- Wszyscy trzymamy kciuki za panią minister sportu - powiedział prezydent Bronisław Komorowski po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego poświęconemu bezpieczeństwu podczas Euro 2012. Zapowiedział, że w kwietniu odbędzie się kolejne posiedzenie na ten temat.
Na konferencji prasowej po spotkaniu prezydent powiedział, że wszyscy członkowie RBN otrzymali wyczerpujące informacje na temat bezpieczeństwa podczas Euro 2012 od minister sportu Joanny Muchy i ministra spraw wewnętrznych Jacka Cichockiego.
Wszyscy trzymamy kciuki za panią minister, ale postanowiliśmy wspólnie także badać, na ile od strony organizacyjnej, organizacyjno-formalnej, także tworzenia narzędzi działania, Ministerstwo Sportu będzie w stanie udźwignąć tę wielką naprawdę odpowiedzialność Bronisław Komorowski
"Futbolowa dyplomacja"
Prezydent mówił też, że przygotowania do Euro 2012 wymagają "futbolowej dyplomacji". Dlatego - zaznaczył - w zespole koordynującym przygotowanie mistrzostw odpowiednią rolę powinien pełnić przedstawiciel MSZ.
Komorowski podkreślił, że w czasie trwania rozgrywek Euro 2012 do Polski będą przyjeżdżać nie tylko kibice, ale także głowy państw i ważni przedstawiciele życia politycznego z różnych krajów. - To wymaga odpowiednich przygotowań. Więcej, wymaga także przygotowania pomysłu na swoistą dyplomację piłki nożnej (...), futbolową dyplomację, która jest znana na świecie i stosowana często z dużą korzyścią dla polityki państwa - powiedział prezydent.
To wymaga również odpowiednich przygotowań. Więcej, wymaga także przygotowania pomysłu na swoistą dyplomację piłki nożnej (...), futbolowej dyplomacji, która jest znana na świecie i stosowana często z dużą korzyścią dla polityki państwa Bronisław Komorowski
Jak zaznaczył prezydent, są to wszystko obszary działania resortu spraw zagranicznych.
Przygotowani na wszelkie ewentualności
Szef BBN gen. Stanisław Koziej mówił z kolei, że w czasie turnieju może wystąpić kilka rodzajów zagrożeń. - Po pierwsze chodzi o kwestie bezpieczeństwa publicznego przy dużych zgromadzeniach. Po drugie w obszarze transportu. No i wreszcie po trzecie podkreślano, że dużym ryzykiem jest ewentualna zbieżność wystąpienia kilku rodzajów zagrożeń, w tym m.in. powodziowego - podkreślił.
- Stosownie do tego rząd przygotował system zarządzania ryzykami w czasie Euro tak, by był jednocześnie wydolny do reagowania na inne zagrożenia klasyczne, które nas często nawiedzają, jak np. powodzie - dodał szef BBN.
Nowi członkowie RBN
Jeszcze przed spotkaniem Rady prezydent wręczył akty powołania do jej składu szefowi MSW Jackowi Cichockiemu, marszałek Sejmu Ewie Kopacz, przewodniczącemu Ruchu Palikota Januszowi Palikotowi i szefowi SLD Leszkowi Millerowi.
W RBN zasiadają też: marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, premier, szef PO Donald Tusk (nie uczestniczy w tym posiedzeniu z powodu wizyty zagranicznej), wicepremier, minister gospodarki, szef PSL Waldemar Pawlak, szef BBN Stanisław Koziej, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski oraz minister obrony Tomasz Siemoniak.
W pracach RBN nie uczestniczy prezes PiS Jarosław Kaczyński, który zrezygnował z zasiadania w niej w listopadzie 2010 roku. Swoją decyzję uzasadnił negatywną oceną m.in. sposobu negocjowania przez rząd umowy gazowej z Rosją oraz podejściem rządu i prezydenta do zmian Traktatu Lizbońskiego.
Opinie Rady niewiążące
Rada Bezpieczeństwa Narodowego jest organem doradczym prezydenta w zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa. Jej opinie nie są wiążące dla prezydenta.
Zadaniem Rady Bezpieczeństwa Narodowego jest rozpatrywanie kwestii i wyrażanie opinii dotyczących bezpieczeństwa państwa, w tym: generalnych założeń bezpieczeństwa państwa, założeń i kierunków polityki zagranicznej, kierunków rozwoju Sił Zbrojnych, problemów bezpieczeństwa zewnętrznego, zagrożeń bezpieczeństwa wewnętrznego i środków ich przeciwdziałania.
Rada zwoływana jest z inicjatywy prezydenta, który ustala także porządek obrad.
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24/PAP/Jacek Turczyk