Wirtualna Polska: ludzie prezydenta Andrzeja Dudy chcą kandydować do Sejmu

Autor:
pp/adso
Źródło:
Wirtualna Polska
Prezydent: przygotowałem projekt nowelizacji ustawy o komisji ws. badania rosyjskich wpływów
Prezydent: przygotowałem projekt nowelizacji ustawy o komisji ws. badania rosyjskich wpływów
wideo 2/7
Prezydent: przygotowałem projekt nowelizacji ustawy o komisji ws. badania rosyjskich wpływów

Czołowi ministrowie i doradcy z Kancelarii Prezydenta RP przygotowują się do startu w wyborach parlamentarnych. Według nieoficjalnych informacji Wirtualnej Polski, otoczenie Andrzeja Dudy może opuścić aż pięciu doradców.

Jak napisała Wirtualna Polska, czołowi ministrowie i doradcy z otoczenia prezydenta Andrzeja Dudy mają szykować się do startu w wyborach do Sejmu. 

"Chodzi o najbardziej znane, choć dla wielu zaskakujące nazwiska" - napisała WP. Jak podał portal, rozmówcy z obozu władzy twierdzą, że w grę wchodzi start aż pięciu osób. Na listach pojawić się mogą Marcin Przydacz, Piotr Ćwik, Paweł Szrot, Paweł Sałek i Łukasz Rzepecki. Według informacji Wirtualnej Polski, możliwy jest też wielki powrót do polityki Marcina Mastalerka i Błażeja Spychalskiego.

WP: Przydacz kandydatem do Sejmu. "Rwie się do wyborów"

WP zwróciła uwagę, że "jednym z najaktywniejszych ludzi głowy państwa jest bez wątpienia Marcin Przydacz". Podkreślono, że to były wiceminister spraw zagranicznych w latach 2019-2023 i spec od polityki wschodniej, a od kilkunastu tygodni szef Biura Spraw Międzynarodowych w Kancelarii Prezydenta.

- Moim zdaniem rwie się do wyborów. Wniósł wiele do Pałacu, choć z Andrzejem blisko współpracuje od dawna - powiedział WP znajomy Przydacza ze środowiska politycznego.

- Był łącznikiem między rządem i prezydentem, takim "prezydenckim Dworczykiem". Zyskał duży szacunek w PiS, choć niektórzy twierdzą, że jest nadaktywny w mediach - zwrócił uwagę jeden z rozmówców Wirtualnej Polski z obozu władzy.

Sam Przydacz w rozmowie z Wirtualną Polską nie potwierdził informacji o jego ewentualnym starcie w wyborach.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin PrzydaczJakub Szymczuk/KPRP

Ćwik, Sałek, Szrot nie potwierdzają informacji o kandydowaniu

Kolejnym człowiekiem z otoczenia Andrzeja Dudy, który według WP ma wyrażać chęć startu do Sejmu, jest Paweł Sałek. To były wiceminister środowiska, a od 2018 roku etatowy doradca głowy państwa. Spec od polityki klimatycznej i ochrony środowiska, który - wedle informacji Wirtualnej Polski - chciałby w przyszłości wrócić do rządu.

Minister Sałek, pytany przez Wirtualną Polskę o start w wyborach, odpisał tak: "Na tę chwilę trudno mi się wypowiadać na temat planów na wybory. Obecnie koncentruję się w pierwszej kolejności na pracy w Kancelarii Prezydenta RP".

Swoich planów nie zdradził WP też zastępca szefa kancelarii prezydenta Piotr Ćwik, rekomendowany do Pałacu Prezydenckiego jako przedstawiciel środowiska skupionego przy byłej premier Beacie Szydło (która, jak podkreśliła Wirtualna Polska, wciąż ma z Dudą dobre relacje). To były wojewoda małopolski. - Ćwik jest na prezydenckiej liście kandydatów do Sejmu - stwierdziły źródła WP.

Zdaniem WP, kolejnym nieoficjalnym kandydatem do Sejmu, jest szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot. On również nie potwierdził portalowi tych informacji.

Wirtualna Polska zwróciła uwagę, że Szrot to łącznik między Kancelarią Prezydenta RP, rządem (był wiceszefem kancelarii premiera) i PiS (był wicedyrektorem biura). - Ma bardzo dobre relacje z każdym środowiskiem w partii. Lojalny, stabilny, rzetelny, nie gwiazdorzy. Dobry organizator, uczeń Przemka Gosiewskiego przejął jego cechy państwowca. Jeśli będzie chciał kandydować do Sejmu, ma pewne wysokie miejsce na liście - dowiedziała się Wirtualna Polska w obozie władzy.

WP: spektakularne powroty do Sejmu?

Według WP, trudniej o takie miejsce będzie za to Łukaszowi Rzepeckiemu, etatowemu doradcy prezydenta, który od kilku lat przewodniczy Radzie ds. Młodzieży w ramach Narodowej Rady Rozwoju.

"Z kierownictwem PiS doradca Dudy (rocznik '92) miał skomplikowane relacje - podobnie jak Mastalerek. Kilka lat temu Rzepecki publicznie skrytykował swoją partię za podwyższenie opłaty paliwowej (za co został wykluczony z PiS) i doradził Jarosławowi Kaczyńskiemu przejście na emeryturę (już jako poseł Kukiz’15). Dziś Rzepecki twardo jednak broni interesu Zjednoczonej Prawicy i prezydenta, ścierając się z oponentami w weekendowych audycjach śniadaniowych" - napisała Wirtualna Polska.

Rzepecki: prezydent podtrzymuje słowa, by TK się odkłócił
Rzepecki: prezydent podtrzymuje słowa, by TK się odkłócił (wypowiedź z 7 maja 2023 r.)TVN24

Rzepecki nie potwierdził Wirtualnej Polsce gotowości do startu. "Od naszych źródeł z kancelarii wiemy jednak, że jeśli prezydent się zgodzi, a Nowogrodzka da zielone światło, to młody doradca znów będzie kandydować do Sejmu" - podała WP.

"Niewykluczone, że do aktywnej polityki szykują się dwa spektakularne powroty. Chodzi o duet Marcin Mastalerek-Błażej Spychalski, który od kilku lat "sprawdza się w biznesie"" - przekazała Wirtualna Polska.

Portal zwrócił uwagę, że wspomniany Mastalerek od początku urzędowania prezydenta w Pałacu pełni nieformalnie funkcję najbliższego doradcy, a Spychalski to z kolei były rzecznik Andrzeja Dudy (prywatnie blisko Mastalerka), dziś doradca prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka.

Kandydowaniu w wyborach parlamentarnych zaprzeczył za to prezydencki minister Andrzej Dera. "Te informacje to fejk. Nigdzie się nie wybieram" - odpowiedział w rozmowie z WP.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp/adso

Źródło: Wirtualna Polska

Źródło zdjęcia głównego: Jakub Szymczuk/KPRP

Pozostałe wiadomości