W ten dźwięk z troską wsłuchują się wszystkie mamy. Naukowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego i krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej postanowili połączyć siły i zrealizować wyjątkowy eksperyment: nagrać dźwięki, które wydają dzieci w czasie karmienia. Materiał programu "Polska i Świat".
Położna i doktorantka Uniwersytetu Jagiellońskiego Anna Kotlińska na pomysł realizacji nagrania wpadła, gdy badała skład mleka u ciężarnych kobiet. Zauważyła, że z ogólnodostępnych materiałów o karmieniu można dowiedzieć się prawie wszystkiego: jak układać pierś, jak trzymać dziecko. Nigdzie natomiast nie mówi się o tym, jak karmienie powinno brzmieć.
- Mechanizmu uczyłam się najpierw z książki, później z oddziałów położniczych - wyjaśnia w rozmowie z TVN24 Kotlińska. - Teraz mogłam wejść do komory i podsłuchiwać te odgłosy. Byłam w szoku, że tak wyraźnie to słychać. To było tak piękne - dodaje.
Kotlińska na udział w doświadczeniu namówiła Marcina Zastawnika - akustyka, członka stowarzyszenia Rzecznicy Nauki i ojca dziesięciomiesięcznego dziecka.
- Stwierdziłem: dlaczego nie wykorzystać najlepszego sprzętu i najlepszego pomieszczenia, żeby to zarejestrować - tłumaczy. - Udało się nam zaprosić mamy do komory bezechowej. W tym pomieszczeniu nie ma żadnych odbić, ponieważ na wszystkich ścianach są kliny. Nie ma też praktycznie tła; tego hałasu, który jest normalnie w każdym pomieszczeniu - opowiada.
"Byłoby mi dużo łatwiej na samym początku"
Według pomysłodawczyni nagranie odgłosów, jakie wydaje jedzące dziecko, pomoże rodzicom rozpoznać, czy się najadło i ocenić, czy ssie, żeby jeść czy może chce być blisko matki.
- Gdybym miała takie nagranie, w takiej jakości, z komentarzem profesjonalisty, to myślę, że byłoby mi dużo łatwiej na samym początku rozpoznać to, że moje dziecko w ogóle nie jadło - mówi Joanna Płaszowska, matka czteromiesięcznej Mai, dodając, że córeczka choć była przystawiona do piersi, nie odżywia się. - Wszyscy mówią: to jest taki charakterystyczny odgłos, na pewno to poznasz. A naprawdę trudno jest to rozpoznać - ocenia.
Obecnie najlepszą formą zbadania, czy dziecko prawidłowo je, jest sprawdzanie, czy przybiera na wadze. Tego, czy słuch stanie się kolejnym narzędziem pomagającym to sprawdzić, jest ciekawa także prof. Ewa Helwich, krajowy konsultant ds. neonatologii oraz pracownik Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
- Dźwięk połykania pokarmu czy wydawane przez dziecko odgłosy zadowolenia wynikające z tego, że napełnia swój brzuszek, mogą być przez mamę dobrze rozróżniane. Jakieś szkolenie w tym zakresie przy pomocy wcześniejszych nagrań mogą być bardzo dobre - podkreśla.
Nagrania z eksperymentu będzie można posłuchać i obejrzeć w internecie od 9 lutego.
Autor: kg//tka / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24