Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała kolejne komitety wyborcze kandydatów na prezydenta: Karola Nawrockiego, Magdaleny Biejat, Marka Jakubiaka, Macieja Maciaka i Marka Wocha. Łącznie jest już 11 zarejestrowanych komitetów.
W piątek wieczorem na stronach PKW opublikowano zaktualizowany wykaz zgłoszonych i zarejestrowanych komitetów kandydatów na prezydenta w majowych wyborach prezydenckich.
W poprzedniej wersji dokumentu widniało sześć zarejestrowanych komitetów - Sławomira Mentzena (kandydata Konfederacji), Rafała Trzaskowskiego (prezydenta Warszawy i kandydata KO), Grzegorza Brauna (europosła wykluczonego z Konfederacji), Szymona Hołowni (marszałka Sejmu, kandydata Trzeciej Drogi), Adriana Zandberga (posła, kandydata partii Razem) oraz Wiesława Lewickiego (lidera partii Normalny Kraj).
PKW zarejestrowała kolejne komitety kandydatów na prezydenta
Na przestrzeni ostatniego tygodnia do PKW spłynęło pięć kolejnych zawiadomień o utworzeniu komitetu - we wtorek o utworzeniu komitetu wyborczego związanego z Włocławkiem lidera Ruchu Dobrobytu i Pokoju Macieja Maciaka.
W środę poinformowano o utworzeniu komitetów kandydatki Lewicy Magdaleny Biejat, posła Marka Jakubiaka (koło Wolni Republikanie) i kandydata Bezpartyjnych Samorządowców Marka Wocha.
W piątek do PKW trafiło natomiast zawiadomienie o utworzeniu komitetu wyborczego Karola Nawrockiego, czyli kandydata wspieranego przez PiS.
Wieczorem PKW opublikowała zaktualizowaną wersję dokumentu, w którym poinformowano o zarejestrowaniu wszystkich pięciu komitetów. Zgodnie z kalendarzem wyborczym, czas na zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta jest do 24 marca.
Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja
Wybory prezydenckie różnią się od innych tym, że komitety wyborcze mogą być tworzone wyłącznie przez wyborców, a nie przez partie polityczne, czy ich koalicje.
Komitet wyborczy kandydata na prezydenta może utworzyć co najmniej 15 obywateli mających prawo wybierania. Do utworzenia komitetu wymagane są: pisemna zgoda kandydata na kandydowanie oraz na utworzenie jego komitetu. Kandydaci urodzeni przed 1 sierpnia 1972 roku muszą dołączyć oświadczenie lustracyjne.
Po zebraniu 1000 podpisów z poparciem dla kandydata pełnomocnik komitetu wyborczego zawiadamia PKW o utworzeniu komitetu. Dopiero po rejestracji komitetu przez PKW może on prowadzić agitację.
Kolejnym krokiem prezydenckiej kampanii wyborczej będzie zgłoszenie kandydata na prezydenta - jest na to czas do 4 kwietnia do godziny 16. Do rejestracji kandydata przez PKW konieczne jest zebranie minimum 100 tysięcy podpisów z poparciem dla niego.
Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock