Jak sprawdzić swój okręg w wyborach do Senatu?

Źródło:
wybory.gov.pl, tvn24.pl, isap.sejm.gov.pl
Pakt senacki i korekta w terenie
Pakt senacki i korekta w terenieTVN24
wideo 2/3
Pakt senacki i korekta w terenieTVN24

W wyborach do Senatu Polska podzielona jest na 100 okręgów, odpowiadających liczbie 100 mandatów. Jak sprawdzić jacy kandydaci startują z okręgu w naszym miejscu zamieszkania? Wyjaśniamy.

Wybory parlamentarne odbędą się 15 października 2023 roku. W głosowaniu Polacy wybiorą 460 posłów i 100 senatorów. Na potrzeby wyborów do Sejmu i Senatu Polska podzielona jest na okręgi. W przeciwieństwie do wyborów do Sejmu, które odbywają się w okręgach wielomandatowych, wybory do Senatu przeprowadzane są w jednomandatowych okręgach wyborczych. Oznacza to, że z całego okręgu wybierany jest tylko jeden przedstawiciel. W wyborach do Senatu Polska podzielona jest więc na 100 okręgów, które odpowiadają liczbie 100 senatorów.

ZOBACZ TEŻ: Jak sprawdzić swój okręg w wyborach do Sejmu?

Okręgi wyborcze do Senatu

Okręgi wyborcze do Senatu obejmują część obszaru województwa. Ich granice nie mogą naruszać granic okręgów wyborczych utworzonych dla wyborów do Sejmu, których - przypomnijmy - jest 41. W kodeksie wyborczym wskazano ponadto, że miasto na prawach powiatu liczące ponad 500 tys. mieszkańców może być podzielone na dwa lub więcej okręgi wyborcze.

Na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej można sprawdzić, w którym okręgu znajduje się nasza miejscowość. Kliknięcie w dany okręg odsyła zaś do informacji o osobach kandydujących z tych okręgów na senatorów wraz z ich numerami na liście, komitetem, z jakiego ramienia startują, ich zawodem, miejscem zamieszkania oraz przynależnością lub poparciem danej partii politycznej. Takie same informacje można znaleźć na stronie PKW w przypadku kandydatów do Sejmu. W danym okręgu jeden komitet wyborczy może zgłosić tylko jednego kandydata na senatora, a takie zgłoszenie musi być poparte co najmniej 2 tys. podpisów.

W tegorocznych wyborach do Senatu, podobnie jak w 2019 roku, partie opozycyjne zdecydowały o wystawieniu wspólnych kandydatów we wszystkich okręgach, zamiast wystawiania ich przeciwko sobie. Na wspólnych listach w ramach tzw. paktu senackiego zobaczymy więc kandydatów Koalicji Obywatelskiej, Nowej Lewicy, PSL, Polski 2050 i Ruchu Samorządowego "Tak! Dla Polski". W tzw. pakcie senackim nie biorą udziału politycy Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców.

Okręgi wyborcze do SenatuPAP/Mateusz Krymski, Adam Ziemienowicz

ZOBACZ TEŻ: Jak zmienić swój obwód głosowania

Wyniki wyborów do Senatu

Zwycięzcą głosowania w wyborach do Senatu zostaje ten kandydat, który otrzyma największą liczbę ważnych głosów. Jeśli dwóch kandydatów otrzyma ich tyle samo, wówczas o zwycięstwie decyduje większa liczba obwodów głosowania, w których jeden z nich uzyskał przewagę. Jeśli ta liczba również jest taka sama, o zwycięstwie decyduje losowanie przeprowadzone przez przewodniczącego okręgowej komisji wyborczej w obecności członków komisji oraz pełnomocników wyborczych.

ZOBACZ TEŻ: Zmiany w najnowszych sondażach. Walka o ostatnie miejsce na podium

Autorka/Autor:pb//am

Źródło: wybory.gov.pl, tvn24.pl, isap.sejm.gov.pl

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump w pierwszą podróż zagraniczną uda się do Arabii Saudyjskiej, a także do Kataru i być może innych państw regionu. Jak stwierdził, wyboru dokonał ze względu na obietnicę saudyjskich inwestycji w Stanach Zjednoczonych.

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

Źródło:
PAP

Rok po likwidacji obowiązkowych zadań domowych sprawdzamy, jak ich brak odmienił szkolną rzeczywistość. Kto się cieszy, a kto buntuje? Pytamy też ministrę edukacji Barbarę Nowacką, czy było warto. Bo twardych danych na ten temat nie ma.

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Źródło:
tvn24.pl