TVN24 | Polska

"Apelujemy do władz Białorusi o powstrzymanie się od użycia siły wobec pokojowych zgromadzeń"

TVN24 | Polska

Autor:
pp/ks
Źródło:
PAP

Społeczność międzynarodowa musi okazać determinację i wielką solidarność w obronie demokracji, praw człowieka i obywatela na Białorusi - podkreślili we wspólnym apelu w sprawie wyborów prezydenckich i społecznych protestów w tym kraju byli prezydenci RP: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Byli prezydenci Polski Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski oraz Bronisław Komorowski we wspólnym apelu, który wystosowali we wtorek w sprawie wyborów prezydenckich i społecznych protestów na Białorusi przekazali, że z głębokim niepokojem śledzą informacje, napływające stamtąd.

W ich opinii "erupcja społecznych emocji nie ma precedensu w najnowszej historii tego kraju", a "wielotysięczne demonstracje w dziesiątkach miast to wyraz przekonania znacznej części białoruskiego społeczeństwa, że wybory były nieuczciwe, a ich wynik sfałszowany".

"Apelujemy do władz Białorusi o powstrzymanie się od użycia siły wobec pokojowych zgromadzeń"

Byli prezydenci RP podkreślili w apelu, że to także społeczne wotum nieufności wobec urzędującego od 26 lat prezydenta Alaksandra Łukaszenki. "Apelujemy do władz Białorusi o powstrzymanie się od użycia siły wobec pokojowych zgromadzeń i dalszej eskalacji przemocy ze strony sił porządkowych" - napisali.

SYTUACJA NA BIAŁORUSI. NAJNOWSZE INFORMACJE NA PORTALU TVN24.PL >>>

Wezwali jednocześnie do uwolnienia wszystkich więźniów politycznych oraz podjęcia dialogu ze społeczeństwem i przedstawicielami opozycji, w celu znalezienia politycznego rozwiązania konfliktu.

"Wszelkie wątpliwości co do uczciwości wyborów powinny zostać wyjaśnione przez władzę publiczną, we współpracy z instytucjami międzynarodowymi, w sposób satysfakcjonujący dla białoruskiego społeczeństwa. Społeczność międzynarodowa musi okazać determinację i wielką solidarność w obronie demokracji, praw człowieka i obywatela na Białorusi" - zaznaczyli byli prezydenci.

"Wspieramy propozycję polskiego rządu"

Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski oraz Bronisław Komorowski zaapelowali też do organizacji międzynarodowych – OBWE, Rady Europy, ONZ i Unii Europejskiej o wypracowanie z władzą i opozycją metod deeskalacji konfliktu i konstruktywnego dialogu politycznego.

"Wspieramy propozycję polskiego rządu zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Rady Europejskiej ws. Białorusi, jako wyrazu politycznego zaangażowania i solidarności demokratycznej Europy z białoruskim społeczeństwem. Apelujemy do polskich władz o dalsze intensyfikowanie działań na forum UE, w celu zwiększenia zaangażowania Wspólnoty w proces demokratyzacji i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi" - podkreślili byli prezydenci. 

Autor:pp/ks

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości