Ponad milion złotych na wizytę youtubera w Warszawie. "PFN przegrała w sądzie" i musiała podać koszty

Autor:
ads//now
Źródło:
tvn24.pl
Na co idą pieniądze Polskiej Fundacji Narodowej?
Na co idą pieniądze Polskiej Fundacji Narodowej?TVN24
wideo 2/5
TVN24Na co idą pieniądze Polskiej Fundacji Narodowej?

Polska Fundacja Narodowa została zmuszona do ujawnienia informacji, ile kosztowała wizyta youtubera Casey'ego Neistata w Polsce. Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniósł ponad 1,1 miliona złotych. PFN podała tę informację na wniosek pracującego w branży IT Kamila Świątka, który wystąpił o to jeszcze w 2019 roku. "Po 1567 dniach, 2 procesach sądowych, które PFN przegrała w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, dostałem odpowiedź na mój wniosek" - napisał w mediach społecznościowych.

W grudniu 2018 roku do Warszawy przyjechał Casey Neistat, jeden z najbardziej znanych youtuberów, śledzony obecnie przez ponad 12 milionów osób. Do Polski zaprosiła go Polska Fundacja Narodowa, w ramach programu 100x100, czyli serii spotkań z wpływowymi, znanymi i szanowanymi na całym świecie postaciami życia publicznego, prowadzonym na 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Neistat w Warszawie wystąpił w Centrum Expo XXI, gdzie odpowiadał na pytania polskich fanów.

Efektem wizyty był trwający niespełna 9 minut film na jego kanale, w którym Neistat w formule vloga pokazał swoją podróż do Polski, krótki spacer po Warszawie, jogging, obiad w Hali Koszyki i samo spotkanie z fanami. Zatytułowany jest: "Nigdy nie jeźdź hulajnogą elektryczną w deszczu".

PFN poinformowała, ile kosztowała wizyta

Pracujący w branży IT Kamil Świątek jeszcze w grudniu 2018 roku zapytał Polską Fundację Narodową w ramach dostępu do informacji publicznej, jaki był koszt wizyty Neistata w Polsce. Początkowo PFN nie chciał udzielić odpowiedzi, sprawa trafiła do sądu.

Czytaj więcej: PFN przegrała wszystkie sprawy przed NSA

"Po 1567 dniach, 2 procesach sądowych, które PFN przegrała w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, dostałem odpowiedź na mój wniosek" - poinformował w czwartek Świątek i opublikował pismo z PFN.

Wynika z niego, że całkowity koszt wizyty youtubera w Polsce wyniósł 1 173 894,96 złotych.

Program 100x100

PFN w swoim sprawozdaniu finansowym za 2018 rok poinformowała, że program 100x100 pochłonął 12 milionów złotych. Poza Neistatem w Polsce byli między innymi Mika Hakkinen - były fiński kierowca wyścigowy, Steve Wozniak - współzałożyciel Apple'a, czy David Haye - były bokserski mistrza świata.

Polska Fundacja Narodowa przekonuje o swojej transparentności, ale nie zgadza się na udzielanie dziennikarzom informacji o szczegółach swoich wydatków. Publikuje jedynie coroczne sprawozdania zawierające ogólnikowe wyliczenia. PFN wiele razy przegrywała przed Naczelnym Sądem Administracyjnym w sprawie dostępu do informacji publicznej.

CZYTAJ TAKŻE: Polska Fundacja Nietransparentna >>>

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ads//now

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości