Wołodymyr Zełenski i Ołena Zełenska z wizytą w Polsce w środę. Nowe szczegóły

Aktualizacja:
Źródło:
PAP
Przydacz: prezydent Wołodymyr Zełenski złoży wizytę w Polsce 5 kwietnia
Przydacz: prezydent Wołodymyr Zełenski złoży wizytę w Polsce 5 kwietniaRMF FM
wideo 2/26
Przydacz: prezydent Wołodymyr Zełenski złoży wizytę w Polsce 5 kwietniaRMF FM

W środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński ma przybyć do Warszawy. Jak poinformowała szefowa Kancelarii Prezydenta RP, jego wizyta potrwa jeden dzień. Ukraińskiemu przywódcy będzie towarzyszyć małżonka, pierwsza dama Ołena Zełenska. Będzie to wizyta "pełnowymiarowa", a więc z ceremoniałem powitania, rozmowami w cztery oczy i rozmowami delegacji - przekazała Grażyna Ignaczak-Bandych. Według przedstawicieli Kancelarii Prezydenta i MSZ wśród najważniejszych omawianych tematów będą sprawy bezpieczeństwa, gospodarka i "kwestie historyczne".

Grażyna Ignaczak-Bandych była w poniedziałek gościem Studia PAP, gdzie została zapytana o zaplanowaną na najbliższą środę wizytę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Polsce. O tym, że dojdzie do takiej wizyty, informował wcześniej szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz w rozmowie na antenie RMF FM.

"Symboliczna" wizyta

Jak powiedziała szefowa kancelarii Andrzeja Dudy, wizyta Wołodymyra Zełenskiego potrwa jeden dzień, a wraz z mężem do Polski przybędzie także pierwsza dama Ołena Zełenska. - Ta wizyta jest symboliczna, prezydent Zełenski przyjeżdża oficjalnie, to jest zapowiedziane - podkreśliła Ignaczak-Bandych.

Dodała, że będzie to wizyta "pełnowymiarowa", która oficjalnie "zacznie się od ceremoniału powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego". - Potem są rozmowy w cztery oczy, potem rozmowy delegacji, a potem (...) spotkanie z ludźmi - Polakami, Ukraińcami - wyliczała.

Ignaczak-Bandych podkreśliła, że prezydentowi Zełenskiemu bardzo zależało na spotkaniu z Polakami i mieszkającymi w Polsce Ukraińcami. Wydarzenie to zaplanowane jest na dziedzińcu Zamku Królewskiego, ma być też transmitowane na telebimach rozmieszczonych na placu Zamkowym. - Będzie otwarte wejście na plac Zamkowy, natomiast kwestie dziedzińca są jeszcze rozstrzygane, to nie jest decyzja, którą podejmuje Kancelaria Prezydenta - zaznaczyła Ignaczak-Bandych.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Szefowa Kancelarii Prezydenta zapewniła, że polskie państwo i służby są odpowiednio przygotowane do zorganizowania tego typu wizyty. - Ta wizyta musi być bezpieczna. Robimy wszystko w porozumieniu ze wszystkimi służbami, nie tylko ze Służbą Ochrony Państwa, ale także z ABW, Agencją Wywiadu. Wszyscy działają na najwyższym poziomie zaangażowania - zaznaczyła.

- Mamy bardzo dobrze opanowane procesy, każdy wie, jakie ma zadanie. (...) Ta wizyta jest na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy, tak to zwykle bywa, natomiast ta wizyta była potwierdzona bardzo niedawno - dodała Ignaczak-Bandych. Jak oceniła, wpis prezydenta Zełenskiego na Twitterze z 27 marca, w którym informował o rozmowie z prezydentem Dudą i zapowiedział, że "trwają przygotowania do ważnych wydarzeń", odnosił się właśnie do wizyty w Warszawie.

O czym będą rozmawiać prezydenci Polski i Ukrainy?

Dopytywana o tematy rozmów prezydentów Dudy i Zełenskiego, Ignaczak-Bandych powiedziała, że agenda spotkania jest wciąż ustalana, wymieniła, że wśród tematów będzie "sytuacja polityczna, czyli wsparcie dla Ukrainy, i dalsze kroki". - Proszę pamiętać, że w tym roku w Wilnie odbędzie się szczyt NATO. Ten szczyt powinien być, w naszym myśleniu i planowaniu, bardzo istotny, jeśli chodzi o tematy ukraińskie. Ten temat na pewno będzie omawiany - dodała.

Podkreśliła, że na pewno będą też omawiane tematy związane z gospodarką i odbudową Ukrainy. - Poza tym kwestie historyczne, które zawsze są obecne - kontynuowała szefowa Kancelarii Prezydenta. Dopytywana potwierdziła, że jednym z tematów będzie również kwestia traktatu o dobrym sąsiedztwie między Polską a Ukrainą. - Ten traktat jest przygotowywany, są wydelegowane osoby przez MSZ, przez Kancelarię Prezydenta, prace trwają - poinformowała Ignaczak-Bandych.

Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski Twitter/@prezydentpl

Przydacz: trzy najważniejsze tematy rozmów

Marcin Przydacz z Kancelarii Prezydenta kolejne informacje dotyczące wizyty Zełenskiego przekazał dziennikarzom podczas briefingu prasowego przed wylotem pary prezydenckiej do Rzymu. Powiedział, że rozmowy prezydentów będą dotyczyły głównie tematów bezpieczeństwa.

- Ale chcemy, by ta agenda rozmów była pełna, by dotyczyła też spraw ważnych dla Polski, dla polskiego bezpieczeństwa. Rozmowy prezydentów będą dotykały także współpracy gospodarczej dziś i w przyszłości, bo wszyscy wierzymy w to, że Ukraina obroni swoją niepodległość i będziemy budować dobre relacja, a te dzisiejsze dobre stosunki między Polakami a Ukraińcami przekuwać także na przyszłe kontrakty i przyszłą współpracą - powiedział Przydacz.

Jak wskazał, trzecim ważnym wątkiem rozmów prezydentów będą kwestie historyczne. - To wszystko, co w wielu kwestiach łączy nas z Ukraińcami, ale oczywiście nie będziemy unikać tych tematów, które bywają trudne w relacjach polsko-ukraińskich. Mamy nadzieję, że ta dobra atmosfera, tak na poziomie politycznym, jak i międzyludzkim, przełoży się także na wypracowanie pewnych działań na przyszłość w związku z tą trudną historią - powiedział prezydencki minister.

Przydacz odniósł się również do spotkania Zełenskiego z Polakami i mieszkającymi w Polsce Ukraińcami, zaplanowanego na środowy wieczór na Zamku Królewskim w Warszawie. Zapowiedział, że w spotkaniu weźmie udział także prezydent Duda, który razem z prezydentem Zełenskim zwróci się z przesłaniem do Polaków i Ukraińców w Polsce. - Jak słyszę ze strony ukraińskiej, to wystąpienie prezydenta Zełenskiego ma być także formułą podziękowania dla Polaków za to, co przez ostatnie miesiące zrobili dla Ukraińców - zaznaczył.

Podczas wizyty w Warszawie Zełenski ma również, obok rozmów z prezydentem Dudą i spotkania na Zamku Królewskim, spotkać się z premierem Mateuszem Morawieckim.

Marcin Przydacz o wizycie Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie
Marcin Przydacz o wizycie Wołodymyra Zełenskiego w WarszawieTVN24

Jabłoński: będziemy mieli do czynienia z podsumowaniem i wyrażeniem wdzięczności

Do spraw, jakie mają być omawiane podczas rozmów Dudy i Zełenskiego, odniósł się także wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. - Podczas wizyty będą omówione kwestie z bardzo szerokiego zakresu, poczynając od najważniejszego, czyli kwestii bezpieczeństwa, tego, co może się wydarzyć w najbliższych tygodniach. Ukraina cały czas bardzo skutecznie się broni, ale by mogła robić to nadal, a także odzyskać to terytorium, które Rosja nielegalnie okupuje, potrzebuje dalszego wsparcia wszystkich państw zachodnich - powiedział Jabłoński w rozmowie z PAP. Jak zaznaczył, Polska "już jej w ogromnym stopniu udzieliła i będzie nadal wspierać te wysiłki społeczności międzynarodowej, zachęcając inne państwa do wzmocnienia swojej pomocy dla Ukrainy w jej walce o bezpieczeństwo - także nasze".

- W trakcie wizyty nie zabraknie też tematów gospodarczych. Tutaj mówimy o współpracy przy odbudowie czy też budowie nowoczesnego państwa, nowoczesnej infrastruktury na Ukrainie po wygranej wojnie. To będzie także bardzo duża szansa dla polskich firm na nawiązanie współpracy z ukraińskimi partnerami i zwiększanie obecności na tym rynku. Bardzo duży potencjał będzie w projektach związanych z odbudową, ale także jeśli chodzi o wymianę towarów i usług z Ukrainą - zaznaczył Jabłoński.

Dodał, że "będą też rozmowy o tym, co dzieje się obecnie, jakie środki podjąć wspólnie z Ukrainą, by ta pomoc, której udzielamy w eksporcie zboża, nie prowadziła do negatywnych konsekwencji dla polskich rolników, by lepiej kontrolować ten transport, tak by zboże nie trafiało poprzez różne nieuczciwe działania pośredników czy importerów na polski rynek, tylko by trafiło tam, gdzie powinno - na eksport do krajów Afryki i Bliskiego Wschodu".

Prezydenci Duda i Zełenski - jak zaznaczył Jabłoński - poruszą też trudne sprawy historyczne, dotyczące pamięci i rozliczenia zbrodni z czasów II wojny światowej.

- Myślę, że to wizyta, która poza znaczeniem merytorycznym ma też duże znaczenie symboliczne, bo Polska jest krajem, który w największym stopniu zaangażował się w pomoc Ukrainie i jest zaangażowany w tym zakresie w budowanie koalicji z innymi państwami. Niewątpliwie będzie miała historyczny wymiar poprzez jej oficjalny, państwowy charakter. Myślę, że zostanie na wiele lat zapamiętana - ocenił Jabłoński.

Jakie przesłanie prezydentów Dudy i Zełenskiego

Wiceminister nawiązał do planowanego wystąpienia prezydenta Ukrainy do Polaków i Ukraińców mieszkających obecnie w Polsce.

- Będziemy mieli do czynienia z podsumowaniem i wyrażeniem wdzięczności za to, co Polska robiła, ale też sformułowaniem pewnego programu na przyszłość, jak będą nasze państwa współpracowały. Jestem przekonany, że obaj prezydenci skierują do naszych narodów słowa, które będą miały charakter - nie powiem, że fundamentu, bo te już zostały wylane - ale pewnej podstawy do dalszego zacieśniania naszych relacji politycznych, gospodarczych i międzyludzkich, czyli tych, na których nam najbardziej zależy. Tak by Polacy i Ukraińcy byli także po wojnie najściślej współpracującymi partnerami w Europie - stwierdził Jabłoński.

Przydacz: rozmowy prezydentów Dudy i Zełenskiego będą koncentrowały się wokół kwestii bezpieczeństwa
Przydacz: rozmowy prezydentów Dudy i Zełenskiego będą koncentrowały się wokół kwestii bezpieczeństwaTVN24

Autorka/Autor:momo//rzw

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Projekt "kopuły" nad Europą to biznesowy projekt niemiecki, który jest relatywnie nowy w stosunku do tego, co my zaczęliśmy budować i jest czymś zupełnie odmiennym - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda. - Myśmy do tej pory nie rozważali przystąpienia do tego projektu, ponieważ realizujemy swój we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, z Wielką Brytanią i także w oparciu o to, co nasz przemysł wykonuje - dodał.

Prezydent o budowie "kopuły" nad Europą: to jest biznesowy projekt niemiecki

Prezydent o budowie "kopuły" nad Europą: to jest biznesowy projekt niemiecki

Źródło:
TVN24

We wtorek w godzinach porannych zabytkowa Giełda Papierów Wartościowych w Kopenhadze stanęła w płomieniach. - Dookoła widać jedynie czarny dym. To bardzo trudne patrzeć na płonącą bardzo ważną część historii Danii - relacjonowała pani Dominika, która swoje nagranie przesłała na Kontakt 24.

"Widziałam kilku Duńczyków, którzy płakali na ulicy". Pożar zabytkowej Giełdy Papierów Wartościowych

"Widziałam kilku Duńczyków, którzy płakali na ulicy". Pożar zabytkowej Giełdy Papierów Wartościowych

We wtorek rano zebrała się Rada Ministrów. W posiedzeniu uczestniczą szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Wiesław Kukuła oraz dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał dywizji Maciej Klisz.

Szef BBN i generałowie na posiedzeniu rządu

Szef BBN i generałowie na posiedzeniu rządu

Źródło:
TVN24

Para młodych ludzi miała już dosyć przebywania w zatłoczonym lokalu z rodziną. W tym samym budynku było puste mieszkanie, więc je zajęli i nielegalnie podłączyli prąd. Mieszkali tam kilka dni.

Zajęli puste mieszkanie, bo mieli "dość tłoku"

Zajęli puste mieszkanie, bo mieli "dość tłoku"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabytkowa Giełda Papierów Wartościowych w Kopenhadze stanęła we wtorek w płomieniach. To jeden z najbardziej charakterystycznych budynków stolicy Danii. Jak donosi Reuters, ogień pochłonął iglicę, która zawaliła się na dach. Nie ma doniesień o osobach poszkodowanych. 

Pożar zabytkowej giełdy w Kopenhadze. "Zastaje nas straszny widok"

Pożar zabytkowej giełdy w Kopenhadze. "Zastaje nas straszny widok"

Źródło:
Reuters, DR, tvn24.pl

Mieszkańcy miasta Orsk, które znalazło się pod wodą po pęknięciu tamy na rzece Ural, skarżą się na brak pomocy i zarzucają burmistrzowi, że nie nie chce wypłacać odszkodowań ofiarom powodzi. Tymczasem syn burmistrza mieszka w Dubaju w luksusowym apartamencie wartym 33 miliony rubli - podała Fundacja Walki z Korupcją Aleksieja Nawalnego.

Miasto pod wodą, mieszkańcy bez pomocy, syn burmistrza w Dubaju

Miasto pod wodą, mieszkańcy bez pomocy, syn burmistrza w Dubaju

Źródło:
Nastojaszczeje Wriemia, Radio Swoboda, tvn24.pl

Jordańska księżniczka Salma miała "osobiście strącić" sześć irańskich dronów skierowanych na Izrael, Iran zrobił Izraelowi "małe Drezno", a jeden z dronów zawisł na kablach elektrycznych... - tego typu informacje o ataku na Izrael rozchodzą się w polskich mediach społecznościowych. Są niepotwierdzone i fałszywe, oparte na starych zdjęciach i nagraniach.

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Źródło:
Konkret24

Do prokuratury w Piotrkowie Trybunalskim (woj. łódzkie) wpłynęła opinia uzupełniająca dotycząca wypadku na autostradzie A1, w którym zginęło małżeństwo z pięcioletnim dzieckiem - dowiedział się portal tvn24.pl. Teraz zapozna się z nią prokurator i niewykluczone, że zdecyduje o zmianie zarzutów dla Sebastiana M. Jest on obecnie podejrzany o spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym, a zarzut może zmienić się na spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym, co jest zagrożone wyższą karą. Prokuratura informuje, że cały czas trwa proces ekstradycyjny 32-latka, który został w lutym zwolniony z aresztu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Nowa opinia po wypadku na A1. Może wpłynąć na zmianę zarzutu dla Sebastiana M.

Nowa opinia po wypadku na A1. Może wpłynąć na zmianę zarzutu dla Sebastiana M.

Źródło:
tvn24.pl

Ilu jeszcze musi zginąć ludzi, by potrząsnąć tym społeczeństwem? - pyta matka 39-latka polskiego pochodzenia, który został zastrzelony w Sztokholmie w drodze na basen, na który jechał z 12-letnim synem. - To dziecko było dla niego wszystkim. Większość czasu poświęcał wyłącznie synowi - dodaje kobieta.

Chciał zwrócić uwagę nastolatkom i został zastrzelony. "Żyje się tutaj w strachu"

Chciał zwrócić uwagę nastolatkom i został zastrzelony. "Żyje się tutaj w strachu"

Źródło:
Uwaga TVN

17-latek zatrzymany w związku z zabójstwem 39-letniego Polaka w Sztokholmie pojawił się we wtorek w sądzie. Sędzia zdecydował o dwutygodniowym areszcie dla nastolatka, któremu prokuratura zarzuca "ukrywanie przestępstwa".

Zabójstwo Polaka w Sztokholmie. Areszt dla 17-latka podejrzanego o "ukrywanie przestępstwa"

Zabójstwo Polaka w Sztokholmie. Areszt dla 17-latka podejrzanego o "ukrywanie przestępstwa"

Źródło:
PAP

Ciało kobiety znaleziono w jednej z kamienic w centrum Chojnic. Sprawę wyjaśniają śledczy, którzy na razie nie ujawniają szczegółów. Nieoficjalnie mówi się, że zgon mógł nastąpić kilka miesięcy wcześniej, a zwłoki zostały odkryte przypadkiem podczas czynności komorniczych.

W kamienicy znaleziono zwłoki kobiety

W kamienicy znaleziono zwłoki kobiety

Źródło:
tvn24.pl, Weekend FM

Będzie doniesienie do prokuratury za przekroczenie uprawnień przez byłego wiceministra zdrowia z rządu PiS Janusza Cieszyńskiego - zapowiedziała w Programie Trzecim Polskiego Radia ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Jak wyjaśniła, doniesienie ma dotyczyć nieprawidłowości przy zakupie respiratorów, zamówionych na początku pandemii przez ówczesny resort zdrowia. Leszczyna podkreślała, że "były wiceminister zdrowia wypłacił wielomilionową zaliczkę, wiedząc, że to jest niezgodne z ustawą o finansach publicznych".

Respiratory od handlarza bronią. Szefowa resortu zapowiada doniesienie do prokuratury

Respiratory od handlarza bronią. Szefowa resortu zapowiada doniesienie do prokuratury

Źródło:
Polskie Radio, tvn24.pl

Problemy ze wzrokiem mogą być jednym z wczesnych symptomów rozwijającej się demencji, wskazują brytyjscy naukowcy. Ich zdaniem niepokojące sygnały mogą się pojawić już 12 lat przed postawieniem diagnozy przez lekarza.

To, jak widzisz, może być sygnałem demencji w przyszłości

To, jak widzisz, może być sygnałem demencji w przyszłości

Źródło:
The Conversation, Nature.com

Przed bielskim sądem okręgowym zakończył się proces po tragedii, do której doszło 4 grudnia 2019 roku w Szczyrku. Po eksplozji gazu zawalił się dom, zginęło osiem osób, w tym czworo dzieci. Prokuratorzy w tej sprawie oskarżyli sześć osób, między innymi szefa firmy, który zlecił wykonanie odwiertu, podczas którego uszkodzono gazociąg. Na ławie oskarżonych siedzą też dwaj pracownicy, którzy wykonywali prace.

Dom runął po eksplozji gazu, zginęło osiem osób. Koniec procesu

Dom runął po eksplozji gazu, zginęło osiem osób. Koniec procesu

Źródło:
PAP

Wtorek w niektórych regionach Polski może przynieść burze. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty dla ośmiu województw. Synoptycy w części kraju ostrzegają również przed silnym wiatrem, wiejącym w porywach nawet do 80 kilometrów na godzinę.

Niebezpiecznie na dużym obszarze Polski. Alerty IMGW

Niebezpiecznie na dużym obszarze Polski. Alerty IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

List więzionej z powodów politycznych Białorusinki Kaciaryny Nowikawej rzucił światło na brutalny system więziennictwa reżimu Alaksandra Łukaszenki - napisał "The Guardian". Brytyjski dziennik, powołując się na białoruskie niezależne media, przekazał, że 38-latka przemyciła swoją historię z zakładu karnego na skrawkach papieru toaletowego.

Na papierze toaletowym spisała relację z więzienia. "Rzuca światło na katastrofalną sytuację"

Na papierze toaletowym spisała relację z więzienia. "Rzuca światło na katastrofalną sytuację"

Źródło:
The Guardian, Zerkalo, Wiasna

Ogromny korek utworzył się w porannym szczycie w Sulejówku. Kierowca auta ciężarowego uszkodził nowy tunel, służby muszą sprawdzić jego konstrukcję. Przejazd w obie strony jest zablokowany.

Nowy tunel uszkodzony i zamknięty. Duże utrudnienia w Sulejówku

Nowy tunel uszkodzony i zamknięty. Duże utrudnienia w Sulejówku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Francuska Grupa Elo (dawniej Auchan Holding) poinformowała o sprzedaży przez jej spółkę zależną aktywów w Rosji. Chodzi o 19 centrów handlowych w tym kraju. Grupa Elo jest właścicielem Auchan Retail i New Immo Holding. Spółka Auchan Retail Russia podkreśliła we wtorkowym komunikacie, że kontynuuje działalność w Rosji.

Co dalej z działalnością Auchan w Rosji? Jest oświadczenie

Co dalej z działalnością Auchan w Rosji? Jest oświadczenie

Źródło:
tvn24.pl

Mnie to bardzo zbulwersowało, że coś takiego może się w państwie dziać - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 minister Tomasz Siemoniak, koordynator służb specjalnych, komentując wyniki audytu w służbach. Przyznał, że "skala bezczelności w podejściu do publicznych funduszy" zrobiła na nim wrażenie. - Będę się bardzo cieszył, gdy będzie można się z opinią publiczną tym podzielić - dodał.

Siemoniak o audycie w służbach: skala bezczelności w podejściu do publicznych funduszy zrobiła na mnie wrażenie

Siemoniak o audycie w służbach: skala bezczelności w podejściu do publicznych funduszy zrobiła na mnie wrażenie

Źródło:
TVN24

Wyszedł z domu do pracy. Tego dnia tam jednak nie dotarł. Został zatrzymany, gdy wysiadał z autobusu. Trafił do więzienia, gdzie spędzi najbliższe lata. Był bowiem poszukiwany.

Wyszedł do pracy, trafił do więzienia

Wyszedł do pracy, trafił do więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolot Polskich Linii Lotniczych LOT nad Szczecinem uderzył piorun. Maszyna musiała zawrócić do Warszawy.

Piorun uderzył w samolot LOT

Piorun uderzył w samolot LOT

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dziennikarz TVN24 Artur Molęda miał okazję lecieć myśliwcem F-16. "Było niełatwo, ale chciałem zobaczyć pracę pary dyżurnej z bliska" - napisał. Materiał z przelotu będzie można zobaczyć w TVN24 GO. 

Dziennikarz TVN24 leciał myśliwcem F-16

Dziennikarz TVN24 leciał myśliwcem F-16

Źródło:
tvn24.pl

Władze Turynu wprowadziły ograniczenia palenia wyrobów tytoniowych na świeżym powietrzu. Od poniedziałku w tym włoskim mieście zakazano palenia w pobliżu innych osób znajdujących się w odległości mniejszej niż 5 metrów. Decyzję podjęto niemal jednogłośnie.  

Zakaz palenia na ulicy w odległości mniejszej niż 5 metrów od innych. Kolejne miasto wprowadza ograniczenia 

Zakaz palenia na ulicy w odległości mniejszej niż 5 metrów od innych. Kolejne miasto wprowadza ograniczenia 

Źródło:
PAP, La Stampa, TVN24.pl

Ulga na dziecko może zostać łatwo utracona przez rodziców jedynaków - informuje we wtorek "Rzeczpospolita". Wszystko przez to, że ich pensje rosną, a limit dochodów nie zmienia się od lat.

Problem z popularną ulgą. Część rodziców może nie skorzystać

Problem z popularną ulgą. Część rodziców może nie skorzystać

Źródło:
PAP

Bardzo ceniłem profesor Jadwigę Staniszkis za otwartość na innych ludzi, za mądrość, ona wiedziała, co mówi - tak zmarłą socjolożkę i politolożkę wspominał w "Kropce nad i" w TVN24 Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu i współprzewodniczący Nowej Lewicy. Przypomniał też okoliczności powstania słynnej fotografii sprzed ponad 40 lat.

Czarzasty przypomina historię słynnego zdjęcia ze Staniszkis

Czarzasty przypomina historię słynnego zdjęcia ze Staniszkis

Źródło:
TVN24
Do trzech razy sztuka. Jak wymiar sprawiedliwości przegrywa z gangiem wołomińskim

Do trzech razy sztuka. Jak wymiar sprawiedliwości przegrywa z gangiem wołomińskim

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Aby nikt nigdy więcej nie używał Pegasusa przeciwko tym, którzy patrzą władzy na ręce, trzeba rozliczyć tych, którzy użyli tego systemu - podkreślił Dariusz Joński z KO. Politycy komentowali nowe informacje o inwigilacji Pegasusem ujawnione przez ministra koordynatora służb specjalnych Tomasza Siemoniaka. Waldemar Buda z PiS stwierdził, że "ta sprawa już jest naprawdę śmieszna".

"Bezprecedensowa" i "porażająca" skala inwigilacji. "Chodziło wyłącznie o politykę"

"Bezprecedensowa" i "porażająca" skala inwigilacji. "Chodziło wyłącznie o politykę"

Źródło:
TVN24

Iran pokazał światu, że jego władze są zinfiltrowane przez zachodnie wywiady - napisał w poniedziałek publicysta "New York Timesa" Thomas Friedman, wskazując na dokładne przewidzenie irańskiego ataku przez USA. Friedman nawoływał do zwiększenia izolacji irańskiego reżimu zamiast odpowiedzi militarnej.

"NYT": Iran pokazał światu, że jego władze są zinfiltrowane przez zachodnie wywiady

"NYT": Iran pokazał światu, że jego władze są zinfiltrowane przez zachodnie wywiady

Źródło:
PAP

Izba Reprezentantów zajmie się osobnymi pakietami środków na pomoc dla Ukrainy, Izraela, państw regionu Indo-Pacyfiku, a także ustawą pozwalającą na użycie zamrożonych rosyjskich aktywów - informuje spiker Izby Mike Johnson. Zapowiedź polityka daje nadzieję na uchwalenie pakietu dla Ukrainy przed końcem tygodnia.

Izba Reprezentantów USA zajmie się osobno pakietami wsparcia dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu

Izba Reprezentantów USA zajmie się osobno pakietami wsparcia dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu

Źródło:
PAP

Kierowca czarnego volkswagena ignoruje czerwone światło, a potem przejeżdża na drugą stronę skrzyżowania. Takich kierowców, jak ten nagrany na ulicy Inflanckiej w Łodzi, mają wyłapywać systemy instalowane przez Inspekcję Transportu Drogowego. - W tamtym roku 31 urządzeń zarejestrowało prawie 45 tysięcy kierowców, którzy zignorowali czerwone światło - mówi Wojciech Król, rzecznik Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Przez skrzyżowanie na czerwonym. Nagranie

Przez skrzyżowanie na czerwonym. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Ciała martwych 29 krów odnaleziono w prywatnym gospodarstwie w miejscowości Smólsk (woj. kujawsko-pomorskie). Zwierzęta nie miały zapewnionej odpowiedniej opieki, w tym pokarmu i dostępu do wody. Do sprawy zatrzymano 48-latka. Informację otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Kilkadziesiąt martwych krów w gospodarstwie. "Nie miały pokarmu i dostępu do wody"

Kilkadziesiąt martwych krów w gospodarstwie. "Nie miały pokarmu i dostępu do wody"

Źródło:
tvn24.pl

"Świadectwa z getta warszawskiego" to nowa część wystawy głównej w Muzeum Warszawy. Zostanie otwarta 17 kwietnia. Autorzy zapowiadają, że będzie ona "próbą ukazania tego, co niewyobrażalne". Ma też podkreślić integralność historii warszawskich Żydów z historią całej społeczności miasta.

"Oszczędna w narracji, mocna w przekazie". Zestawia dwie skrajne perspektywy

"Oszczędna w narracji, mocna w przekazie". Zestawia dwie skrajne perspektywy

Źródło:
PAP

Rosja i Ukraina za pośrednictwem Turcji przez prawie dwa miesiące prowadziły rozmowy w sprawie porozumienia dotyczącego zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi na Morzu Czarnym. Uzgodniono treść umowy, która miała zostać przedstawiona przez Ankarę, ale Kijów niespodziewanie się z niej wycofał - przekazała agencja Reutera, powołując się na własne źródła. W ukraińskiej stolicy oficjalnie tego nie komentowano.

Reuters: Kijów w ostatniej chwili wycofał się z umowy o bezpieczeństwie żeglugi na Morzu Czarnym

Reuters: Kijów w ostatniej chwili wycofał się z umowy o bezpieczeństwie żeglugi na Morzu Czarnym

Źródło:
PAP, Reuters

Prawie 8,5 miliarda ludzi odbyło podróż samolotem w 2023 roku - wynika z nowych danych Międzynarodowej Rady Portów Lotniczych. Największą liczbę pasażerów kolejny rok z rzędu obsłużyło lotnisko w Atlancie.

Nowy ranking lotnisk. Te obsłużyły największą liczbę pasażerów w 2023 roku

Nowy ranking lotnisk. Te obsłużyły największą liczbę pasażerów w 2023 roku

Źródło:
CNN, ACI

Nowelizacja Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu postępowania cywilnego, nad którą pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości, ma wprowadzić nową formę testamentu - testament audiowizualny. Rząd planuje, że projekt w tej sprawie zostanie przyjęty w drugiej połowie roku.

Rząd szykuje rewolucję w testamentach

Rząd szykuje rewolucję w testamentach

U wybrzeży miasta Bragança w stanie Para w Brazylii rybacy zauważyli w sobotę dryfującą łódź. W jej wnętrzu znaleziono ciała co najmniej 20 osób. Dokładna liczba ofiar pozostaje na ten moment nieznana. Sprawę badają zarówno lokalne, jak i krajowe organy śledcze. 

Ciała 20 osób w dryfującej łodzi. "Zmarli z głodu i w wyniku odwodnienia"

Ciała 20 osób w dryfującej łodzi. "Zmarli z głodu i w wyniku odwodnienia"

Źródło:
CNN, CBS News, Loop, Reuters

Powołana przez niemiecki rząd komisja ekspercka opowiedziała się za dopuszczeniem przerwania ciąży do 12. tygodnia. Podkreślono też, że kobiety powinny mieć możliwość wykonania aborcji szybko i w łatwo dostępnych placówkach.

Niemcy złagodzą prawo aborcyjne? Jest rekomendacja rządowej komisji

Niemcy złagodzą prawo aborcyjne? Jest rekomendacja rządowej komisji

Źródło:
PAP

Przeszło miliard dolarów zarobiły już filmy Warner Bros. Discovery ze sprzedaży biletów kinowych na całym świecie - poza Stanami Zjednoczonymi i Kanadą. Według magazynu "Deadline", to nowy rekord firmy, która zawdzięcza go przede wszystkim dwóm głośnym produkcjom.

Warner Bros. Discovery z rekordem zysków z box office. "Prawdziwy dowód uznania"

Warner Bros. Discovery z rekordem zysków z box office. "Prawdziwy dowód uznania"

Źródło:
Deadline, tvn24.pl