wybory 2025

Matka wszystkich memów. Co trzeba wiedzieć o Joannie Senyszyn

Joanna Senyszyn w siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej
Czas na pytanie od Senyszyn. "Tak, ja pytanie zadaję"
Źródło: TVN24

Deklaruje, że chce być "matką, która kocha wszystkie dzieci", a w wyborach prezydenckich kandyduje po to, żeby "mieć na kogo głosować". Choć wielu wróżyło jej polityczną emeryturę, do PKW złożyła 150 tysięcy podpisów z poparciem i powiększy tym samym grono lewicowych kandydatów. A po debacie w Końskich Joanna Senyszyn stała się internetową sensacją.

Kluczowe fakty:
  • Joanna Senyszyn to jedna z 13 osób startujących w tegorocznych wyborach prezydenckich. Pierwsza tura odbędzie się 18 maja.
  • Jej występ był jednym z największych zaskoczeń debaty w Końskich, jednak z wyrazistych poglądów i ciętego języka jest znana od lat.
  • Przez lata była związana z SLD, w 2021 roku odeszła z partii w proteście przeciwko decyzjom Włodzimierza Czarzastego.
  • Więcej na temat wyborów prezydenckich znajdziesz w serwisie wyborczym.

W trakcie debaty prezydenckiej w Końskich 11 kwietnia, transmitowanej m.in. przez TVN24, w trakcie swobodnej wypowiedzi Joanna Senyszyn jako jedyna wyszła przed mównicę i z uniesionymi do góry rękami zwróciła się do wyborców.

- Kochani, wiem, że chcecie prezydenta, który zapewni spokój i pokój. I właśnie dlatego powinniście głosować na mnie - powiedziała. - Wiem, że chcecie matki, która będzie kochała wszystkie swoje dzieci, a nie tylko te, które mają takie poglądy jak ona. Bo tacy są właśnie ojcowie. Natomiast matka, bez względu na to, jakie wybory podjęły jej dzieci, zawsze je kocha - dodała.

Swobodna wypowiedź Joanny Senyszyn
Źródło: TVN24

Tym gestem musiała skraść serca widzów. Podczas debaty jej nazwisko, według statystyk Google Trends, było drugim w kolejności najczęściej wyszukiwanym, a Senyszyn stała się bohaterką niezliczonych memów. Internauci przypomnieli też przy tej okazji, że lewicowa kandydatka swoim charakterystycznym głosem zdubbingowała drugoplanową postać urzędniczki w animacji z popularnym dziobakiem.

Joanna Senyszyn i "pospolite ruszenie"

Kiedy składała podpisy poparcia pod swoją kandydaturą w Państwowej Komisji Wyborczej, Senyszyn stwierdziła, że jej decyzja wywołała "pospolite ruszenie". - Wówczas setki, jeśli nie więcej, osób zgłaszały się do mnie, wyrażały radość, że kandyduję i chęć pomocy w zbieraniu (podpisów - red.) - powiedziała. Jej sukces dla wielu był zaskoczeniem, tym bardziej że podpisów nie udało jej się zebrać przed wyborami do Senatu w 2023 roku, kiedy o lewicowe glosy chciała konkurować w tym samym okręgu z Magdaleną Biejat.

Teraz Senyszyn przekonuje, że jest jedyną kandydatką, która nie zmienia swoich poglądów w zależności od sondaży, tak jak - jej zdaniem - robią to inni kandydaci. - Obywatele i obywatelki wiedzą, na co mogą liczyć, kiedy będą na mnie głosować - zapewnia.

Senyszyn podkreśla również, że jest jedynym profesorem ekonomii startującym w nadchodzących wyborach prezydenckich. - Bardzo jest ważne, aby prezydent wiedział, jakie skutki dla gospodarki i jakie skutki dla kieszeni obywateli i obywatelek będą miały podpisywane przez niego ustawy - zauważa.

Joanna Senyszyn
Joanna Senyszyn
Źródło: PAP

Joanna Senyszyn - kim jest

Urodziła się w Gdyni 1 lutego 1949 roku, jest ekonomistką, polityczką, nauczycielką akademicką i publicystką. Otrzymała tytuł profesora nauk ekonomicznych Uniwersytetu Gdańskiego i była przez dwie kadencje dziekanem Wydziału Zarządzania tej uczelni oraz rektorem innej szkoły wyższej w Gdyni.

Była członkinią Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i NSZZ "Solidarność". Z list Sojuszu Lewicy Demokratycznej była wybierana do pomorskiego sejmiku, Sejmu i Parlamentu Europejskiego.

W 2015 roku Zjednoczona Lewica, z list której startowała w wyborach do Sejmu, nie przekroczyła koalicyjnego progu wyborczego. Po czterech latach Joanna Senyszyn i lewicowy sojusz SLD, Wiosny i Razem dostali się do parlamentu, tworząc opozycyjny klub wobec rządu PiS.

Joanna Senyszyn i SLD na rozstajnych drogach

Senyszyn wraz z kilkoma innymi politykami SLD w grudniu 2021 roku wystąpiła z klubu Lewicy. Sprzeciwiali się oni decyzjom przewodniczącego partii Włodzimierza Czarzastego, m.in. tej o porozumieniu z PiS-em w sprawie ratyfikacji Funduszu Odbudowy.

"Odeszłam z prywatnej partii Czarzastego - której władze są zakłamane i łamią nawet własny, niedemokratyczny statut. Partii, która co innego głosi, a co innego robi. Nie chciałam się dłużej tłumaczyć z prowadzonych w tajemnicy przed statutowymi władzami partii rozmów z PiS, wstydzić się seksizmu, jawnej dyskryminacji kobiet, dyktatorskich praktyk przewodniczącego Nowej Lewicy" - mówiła wtedy w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

15
15.12.2021 | Rozłam w klubie Lewicy. Powstało koło Polskiej Partii Socjalistycznej
Źródło: Michał Tracz | Fakty TVN

W wyborach parlamentarnych w 2023 roku deklarowała chęć ubiegania się o mandat w Senacie, ale ostatecznie jej kandydatura nie zebrała wystarczającej liczby podpisów poparcia. O kandydowaniu w tegorocznych wyborach prezydenckich poinformowała w styczniu. Senyszyn startuje jako kandydatka niezależna, bez poparcia żadnej formacji politycznej.

Jest znana ze swoich antyklerykalnych poglądów, opowiada się za wolnym dostępem do aborcji i równouprawnieniem osób LGBT, chce całkowitego rozdziału Kościoła od państwa.

Joanna Senyszyn prywatnie

Prywatnie Joanna Senyszyn jest wdową po zmarłym niedawno sędzim i adwokacie Bolesławie Senyszynie. Wieloletnie małżeństwo nie miało dzieci. Kandydatka w wywiadzie dla "Gali" w 2014 roku nazwała swoją relację "marynarskim małżeństwem", ze względu na jej prace w stolicy i Brukseli. "To ja wypływałam do Warszawy, a mój mąż, niczym Penelopa, czekał na mnie w Gdyni" - mówiła.

TVN24
Dowiedz się więcej:

TVN24

Czytaj także: