Prawo i Sprawiedliwość wygrałoby wybory parlamentarne, gdyby te odbyły się w najbliższą niedzielę - wynika z sondażu IBRiS zrealizowanego dla "Rzeczpospolitej". Głosować na PiS chce 33,7 proc. ankietowanych, ale rezultat ten nie dałby rządzącym większości w nowej kadencji Sejmu. Według badania do parlamentu dostałyby się także Koalicja Obywatelska, Polska 2050, Lewica, PSL-Koalicja Polska i Konfederacja.
Jak podała "Rzeczpospolita", powołując się na wyniki sondażu poparcia politycznego, przeprowadzonego przez pracownię IBRiS, Prawo i Sprawiedliwość utrzymuje pierwsze miejsce (33,7 proc. poparcia), Koalicja Obywatelska jest druga (27,6 proc.). Na Polskę 2050 zagłosowałoby 10,9 proc. ankietowanych, na Lewicę - 10,1 proc., na PSL-Koalicję Polską - 5,7 proc., a na Konfederację 5,0 proc.
7 proc. badanych przyznało, że nie wie, na kogo oddałoby swój głos.
"Rzeczpospolita": PiS bez sejmowej większości, nawet z Konfederacją
"Rzeczpospolita" podkreśliła, że najważniejsza w powyborczych układankach jest zdolność do utworzenia sejmowej większości, a ta (zakładając, że wybory odbyłyby się teraz) staje się dla Zjednoczonej Prawicy coraz bardziej nieosiągalna.
W przybliżonym podziale mandatów (według systemu D'Hondta) w zależności od wziętych pod uwagę zmiennych Prawo i Sprawiedliwość nie może liczyć na utworzenie rządu nawet wspólnie z Konfederacją, ponieważ zdobędzie (w zależności od przyjętej metody liczenia) od 192 do 205 mandatów poselskich - pisze "Rz". Opozycja może liczyć na 253-254 mandaty.
Sondaż przeprowadzono w dniach 21-22 października na grupie 1100 respondentów metodą CATI, czyli wspomaganego komputerowo wywiadu telefonicznego.
Kantar Public: KO przed PiS
24 października przedstawiono badanie preferencji partyjnych, zrealizowane przez Kantar Public. Według niego Koalicja Obywatelska uzyskała 31 procent poparcia wśród respondentów. Prawo i Sprawiedliwość dostało w nim 28 procent. Na trzecim miejscu, z 10-procentowym poparciem, znalazła się Polska 2050. Kolejne miejsca zajęły Lewica (7 procent) i Konfederacja (5 procent).
Badanie zostało zrealizowane między 14 a 19 października. W sumie w badaniu Kantar Public wzięły udział 982 osoby. W części dotyczącej preferencji partyjnych - jak wskazała pracownia - uczestniczyło 671 osób, które zadeklarowały "zdecydowanie" lub "raczej" zamiar uczestniczenia w wyborach.
Źródło: PAP, TVN24