Karol Nawrocki wygrał wśród osób najstarszych. Słabo, tak jak i jego główny rywal Rafał Trzaskowski, poradził sobie wśród najmłodszych. A to właśnie ta grupa może zdecydować, kto zostanie prezydentem. - Młodzi odeszli od wielkich partii i nie wiadomo, co zrobią. To może okazać się języczkiem u wagi - stwierdził doktor Michał Kotnarowski, socjolog i politolog z Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk.
Jak wynika z sondażu late poll przeprowadzonego przez Ipsos, najmłodsi wyborcy w wieku 18-29 lat postawili głównie na dwóch kandydatów - zwycięzcą w tej grupie wiekowej jest kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen, który zdobył 34,8 procent głosów, a drugim wyborem był Adrian Zandberg z partii Razem - 18,7 procent. Trzeci był Rafał Trzaskowski, na którego zagłosowało 13 procent najmłodszych, a czwarty Karol Nawrocki z wynikiem 11,1 procent.
"To zawsze była słaba strona PiS-u"
- Młodzi odeszli od wielkich partii i nie wiadomo, co zrobią. Żaden z kandydatów, którzy przeszli do drugiej tury, nie miał dobrego wyniku wśród najmłodszej grupy głosujących 18-29 lat. To właśnie może okazać się języczkiem u wagi - stwierdził dr Michał Kotnarowski, socjolog i politolog z Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk.
Jeśli chodzi o wynik Karola Nawrockiego, zdaniem eksperta "wiele nie zaskoczyło", gdyż "struktura elektoratu jest podobna jak w przypadku PiS-u i Andrzeja Dudy".
- Im starsi wyborcy, tym lepiej radził sobie Nawrocki. Z kolei pod względem wykształcenia im gorsze, tym lepszy wynik miał Nawrocki. Rolnicy, emeryci, bezrobotni - te grupy na niego głosowały i jest to taki sam profil, jaki w poprzednich wyborach prezentowali wyborcy PiS i Dudy - stwierdził dr Kotnarowski.
Ciekawe jednak jest to, że z osób, które pięć lat temu głosowały na Dudę, tylko 64,7 procent zdecydowało się teraz oddać głos na Nawrockiego.
"Widać odwrót wsi od PiS-u"
- Mentzen i Braun przejęli wyborców i przez to właśnie Nawrocki uzyskał gorszy wynik niż Duda. Wieś tradycyjnie zawojowali kandydaci prawicy, ale sporo głosów przejęli właśnie Mentzen i Braun. Widać odwrót wsi od PiS-u - podkreślił.
Z sondażu late poll wynika, że kandydatem, który otrzymał najwięcej głosów na wsi, był Karol Nawrocki (38,1 procent). Na drugim miejscu był Rafał Trzaskowski - 21,7 procent. Na najniższym stopniu podium znalazł się Sławomir Mentzen - otrzymał 17,4 procent głosów.
Zdaniem eksperta warto również zwrócić uwagę na niski wynik Nawrockiego wśród młodych, gdzie wygrali Mentzen i Zandberg.
- Młody elektorat to zawsze była słaba strona PiS-u. W poprzednich wyborach w tej grupie Duda przegrywał z Trzaskowskim. Pytanie jednak, w którą stronę pójdą młodzi wyborcy. Może być problem z przejściem i zagłosowaniem w drugiej turze na Nawrockiego - stwierdził.
Według Kotnarowskiego łatwiej będzie Nawrockiemu przejąć głosy Mentzena i Brauna. - Około połowy osób, które teraz zagłosowały na Mentzena i Brauna, w 2020 roku było w elektoracie Dudy. Te głosy teraz może przejąć Nawrocki. Te osoby już kiedyś popierały PiS i łatwiej je będzie przekonać do powrotu. Już raz ci ludzie to zrobili i głosowali na PiS - wyjaśnił.
- Starsze osoby, starsze elektoraty są raczej od lat ustalone. To dla nich kolejne wybory i często głosują podobnie. Teraz młodzi mogą zdecydować w drugiej turze - zaznaczył doktor Kotnarowski.
Wybory prezydenckie 2025. Wyniki late poll
Według badania late poll przeprowadzonego przez Ipsos dla TVN24, Polsat News i TVP Trzaskowski zdobył 31,2 procent głosów w pierwszej turze wyborów prezydenckich. Nawrocki - 29,7 procent. Według badania late poll frekwencja w skali kraju wyniosła 66,8 procent.
Błąd oszacowania wyniku kandydata w ostatnim badaniu late poll to jeden punkt procentowy.