Polska w czasie Euro 2012 tymczasowo przywróci kontrole na swoich granicach z Unią Europejską - zapowiedział w poniedziałek szef MSW Jacek Cichocki. Porozumienie z Schengen, którego Polska jest sygnatariuszem, umożliwia taką możliwość "w ściśle określonych warunkach".
Szef MSW powiedział w poniedziałek, że przywrócenie kontroli na czas trwania tak dużej imprezy to "tylko formalność". Cichocki poinformował, że wkrótce wydane zostanie rozporządzenie w tej sprawie. Na jego mocy tymczasowe przywrócenie kontroli będzie obowiązywało na wewnętrznej granicy UE z: Niemcami, Słowacją, Czechami i Litwą.
Zgodnie z procedurą szef MSW powiadomi o tymczasowym przywróceniu kontroli Komisję Europejską i państwa członkowskie UE.
Bez utrudnień
Kontrole zostaną wprowadzone na okres od 4 czerwca do 1 lipca. Jak powiedział szef MSW, będą one miały charakter doraźny i punktowy. Wyjaśnił, że będą kontrolowane np. pojazdy, co do których istnieje podejrzenie, że podróżują nimi osoby w Polsce niepożądane.
Cichocki dodał, że kontrole nie spowodują utrudnień, ponieważ w tym czasie granice nadal będzie można przekraczać tak jak dotychczas. Należy jednak liczyć się z tym, że podróżni mogą być poddani kontroli. MSW przypomina o konieczności posiadania dokumentów potwierdzających tożsamość i upoważniających do przekraczania granicy - dowodu osobistego lub paszportu.
Minister przekonywał, że ta formalność (kontrole na granicach - red.) jest niezbędna po to, aby można było podejmować działania na granicy Polski, a także na lotniskach, ograniczające wjazd do naszego kraju osobom, które mogłyby w jakiś sposób zaburzyć spokojny przebieg turnieju czy to na stadionach, czy to w strefach kibiców.
W szczególnych sytuacjach
Kontrole będą prowadzone w określonych dniach i godzinach, w wybranych miejscach na szlakach komunikacyjnych przecinających granicę państwową. Kontrola będzie miała charakter mobilny, przy użyciu schengenbusów - samochodów wyposażonych w sprzęt umożliwiający szybkie i dokładne sprawdzenie dokumentów osób i pojazdów - SG ma 60 takich samochodów. Kontrole mogą także objąć porty i lotniska. Łącznie w całym kraju są 254 miejsca, gdzie mogą być prowadzone kontrole.
Układ z Schengen to porozumienie, które znosi kontrole osób na granicach wewnętrznych między państwami członkowskimi. Do układu z Schengen przystąpiły 22 kraje UE (bez Wielkiej Brytanii, Irlandii, Bułgarii, Rumunii i Cypru) oraz Norwegia, Islandia, Szwajcaria i Liechtenstein.
Zgodnie z prawem wspólnotowym czasowe przywrócenie kontroli granicznych możliwe jest w szczególnych sytuacjach, związanych z zagrożeniem bezpieczeństwa publicznego, na przykład przy okazji organizacji międzynarodowych imprez masowych. Miało to miejsce np. w Niemczech, w trakcie mistrzostw świata w piłce nożnej w 2006 roku czy podczas Euro 2008 w Austrii.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24/Agencja Gazeta, Roman Jocher