajk generalny, aby wywrzeć presję na rząd, by ten zawarł porozumienie w sprawie uwolnienia izraelskich zakładników, którzy wciąż są przetrzymywani przez Hamas w Strefie Gazy. Wcześniej o przyłączenie się do strajku zaapelował przywódca izraelskiej opozycji Jair Lapid.

Wezwanie do "każdego, komu dziś rano pękło serce". Ma być strajk generalny

Wezwanie do "każdego, komu dziś rano pękło serce". Ma być strajk generalny

Źródło:
Reuters, PAP

Kobiety jak cienie, bez głosu i twarzy - do tego sprowadzają się nowe przepisy wprowadzone przez talibów w Afganistanie, ale Afganki nie dają się ani uciszyć, ani zamknąć w domach. Gdy islamscy radykałowie chcieli im zakneblować usta - one zaczęły śpiewać, a nagrania umieszczają w internecie. Ten głos sprzeciwu nabiera siły, ale dla talibów kobiety i ich prawa się nie liczą. Te, które odważyły się im sprzeciwić, wierzą, że świat nie tylko je wysłucha, ale i wesprze.

Talibowie każą kobietom milczeć. Afganki protestują, śpiewając i umieszczając nagrania w internecie

Talibowie każą kobietom milczeć. Afganki protestują, śpiewając i umieszczając nagrania w internecie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W niedzielę w Turyngii i Saksonii odbywają się wybory do parlamentów regionalnych tych krajów związkowych. Jak wynika z ostatnich sondaży, AfD w Turyngii prawdopodobnie wygra, a w Saksonii idzie łeb w łeb z chadekami. W Turyngii policja odnotowała kilka incydentów wyborczych. Przed jedenastoma lokalami wyborczymi ktoś namalował graffiti z napisem: "Hoecke (lider AfD w Turyngii - red.) jest nazistą". Szef rządu Saksonii ocenił, że są to najważniejsze wybory w tym landzie od zjednoczenia Niemiec.

AfD mierzy wysoko. Ostatnie chwile głosowania

AfD mierzy wysoko. Ostatnie chwile głosowania

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

1 września Bruksela przywróciła na unijnych lotniskach maksymalne limity 100 mililitrów na płyny przewożone w bagażu podręcznym. Jak wcześniej wyjaśniła Komisja Europejska, jest to spowodowane problemami technicznymi ze skanerami, a nie ewentualnym zagrożeniem.

Od dziś wraca limit w bagażu podręcznym

Od dziś wraca limit w bagażu podręcznym

Źródło:
PAP, BBC

Z tunelu w rejonie Rafah w Strefie Gazy wydobyto i zidentyfikowano ciała sześciorga zakładników, którzy zostali uprowadzeni przez Hamas 7 października 2023 roku – podała w niedzielę izraelska armia. Według wojska zostali oni zamordowani na krótko przed odnalezieniem. Premier Benjamin Netanjahu oświadczył, że Izrael nie spocznie, dopóki nie złapie osób odpowiedzialnych za śmierć zakładników.

Czekali na ratunek prawie rok. Ciała zakładników Hamasu znaleziono w tunelu

Czekali na ratunek prawie rok. Ciała zakładników Hamasu znaleziono w tunelu

Źródło:
PAP

W jednym z domów w Ostrowi Mazowieckiej rozszczelniła się butla z gazem. Jak podała policja doszło do wybuchu. Dwie starsze osoby zostały poszkodowane. Jedna trafiła do szpitala helikopterem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Rozszczelnienie butli z gazem i wybuch. Dwie osoby ranne, jedna trafiła do szpitala

Rozszczelnienie butli z gazem i wybuch. Dwie osoby ranne, jedna trafiła do szpitala

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miliony wyświetleń w mediach społecznościowych generuje zdjęcie rzekomo zrobione w pociągu polskim kibicom jadącym na mecz piłkarski. Uwagę przyciąga stolik między fotelami. Jednak nie są to polscy kibice.

"Zakupy młodzieży w Warsie"? To nie Wars i nie pociąg Warszawa-Szczecin

"Zakupy młodzieży w Warsie"? To nie Wars i nie pociąg Warszawa-Szczecin

Źródło:
Konkret24

Zaraz po weekendzie do Polski znowu będzie płynąć gorące powietrze. Co jeszcze w pogodzie przyniesie nam pierwsza połowa września? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: odpoczynek od skwaru dobiega końca

Pogoda na 16 dni: odpoczynek od skwaru dobiega końca

Źródło:
tvnmeteo.pl

W miejscowości Magnuszew w powiecie kozienickim kierujący fordem 42-latek, będący pod wpływem alkoholu, uderzył w pieszych. Na miejscu zginęły dwie osoby, trzecia zmarła w szpitalu. Dwie osoby są hospitalizowane. Trwa wyjaśnianie okoliczności wypadku. Policja przekazała, że 42-latek był już wcześniej karany za jazdę pod wpływem alkoholu.

Wjechał w pieszych. Trzy osoby nie żyją, dwie są ranne. "Był już karany za jazdę pod wpływem alkoholu"

Wjechał w pieszych. Trzy osoby nie żyją, dwie są ranne. "Był już karany za jazdę pod wpływem alkoholu"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W stanie Arizona w USA trwa dochodzenie w sprawie śmierci pracownicy Wells Fargo, która przyszła do biura w piątek rano i została znaleziona martwa przy swoim biurku cztery dni później - poinformował brytyjski dziennik "Guardian".

Przyszła do pracy w piątek rano. We wtorek znaleziono ją martwą przy biurku

Przyszła do pracy w piątek rano. We wtorek znaleziono ją martwą przy biurku

Źródło:
"Guardian"

Lekarze w Bangladeszu ogłosili "całkowite zamknięcie" od niedzieli wszystkich szpitali publicznych i prywatnych w kraju. Informację przekazał dziennik "Dhaka Tribune". Zrobili tak w ramach protestu po sobotnim ataku na personel medyczny w Dhace. Żądają od rządu między innymi bezpiecznych warunków pracy.

"Całkowite zamknięcie" szpitali. Lekarze w tym kraju ogłaszają "shutdown", mają cztery żądania

"Całkowite zamknięcie" szpitali. Lekarze w tym kraju ogłaszają "shutdown", mają cztery żądania

Źródło:
PAP

Ratownicy znaleźli wrak rosyjskiego śmigłowca, który w sobotę rozbił się na Kamczatce. Na pokładzie znajdowały się 22 osoby, nikt nie przeżył katastrofy - donoszą rosyjskie media.

Katastrofa śmigłowca koło wulkanu na Kamczatce, nie żyją 22 osoby

Katastrofa śmigłowca koło wulkanu na Kamczatce, nie żyją 22 osoby

Źródło:
PAP

Inspektor nadzoru budowlanego zadecyduje, czy domy, które uległy zniszczeniu w sobotnim pożarze na rzeszowskim osiedlu nadają się do dalszego zamieszkiwania. Prace rozpocznie w poniedziałek. Na razie mieszkańcy przebywają u rodzin.

Mieszkańcy spalonych szeregówek jeszcze nie wiedzą czy będą mogli wrócić do swoich domów

Mieszkańcy spalonych szeregówek jeszcze nie wiedzą czy będą mogli wrócić do swoich domów

Źródło:
PAP

Prawo jazdy od 17. roku życia to dobry pomysł - stwierdził na antenie TVN24 Marek Konkolewski, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dodał, że "jeżeli taki młody człowiek będzie szarżował po polskich drogach, będzie popełniał błędy, naruszenia, to będzie płacił bardzo wysokie mandaty, ale z portfela rodziców". 

Plany zmian w prawie jazdy. "Taka osoba będzie jeździć już na własny rachunek"

Plany zmian w prawie jazdy. "Taka osoba będzie jeździć już na własny rachunek"

Źródło:
tvn24.pl
"Do jednego kliknięcia skróciliśmy dystans pomiędzy pragnieniem a jego realizacją"

"Do jednego kliknięcia skróciliśmy dystans pomiędzy pragnieniem a jego realizacją"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Śledztwo, które prowadzimy, ma kilka wątków. Generalnie rzecz ujmując, badamy, czy w latach 2006-2009 mogło dochodzić do popełniania przestępstw przez funkcjonariuszy CBA, w tym przez szefa i jego zastępców - powiedział rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania po emisji materiału "Superwizjera" "Seksmisja CBA. Kulisy operacji wiedeńskiej".

Działania CBA za czasów Kamińskiego i Wąsika. Prokuratura prowadzi śledztwo z "kilkoma wątkami"

Działania CBA za czasów Kamińskiego i Wąsika. Prokuratura prowadzi śledztwo z "kilkoma wątkami"

Źródło:
TVN24

"Zginął dlatego, że był dziennikarzem" - taki napis znajduje się na kamienicy w Poznaniu, gdzie mieszkał Jarosław Ziętara. Dziennikarz zniknął dokładnie 32 lata temu. Według prokuratury został porwany i zamordowany, ciała do dziś nie odnaleziono. W niedzielę dziennikarze i mieszkańcy Poznania uczcili pamięć Ziętary przed domem, w którym mieszkał w 1992 r.

Tego dnia wyszedł z domu do redakcji. 32. rocznica zaginięcia Jarosława Ziętary

Tego dnia wyszedł z domu do redakcji. 32. rocznica zaginięcia Jarosława Ziętary

Źródło:
PAP

Po raz czwarty wręczono Medale Wolności Słowa. W czasie gali wyróżniono laureatów w trzech kategoriach: Media, Instytucja i Obywatel/Obywatelka. W pierwszej z nich medal otrzymała Karolina Lewicka z Tok FM, w drugiej odznaczono stowarzyszenie Pro Loquela Silesiana, zaś w trzeciej - Anja Rubik.

Medale Wolności Słowa przyznane

Medale Wolności Słowa przyznane

Aktualizacja:
Źródło:
Fundacja Grand Press