Kandydaci PiS w wyborach do Sejmu - lista z podziałem na okręgi wyborcze

Polska

Wybory do parlamentu 2019: kandydaci PiS w wyborach do Sejmutvn24
wideo 2/35

Kandydaci PiS w wyborach do Sejmu 2019. - Na listach PiS znajdą się między innymi członkowie partii koalicyjnych oraz przedstawiciele organizacji społecznych - poinformował pełnomocnik wyborczy, szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski.

ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ KANDYDATÓW DO SEJMU WE WSZYSTKICH OKRĘGACH

Szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski, który przedstawił na piątkowej konferencji prasowej pełne listy wyborcze partii podkreślił, że były one gotowe już "od jakiegoś czasu", ale przeszły drobne "zmiany kosmetyczne".

- Są to listy po części samorządowe - około 60 procent osób z list PiS to aktywni samorządowcy, burmistrzowie, radni wszystkich szczebli samorządowych - mówił szef Komitetu Wykonawczego PiS. - Nasze listy to również listy koalicyjne, bo oprócz członków PiS, będą na nich znajdować się członkowie Solidarnej Polski, Porozumienia Jarosława Gowina, do niedawna członkowie Kukiz'15 - dodał.

Sobolewski podkreślił, że na listach PiS znajdą się także przedstawiciele organizacji społecznych.

Kandydaci PiS w wyborach do Sejmu

Poniżej przedstawiamy listy pierwszych pięciu kandydatów PiS z każdego okręgu

Okręg numer 1 Legnica

W okręgu legnickim liderem PiS jest wiceprezes ugrupowania Adam Lipiński. Za nim znajdzie się nowa marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a pierwszą trójkę zamknie wiceminister edukacji narodowej Marzena Machałek. Kolejne miejsca to Krzysztof Kubów i Wojciech Zubowski.

Okręg numer 2 Wałbrzych

W Wałbrzychu na pierwszym miejscu znalazł się szef KPRM Michał Dworczyk, a za nim posłowie: Ireneusz Zyska, Wojciech Murdzek, Maciej Badora i Marcin Gwóźdź.

Okręg numer 3 Wrocław

Liderką listy w okręgu wrocławskim jest posłanka i kandydatka PiS na prezydenta Wrocławia Mirosława Stachowiak-Różecka, a na kolejnych miejscach znaleźli się wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak oraz poseł Jacek Świat. Kolejne dwa miejsca na liście to Przemysław Czarnecki i Małgorzata Calińska-Mayer.

Okręg numer 4 Bydgoszcz

W Bydgoszczy liderami PiS będą obecni parlamentarzyści: Tomasz Latos, Łukasz Schreiber, Piotr Król oraz Bartosz Kownacki i Ewa Kozanecka.

Okręg numer 5 Toruń

W Toruniu - minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, a za nim znaleźli się posłowie: Krzysztof Czabański i wiceszefowa MEN Iwona Michałek. Na kolejnych dwóch miejscach są: Joanna Borowiak i Anna Sobecka.

Okręg numer 6 Lublin

Lubelską listę otwiera wiceszef MSWiA Sylwester Tułajew, za nim znaleźli się wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, posłanka Gabriela Masłowska. Na kolejnych dwóch miejscach są: Artur Soboń i Lech Sprawka.

Okręg numer 7 Chełm

W Chełmie lideruje wicepremier Jacek Sasin, za nim na liście znajdują się poseł Sławomir Zawiślak i poseł Marcin Duszek. Na kolejnych dwóch miejscach są: Teresa Hałas i Tomasz Zieliński.

Okręg numer 8 Zielona Góra

W Zielonej Górze "jedynką" został poseł Marek Ast, a za nim znalazł się wojewoda lubuski Władysław Dajczak i poseł Jerzy Materna. Na kolejnych dwóch miejscach są: Elżbieta Płonka i Jacek Kurzęda.

Okręg numer 9 Łódź

Liderem łódzkiej listy został wicepremier, szef resortu kultury Piotr Gliński. Na kolejnych miejsca znaleźli się wojewoda łódzki Zbigniew Rau oraz poseł PiS i pełnomocnik rządu ds. partnerstwa publiczno-prywatnego Waldemar Buda. Na kolejnych dwóch miejscach są: Piotr Adamczyk i Włodzimierz Fisiak.

Okręg numer 10 Piotrków Trybunalski

W Piotrkowie Trybunalskim listę otwiera były szef MON i wiceprezes PiS Antoni Macierewicz, a za nim znalazł się wicemarszałek woj. łódzkiego Grzegorz Wojciechowski. Kolejne miejsca przypadło posłowi Robertowi Telusowi. Czwarte miejsce na liście to Anna Milczanowska, piąte: Beata Dróżdż.

Okręg numer 11 Sieradz

W Sieradzu pierwsze miejsce przypadło Joannie Lichockiej, a za nią znaleźli się m.in. dotychczasowi posłowie: Piotr Polak, Tadeusz Woźniak. Na kolejnych dwóch miejscach są: Beata Matusiak-Pielucha i Krzysztof Ciebiada.

Okręg numer 12 Kraków (Chrzanów)

W Chrzanowie listę otwiera były rzecznik rządu w gabinecie Beaty Szydło - Rafał Bochenek. Na kolejnych miejscach znaleźli się posłowie Marek Polak i Zbigniew Biernat. Na kolejnych dwóch miejscach są: Ewa Filipiak i Krzysztof Kozik.

Okręg numer 13 Kraków

W Krakowie liderką została posłanka Małgorzata Wassermann. Kolejne miejsca przypadło szefowi klubu PiS, wicemarszałkowi Sejmu Ryszardowi Terleckiemu, ministrowi infrastruktury Andrzejowi Adamczykowi. Na kolejnych dwóch miejscach są: Barbara Bubla i Jacek Osuch.

Okręg numer 14 Nowy Sącz

W Nowym Sączu zestawienie otwiera poseł Arkadiusz Mularczyk. Są też posłowie: Anna Paluch czy Barbara Bartuś. Na kolejnych dwóch miejscach są: Wiesław Janczyk i Edward Siarka.

Okręg numer 15 Tarnów

W Tarnowie liderką została członkini zarządu województwa małopolskiego Anna Pieczarka. Na kolejnych miejscach znaleźli się: wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko oraz poseł Michał Wojtkiewicz. Na kolejnych dwóch miejscach są: Urszula Rusecka i Wiesław Krajewski.

Okręg numer 16 Płock

Płocką listę otwiera szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski, a za nim poseł Maciej Małecki, zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Maciej Wąsik. Na kolejnych dwóch miejscach są: Marek Opioła i Anna Cicholska.

Okręg numer 17 Radom

Liderem w Radomiu został szef gabinetu premiera Marek Suski, a za nim są zastępca rzecznika ugrupowania Radosław Fogiel i posłanka Anna Kwiecień. Na kolejnych dwóch miejscach są: Andrzej Kosztowniak i Dariusz Bąk.

Okręg numer 18 Siedlce

W Siedlcach "jedynkę" dostał minister energii Krzysztof Tchórzewski, a za nim znaleźli się: szef resortu środowiska Henryk Kowalczyk i poseł Arkadiusz Czartoryski. Na kolejnych dwóch miejscach są: Marek Zagórski i Teresa Wargocka.

Okręg numer 19 Warszawa

Prezes PiS Jarosław Kaczyński otwiera tradycyjnie listę w Warszawie. Znaleźli się na niej również szef MSWiA, koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska. Na kolejnych dwóch miejscach są: Piotr Naimski i Jarosław Krajewski.

Okręg numer 20 Warszawa II (powiaty okołowarszawskie)

Szef MON Mariusz Błaszczak jest liderem w okręgu podwarszawskim, a "dwójką" rzeczniczka PiS Anita Czerwińska. Na kolejnych trzech miejscach są: Andrzej Smirnow, Jan Szyszko i Zdzisław Sipiera.

Okręg numer 21 Opole

W Opolu na czele listy znalazła się wicewojewoda Violetta Porowska, a za nią posłanka Katarzyna Czochara. Na kolejnych trzech miejscach są: Janusz Kowalski, Kamil Bortniczuk i Antoni Duda.

Okręg numer 22 Krosno

"Jedynką" w Krośnie jest były marszałek Sejmu Marek Kuchciński, "dwójką" minister w KPRM, pełnomocnik ds. dialogu międzynarodowego Anna Schmidt-Rodziewicz. Na kolejnych trzech miejscach są: Piotr Uruski, Piotr Babinetz, Stanisław Piotrowicz.

Okręg numer 23 Rzeszów

Liderem rzeszowskiej listy jest szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski, a "dwójką" wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, na trzecim miejscu jest posłanka Józefa Hrynkiewicz. "Czwórka" to: Andrzej Szlachta, na piątym miejscu jest Krystyna Wróblewska.

Okręg numer 24 Białystok

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski jest liderem w okręgu białostockim, na kolejnych miejscach znaleźli się wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński oraz wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Na kolejnych dwóch miejscach są: Kazimierz Gwiazdowski i Jacek Żalek.

Okręg numer 25 Gdańsk

W Gdańsku na czele znalazł się wiceminister kultury Jarosław Sellin, a "dwójka" przypadła szefowi klubu radnych PiS w gdańskiej Radzie Miasta Kacprowi Płażyńskiemu. Na kolejnych trzech miejscach są: Arwid Żebrowski, Jan Kilian i Tadeusz Cymański.

Okręg numer 26 Gdynia

W Gdyni liderem jest poseł i szef komisji śledczej ds. VAT Marcin Horała. Na kolejnych miejscach znaleźli się poseł Aleksander Mrówczyński oraz rzecznik rządu Piotr Müller. "Czwórka" to: Janusz Śniadek, na piątym miejscu jest Małgorzata Zwiercan.

Okręg numer 27 Bielsko-Biała

W Bielsku-Białej liderami zostali wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed, wiceminister inwestycji i rozwoju Grzegorz Puda oraz poseł Kazimierz Matuszny. Na kolejnych dwóch miejscach są: Przemysław Drabek i Magdalena Wójcik.

Okręg numer 28 Częstochowa

W Częstochowie w pierwszej trójce znaleźli się wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński oraz posłowie: Lidia Burzyńska i Mariusz Trepka. Na kolejnych dwóch miejscach są: Andrzej Gawron i Monika Fajer.

Okręg numer 29 Gliwice

W Gliwicach - szefowa MRPiPS Bożena Borys-Szopa oraz posłowie: Wojciech Szarama i Piotr Pyzik. Na kolejnych dwóch miejscach są: Jarosław Gonciarz i Tomasz Olszewski.

Okręg numer 30 Rybnik

W Rybniku listę otwiera były europoseł Bolesław Piecha, a kolejne miejsca zajmują minister ds. pomocy humanitarnej Michał Woś i poseł Czesław Sobierajski. Na kolejnych dwóch miejscach są: Adam Gawęda i Grzegorz Matusiak.

Okręg numer 31 Katowice

Premier Mateusz Morawiecki będzie "jedynką" w okręgu katowickim, za nim na liście znaleźli się m.in. wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik i poseł Jerzy Polaczek. Na kolejnych dwóch miejscach są: Andrzej Sośnierz i Maria Nowak.

Okręg numer 32 Sosnowiec

W Sosnowcu "jedynkę" ma posłanka Ewa Malik, a kolejne miejsca posłowie: Waldemar Andzel i Robert Warwas. Na kolejnych dwóch miejscach są: Danuta Nowicka i Maria Materla.

Okręg numer 33 Kielce

Szef resortu sprawiedliwości, lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro otwiera listę w Kielcach. Na kolejnych miejscach znaleźli się wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka i poseł Krzysztof Lipiec. Na kolejnych dwóch miejscach są: Michał Cieślak i Marek Kwitek.

Okręg numer 34 Elbląg

W Elblągu na czele jest poseł Leonard Krasulski, a za nim inni posłowie Jerzy Wilk i Zbigniew Babalski. Na kolejnych dwóch miejscach są: Marcin Kazimierczuk i Monika Modzelewska-Kozioł.

Okręg numer 35 Olsztyn

W Olsztynie liderem jest podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Wojciech Maksymowicz, a za nim posłanka Iwona Arent i wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki. Na kolejnych dwóch miejscach są: Wojciech Kossakowski i Jerzy Małecki.

Okręg numer 36 Kalisz

W Kaliszu listę otwierają posłowie Jan Dziedziczak, Tomasz Ławniczak, Jan Mosiński, Marlena Maląg i Piotr Kaleta.

Okręg numer 37 Konin

W Koninie lideruje wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann, a za nim są posłowie Witold Czarnecki i Zbigniew Dolata. Na kolejnych dwóch miejscach są: Ryszard Bartosik i Leszek Galemba.

Okręg numer 38 Piła

W Pile "jedynkę" otrzymał były burmistrz Trzcianki i były poseł Krzysztof Czarnecki, a kolejne miejsca zajmują posłowie: Marta Kubiak i Grzegorz Piechowiak. Na kolejnych dwóch miejscach są: Marcin Porzucek i Michał Zieliński.

Okręg numer 39 Poznań

Liderką poznańskiej listy została minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, a kolejne miejsce przypadło posłowi Tadeuszowi Dziubie, a "trójką" został wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Na kolejnych dwóch miejscach są: Małgorzata Stryjska i Tadeusz Zysk.

Okręg numer 40 Koszalin

Wieloletni parlamentarzysta i lekarz z Kołobrzegu Czesław Hoc otwiera listę w okręgu koszalińskim, "dwójkę" ma wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker, a "trójką" została wiceminister środowiska Małgorzata Golińska. Na kolejnych dwóch miejscach są: Stefan Strzałkowski i Marek Subocz.

Okręg numer 41 Szczecin

W Szczecinie "jedynką" został minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, a na kolejnych miejscach znaleźli się posłowie Leszek Dobrzyński i Artur Szałabawka. Na kolejnych dwóch miejscach są: Michał Jach i Stefania Biernat.

Wybory parlamentarne odbędą się 13 października. Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów oraz 100 senatorów.

WYBORCZE "JEDYNKI" PRAWA I SPRAWIEDLIWOŚCI >

Kalendarz wyborczy - wybory parlamentarne w Polsce 2019PAP

Pytania o Kuchcińskiego

Szef Komitetu Wykonawczego PiS był pytany w piątek przez dziennikarzy, czy po sprawie lotów byłego marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, we władzach partii nie toczyły się dyskusje, czy jednak Kuchciński nie powinien stracić pierwszego miejsca na podkarpackiej liście PiS.

Sobolewski przypomniał, że Kuchciński złożył rezygnację z funkcji marszałka Sejmu. - Natomiast, jak to zostanie ocenione, zostawiamy wyborcom, dlatego pan marszałek będzie zweryfikowany jako lider listy w okręgu krośnieńsko-przemyskim przez wyborców. Podejrzewam, że będzie to raczej pozytywna weryfikacja - powiedział Sobolewski.

Pytany, czy jeszcze mogą nastąpić jakieś zmiany na listach PiS, odparł, że "mogą być jakieś wypadki losowe, różnie bywa". - Nie wykluczam, że coś może się zmienić, ale na pewno nie będą to zasadnicze zmiany - zadeklarował Sobolewski.

- Liczymy na to, że będziemy mieli - tak jak dotychczas większość i w Sejmie i w Senacie - powiedział Sobolewski. - Daj Panie Boże 231 (mandatów - red.) w Sejmie i 51 w Senacie - dodał.

Dziennikarze pytali też Sobolewskiego o jego rywala w Rzeszowie - kandydata Koalicji Obywatelskiej Pawła Poncyliusza, w przeszłości posła PiS. - Z tego, co słyszałem, to pan Poncyliusz "przepielgrzymował" kilka partii i w końcu trafił do ugrupowania, które można sparafrazować nazwą, że Platforma Jest Najważniejsza - powiedział Sobolewski nawiązując do dawnego ugrupowania Poncyliusza - Polska Jest Najważniejsza.

Wybory parlamentarne w PolsceMałgorzata Latos/PAP

Autor: mart/adso / Źródło: TVN24, PAP

Raporty: