Sześć komitetów wyborczych wystawi swoich kandydatów do Sejmu w całej Polsce. Kolejne cztery komitety wystawią ich w więcej niż jednym okręgu. Przypominamy, jakie partie biorą udział w tegorocznych wyborach parlamentarnych.
Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się 15 października 2023 roku. W głosowaniu wybranych zostanie 460 posłów i 100 senatorów. W wyborach do Sejmu łącznie dziesięć partii wystawi swoich kandydatów w więcej niż jednym okręgu wyborczym, z czego sześć komitetów wyborczych wystawi ich we wszystkich 41 okręgach.
Jakie partie startują w wyborach do Sejmu?
W piątek 15 września, równo miesiąc przed wyborami, w siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej odbyło się losowanie numerów list wyborczych. Zgodnie z nim, ugrupowania, które startują w wyborach i wystawią kandydatów w całej Polsce to:
1 - Komitet Wyborczy Bezpartyjni Samorządowcy 2 - Koalicyjny Komitet Wyborczy Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe 3 - Komitet Wyborczy Nowa Lewica 4 - Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość 5 - Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość 6 - Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni
Swój numer listy otrzymały także komitety, które wystawią kandydatów w więcej niż jednym okręgu:
7 - Komitet Wyborczy Polska Jest Jedna 8 - Komitet Wyborczy Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców 9 - Komitet Wyborczy Wyborców Ruchu Dobrobytu i Pokoju 10 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.
ZOBACZ TEŻ: Osiem lat rządów PiS. Obiecali, nie zrealizowali
Szef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak poinformował, że w wyborach do Sejmu i Senatu PKW zarejestrowała łącznie 40 komitetów wyborczych partii politycznych, 2 komitety wyborcze koalicji partii politycznych i 43 komitety wyborcze wyborców. Zgodnie z informacjami podanymi na stronie PKW, trzy komitety - KW Antypartia, KW Ruch Naprawy Polski i KWW Mniejszość niemiecka - wystawią kandydatów w tylko jednym okręgu i każdy z nich otrzymał 11 numer listy. Pozostałe, niewymienione wyżej komitety wystawią więc swoich kandydatów tylko w wyborach do Senatu lub nie zarejestrowali ich wcale.
ZOBACZ TEŻ: Sondaże wyborcze. Kto ma największą szansę na zwycięstwo, kto na większość parlamentarną?
Termin na składanie w PKW zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego upłynął 28 sierpnia. Do 6 września komitety miały zaś czas na zgłaszanie list kandydatów na posłów oraz senatorów. Zgodnie z art. 210 ust. 2 Kodeksu wyborczego lista kandydatów na posłów powinna być poparta podpisami co najmniej 5 tys. wyborców zamieszkujących na stałe w danym okręgu wyborczym. Zebranie podpisów pod listami w co najmniej połowie okręgów wyborczych daje możliwość wystawienia kandydatów w całej Polsce bez konieczności zbierania podpisów w pozostałych okręgach. Zgłoszenie kandydata na senatora powinno być z kolei poparte podpisami co najmniej 2 tys. wyborców z danego okręgu.
ZOBACZ TEŻ: Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Kiedy i gdzie złożyć wniosek Jak sprawdzić swój okręg w wyborach do Sejmu? Jak sprawdzić swój okręg w wyborach do Senatu? Wybory wraz z referendum. Co trzeba wiedzieć, by dobrze zagłosować
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24