Szczepienia i testy na COVID-19 dla uchodźców z Ukrainy. Odpowiadamy na najważniejsze pytania

Źródło:
TVN24, Ministerstwo Zdrowia, PAP
Resort zdrowia zapowiada pomoc medyczną dla uchodźców
Resort zdrowia zapowiada pomoc medyczną dla uchodźcówTVN24
wideo 2/21
Resort zdrowia zapowiada pomoc medyczną dla uchodźcówTVN24

Pandemia COVID-19 trwa. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) najskuteczniejszym narzędziem w walce z koronawirusem są szczepienia. W Polsce szczepienia na COVID-19 są dobrowolne i bezpłatne - również dla uchodźców z Ukrainy. Jak i gdzie z nich skorzystać? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

W Polsce szczepienia przeciw COVID-19 są dobrowolne i bezpłatne. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, przeciw COVID-19 można zaszczepić osobę od 5. roku życia. Przy czym do szczepień dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat stosowany jest tylko preparat Pfizer-BioNTech w zmniejszonej dawce.

Od 25 lutego Ministerstwo Zdrowia umożliwiło szczepienie na COVID-19 obywatelom Ukrainy w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Jest tylko jeden warunek. Trzeba posiadać dokument potwierdzający tożsamość (na przykład dowód osobisty, paszport albo tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca – TZTC).

W poniższym poradniku zebraliśmy odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące szczepień, testów na COVID-19 i Unijnego Certyfikatu Covidowego.

Każdy uciekający przed wojną obywatel Ukrainy może liczyć w Polsce na bezpłatną pomoc medyczną.

Szczepienia przeciw COVID-19 dla obywateli Ukrainy w Polsce

Czy obcokrajowcy muszą w Polsce płacić za szczepienie na COVID-19?

Obcokrajowcy przebywający na terenie Polski mogą się legalnie zaszczepić bezpłatnie.

Dlaczego warto się zaszczepić?

Według Światowej Organizacji Zdrowia szczepienia są skutecznym sposobem walki z pandemią COVID-19. Szczepiąc się, dbamy nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale też i o osoby starsze, schorowane i te, które ze względów medycznych nie mogą się zaszczepić. Ministerstwo Zdrowia w Polsce podkreśla, że nauka stacjonarna przez cały rok ma szansę być realizowana właśnie dzięki szczepieniom. To dlatego, że zaszczepiony uczeń lub przedszkolak nie trafia już na kwarantannę, kiedy w klasie lub w grupie pojawia się przypadek zachorowania na COVID-19.

Czy kobiety w ciąży mogą się zaszczepić na COVID-19?

Kobiety ciężarne należą do grupy zwiększonego ryzyka wystąpienia ciężkiego przebiegu zakażenia koronawirusem. Dlatego zaleca się im szczepienie na COVID-19. Warto taką decyzję skonsultować ze swoim lekarzem. Pacjentka, zanim zdecyduje się na szczepienie, powinna się zapoznać z informacjami o proponowanym jej preparacie. Warto pamiętać, że szczepienie chroni nie tylko kobiety: wytworzone w organizmie matki przeciwciała przenikają przez łożysko i krążą we krwi noworodka już po porodzie. Ponadto dotychczasowe badania powszechnie stosowanych preparatów nie wykazały zwiększonego wskaźnika niepożądanych skutków ubocznych ani u kobiet, ani u ich potomstwa.

Czy ozdrowieniec może się zaszczepić na COVID-19?

Tak, ale przyjęcie preparatu może nastąpić najszybciej 30 dni od pozytywnego wyniku testu na COVID-19.

Jakie szczepionki są używane w Polsce?

Pacjenci w Polsce mogą być szczepieni czterema różnymi preparatami. Szczepionki firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca to preparaty dwudawkowe, a szczepionka opracowana przez Janssen Pharmaceutica NV, firmę z pionu farmaceutycznego Johnson & Johnson to szczepionka jednodawkowa. Jak zapewnia Ministerstwo Zdrowia, wszystkie preparaty przeciw COVID-19 stosowane w Narodowym Programie Szczepień, mają porównywalny profil bezpieczeństwa, są bezpiecznie, skuteczne i wysokiej jakości.

Jakie szczepionki są rekomendowane dla osób powyżej 18. roku życia?

Polskie Ministerstwo Zdrowia, w komunikacie dotyczącym szczepień dla obcokrajowców, rekomenduje dla osób powyżej 18. roku życia preparat firmy Johnson & Johnson. Dlaczego akurat ten? Bo jest jednodawkowy. Ale możliwe jest też zastosowanie innych dostępnych w Polsce preparatów. Aby szczepienie było w pełni skuteczne, należy przyjąć dwie podstawowe dawki w odstępie 35 dni. W związku z pojawiającymi się kolejnymi wariantami koronawirusa w Polsce i w wielu innych krajach rekomendowano podanie trzeciej dawki przypominającej. Dawkę przypominającą podaje się osobom powyżej 12. roku życia pięć miesięcy po przyjęciu drugiej dawki.

Jakie szczepionki są rekomendowane dla osób poniżej 18. roku życia?

W przypadku osób poniżej 18. roku życia stosowane są szczepionki mRNA (np. Pfizer-BioNTech, Moderna). Małym pacjentom w wieku od 5 do 11 lat podawany jest dwudawkowy preparat Pfizer-BioNTech w przystosowanej dla dzieci dawce – 10 mikrogramów. To trzy razy mniejsza dawka niż dla osoby dorosłej. O kwalifikacji do szczepienia dzieci 5-11 lat decyduje lekarz. Rejestracji na szczepienie można dokonać wyłącznie, jeśli dziecko w dniu przeprowadzenia szczepienia ukończyło 5 lat. Dwie dawki szczepionki podawane są w odstępie trzech tygodni.

Co, jeśli ktoś przyjął w Ukrainie pierwszą dawkę szczepienia przeciw COVID-19, ale preparat ten nie jest dopuszczony do użytku na terenie Unii Europejskiej?

Ministerstwo Zdrowia opracowało schemat postępowania w takich sytuacjach. Szczegółowa informacja w języku ukraińskim znajduje się na stronie internetowej resortu.

Co zrobić, żeby otrzymać skierowanie na szczepienie?

Skierowanie wystawi lekarz rodzinny w przychodni. Nie jest potrzebny numer PESEL. Lekarz powinien wystawić skierowanie na szczepienie za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl. Zamiast numeru PESEL lekarz wprowadzi numer dokumentu, jakim posługuje się uprawniony cudzoziemiec. Ważne jest, by na kolejnych etapach realizacji szczepienie legitymować się tym samym dokumentem tożsamości, który posłużył do wystawienia skierowania. Skierowanie na szczepienie jest wystawiane w formie elektronicznej.

Jak się zarejestrować na szczepienie na COVID-19?

Jeśli lekarz wystawił ci już e-skierowanie na szczepienie, to teraz pora zarejestrować się na konkretny termin. Można to zrobić, dzwoniąc na numer specjalnej infolinii 989 lub bezpośrednio w punkcie szczepień, który według ciebie jest najdogodniejszy. Podczas rejestracji trzeba podać numer dokumentu, który widnieje na Twoim e-skierowaniu.

Gdzie można się zaszczepić na COVID-19 w Polsce?

W Polsce szczepienie na COVID-19 można przyjąć w wybranych przychodniach, szpitalach, punktach szczepień i aptekach. Ministerstwo Zdrowia opublikowało mapę wszystkich punktów szczepień w Polsce. Aby z niej skorzystać, wystarczy wejść na stronę www.gov.pl. Punkty są podzielone ze względu na województwa.

MAPA PUNKTÓW SZCZEPIEŃ W CAŁEJ POLSCE – SPRAWDŹ>>>

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie, żeby móc się zaszczepić?

Na wizytę szczepienną koniecznie trzeba ze sobą zabrać dokument tożsamości, który był podstawą do wystawienia skierowania. W przypadku osób poniżej 18. roku życia podczas wizyty szczepiennej musi być obecny rodzic lub opiekun prawny. Koniecznie trzeba mieć przy sobie dokument dziecka ze zdjęciem.

Jak przebiega wizyta szczepienna?

Po przybyciu do punktu szczepień najpierw należy wypełnić kwestionariusz wstępnego wywiadu. Zawiera on pytania o dane osobowe, przebyte choroby, uczulenia i przyjmowane leki. Formularz powinien być dostępny w placówce w języku polskim, angielskim i ukraińskim. Można też wydrukować go wcześniej i wypełnić jeszcze przed wizytą. Formularze można pobrać ze strony Ministerstwa Zdrowia. Kwestionariusz w ukraińskiej wersji językowej jest dostępny zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci. W przypadku niepełnoletnich pacjentów kwestionariusz wypełnia rodzic lub przedstawiciel ustawowy. Na końcu formularza podaje swoje dane i podpisem wyraża zgodę na szczepienie dziecka. Wystarczy zgoda jednego rodzica na kwestionariuszu. 

Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem przeciw COVID-19 dla osoby dorosłej (wersja polsko-ukraińska)
Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem przeciw COVID-19 dla osób w wieku 5-11 lat (wersja polsko-ukraińska)

Przed podaniem szczepionki każda osoba zgłaszająca się do punktu szczepień przechodzi kwalifikację lekarską. Najważniejsze pytania o stan zdrowia znajdują się w kwestionariuszu wstępnego wywiadu. Ale, jeśli chorujesz na choroby przewlekłe lub miałeś ostre reakcje poszczepienne po wcześniejszych szczepieniach – powiedz o tym lekarzowi przed przyjęciem preparatu. Dzięki temu personel medyczny będzie wiedział, jak zareagować, gdyby pojawiły się jakieś komplikacje. Jeżeli jesteś kobietą w ciąży lub w okresie laktacji, poinformuj o tym fakcie lekarza w trakcie kwalifikacji. Ostatni etap wizyty to przyjęcie preparatu.

Czy po szczepieniu otrzymuje się zaświadczenie?

Tak. W gabinecie zabiegowym tuż po szczepieniu otrzymasz zaświadczenie potwierdzające przyjęcie szczepienia. Znajduje się na nim: imię i nazwisko pacjenta, data szczepienia oraz nazwa preparatu, jaki podano. W przypadku preparatów podawanych w dwóch dawkach ( Pfizer-BioNTech, Moderna, Astra Zeneca), na zaświadczeniu zostanie wpisana data kolejnego szczepienia. 

Czy tuż po szczepieniu można od razu pójść do domu?

Ze względów bezpieczeństwa, tuż po szczepieniu personel medyczny prosi pacjentów o odczekanie w poczekalni 15 minut (w przypadku osób, u których w przeszłości wystąpiły ostre reakcje alergiczne jest to 30 minut). Jest to czas, w którym może się pojawić ewentualna niepożądana reakcja na szczepienie. Jeśli po 15 minutach będziesz czuć się dobrze, możesz po prostu pójść do domu.

Jakich działań niepożądanych można się spodziewać po szczepieniu?

Po szczepieniu mogą się pojawić efekty uboczne, które mogą się utrzymywać nawet do trzech dni. Do najczęstszych zalicza się: bolesność i obrzęk wokół miejsca wkłucia, zmęczenie, bóle głowy, bóle stawów i mięśni, dreszcze i gorączka. Warto jeszcze podczas wizyty szczepiennej zapytać, w jaki sposób radzić sobie z ewentualnymi efektami ubocznymi. Najczęściej pacjentom zaleca się lek zawierający np. paracetamol. Przyjęcie leku nie wpływa na odpowiedź układu odporności na szczepionkę.

POMOC MEDYCZNA DLA UKRAINY. SERWIS INFORMACYJNY MINISTERSTWA ZDROWIA>>>

Unijny Certyfikat COVID (UCC) – co to jest?

To zaświadczenie, które ułatwia bezpieczne i swobodne przemieszczanie się pomiędzy krajami Unii Europejskiej w czasie pandemii. Ponadto każda osoba, która posiada certyfikat może w łatwy i szybki sposób udowodnić, że została zaszczepiona. Wówczas w razie restrykcji związanych z zaostrzoną sytuacją pandemiczną, nie jest wliczana do limitu osób uczestniczących w imprezach, wydarzeniach sportowych i kulturalnych, weselach. Dokument zawiera takie dane jak: imię i nazwisko osoby zaszczepionej oraz data szczepienia i ilość przyjętych dawek preparatu. Certyfikat jest wydawany bezpłatnie, jest ważny we wszystkich krajach Unii Europejskiej. UCC uznają też taki kraje jak: Albania, Andora, Armenia, Wyspy Zielonego Przylądka, Salwador, Wyspy Owcze, Gruzja, Izrael, Islandia, Liban, Liechtenstein, Mołdawia, Monako, Czarnogóra, Maroko, Nowa Zelandia, Macedonia Północna, Norwegia, Panama, San Marino, Serbia, Singapur, Szwajcaria, Tajwan, Tajlandia, Tunezja, Togo, Turcja, Ukraina, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Wielka Brytania (w tym Jersey, Guernsey i Wyspa Man), Urugwaj i Watykan.

Dokument jest ważny przez 270 dni od ostatniego szczepienia.

Gdzie można uzyskać Unijny Certyfikat Covidowy?

Osoba w pełni zaszczepiona może poprosić o wydrukowanie Unijnego Certyfikatu Covidowego w przychodni, w której się zaszczepiła.

Czy obywatele Ukrainy muszą płacić za testy PCR na koronawirusa?

Nie, testy na COVID-19 można zrobić bezpłatnie w dowolnym wyznaczonym punkcie. Ale najpierw trzeba uzyskać skierowanie na test od lekarza rodzinnego.

Jak i gdzie zrobić test na COVID-19?

Jak uzyskać skierowanie na test PCR na obecność COVID-19?

Wystarczy skontaktować się telefonicznie z dowolną przychodnią podstawowej opieki zdrowotnej i poprosić lekarza o skierowanie na test. Następnie trzeba się zarejestrować w wybranym punkcie świadczącym taką usługę. Pamiętaj, aby na badanie zabrać ze sobą dokument tożsamości – ten sam, na podstawie którego wystawiono skierowanie.

Gdzie można wykonać test na koronawirusa?

W Polsce jest blisko tysiąc punktów pobierających wymazy, z czego kilkadziesiąt z nich działa całodobowo przez 7 dni w tygodniu. Na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia znajduje się mapa z adresami wszystkich punktów.

Co, jeśli wynik testu na COVID-19 jest pozytywny?

Od momentu uzyskania pozytywnego wyniku testu należy pozostać w domu na izolacji przez 7 dni. Jeśli poczujesz się gorzej, możesz skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. W sytuacji zagrożenia życia wezwij karetkę, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Gdzie szukać informacji o dostępnej pomocy medycznej?

Przez całą dobę, przez siedem dni w tygodniu dostępna jest infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia: 800 190 590. Połączenie jest bezpłatne, a konsultanci udzielają informacji w kilku językach: polskim, ukraińskim, angielskim i rosyjskim. Dzwoniąc na infolinię, można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące tego, gdzie znajduje się najbliższa poradnia lekarska/szpita/apteka, jak postępować, gdy jest się zakażonym koronwirusem oraz jak zapisać się na szczepienie.

Ponadto w nocy, w weekendy i święta, czyli poza godzinami pracy Podstawowej Opieki Zdrowotnej, można otrzymać pomoc medyczną dzięki Teleplatformie Pierwszego Kontaktu (TPK). Wystarczy zadzwonić pod bezpłatny numer 800 137 200 lub wypełnić formularz.

Z Platformy TPK mogą też skorzystać osoby głuche. Wystarczy wypełnić formularz i zaznaczyć pole "tak" przy opcji "konsultacja w języku migowym". Pacjent otrzyma SMS-em link do wideorozmowy. Usługa jest dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach od 18 do 8 oraz w soboty, niedziele i święta. 

Zasady wjazdu do krajów Unii Europejskiej

Czy obywatele Ukrainy, którzy przekraczają polsko-ukraińską granicę, muszą przedstawić negatywny wynik testu na COVID-19?

Od 25 lutego osoby, które przekraczają polsko-ukraińską granicę, nie muszą przedstawiać na granicy negatywnego wyniku testu na COVID-19. Są też zwolnione z obowiązku odbycia kwarantanny. Polska Straż Graniczna uruchomiła infolinię w sprawie przekraczania polsko-ukraińskiej granicy: +48 82 568 51 19.

Jakie zasady obowiązują podczas podróży do krajów Unii Europejskiej?

Sytuacja pandemiczna jest zmienna, dlatego zaleca się dokładne sprawdzenie zasad obowiązujących w poszczególnych krajach. Umożliwia to ogólnodostępny portal Re-open EU. Na stronie uruchomiono specjalną funkcję "planowania bezpiecznej podróży" między poszczególnymi państwami Unii. Re-open EU to oficjalna strona Unii Europejskiej.

Czy obywatele Ukrainy mogą liczyć na pomoc w krajach Unii Europejskiej?

Rada Europejska zdecydowała 4 marca o zapewnieniu tymczasowej ochrony obywatelom Ukrainy oraz obywatelom państw trzecich lub bezpaństwowcom, jeżeli zamieszkiwali w Ukrainie przed dniem 24 lutego 2022 r. włącznie. To oznacza, że te osoby otrzymają zezwolenie na pobyt oraz uzyskają dostęp do edukacji i do rynku pracy. Ochronę wprowadzono na rok. Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej Komisji Europejskiej.

Internetowe Konto Pacjenta po ukraińsku

Internetowe Konto Pacjenta od poniedziałku dostępne jest w ukraińskiej wersji językowej - przekazał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

"IKP od dziś dostępne w ukraińskiej wersji językowej" - podał w poniedziałek na Twitterze szef resortu zdrowia.

Twitter

Internetowe Konto Pacjenta to bezpłatna aplikacja Ministerstwa Zdrowia, dostępna również w wersji mobilnej - mojeIKP.

Pacjenci za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta mają dostęp nie tylko do swoich danych medycznych, e-recept i e-skierowań, ale również mogą sprawdzić takie informacje dla swoich bliskich i osób, które je upoważnią do tego. Za pośrednictwem IKP złożyć można też m.in. wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), sprawdzić wynik testu na koronawirusa, pobrać Unijny Certyfikat COVID (UCC).

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24:

Autorka/Autor:aa/gp

Źródło: TVN24, Ministerstwo Zdrowia, PAP

Źródło zdjęcia głównego: poznan.pl

Pozostałe wiadomości

Ursula von der Leyen udzieliła na pokładzie samolotu pierwszej pomocy jednemu z pasażerów. Przewodnicząca Komisji Europejskiej, która z wykształcenia jest lekarką, zareagowała na komunikat załogi z pytaniem, czy ktoś na pokładzie posiada fachową wiedzę medyczną.

Pierwsza pomoc na pokładzie samolotu. Ratowała Ursula von der Leyen

Pierwsza pomoc na pokładzie samolotu. Ratowała Ursula von der Leyen

Źródło:
PAP, 20 Minuten

Rosja w czwartek miała po raz pierwszy użyć w Ukrainie broni, która mogłaby zagrozić celom w Europie Zachodniej. Czym jest pocisk RS-26 Rubież i dlaczego Moskwa chciałaby użyć go do zaatakowania obiektu oddalonego o zaledwie tysiąc kilometrów? - To ma pokazywać, że w Moskwie trochę się "zagotowało", że Zachód posuwa się za daleko - ocenia ekspert Mariusz Cielma.

Czym jest pocisk RS-26 Rubież? "Ma pokazywać, że w Moskwie trochę się zagotowało"

Czym jest pocisk RS-26 Rubież? "Ma pokazywać, że w Moskwie trochę się zagotowało"

Źródło:
tvn24.pl

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z lutego 2023 roku. Chodzi o wstrzymanie wyznaczenia sędziego Pawła Grzegorczyka do Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego, powołanej w czasach rządów PiS.

"Prawnie doniosłe okoliczności". Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta

"Prawnie doniosłe okoliczności". Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta

Źródło:
PAP

Rosjanie wystrzelili międzykontynentalny pocisk balistyczny (ICBM) w Ukrainę - przekazali wojskowi z Kijowa. To - jak pisze Reuters - byłby pierwszy raz, kiedy Rosja wykorzystała taką broń w tej wojnie. Prezydent Wołodymyr Zełenski przekazał, że prędkość i wysokość, na jakiej poruszał się pocisk, wskazują, że rzeczywiście był to ICBM. Putin "boi się tak bardzo, że już używa nowych rakiet" - dodał. Według informacji portalu Ukraińska Prawda to RS-26 Rubież, który został wymierzony w miasto Dniepr. Kilka godzin po ataku pojawiły się jednak anonimowe głosy zachodnich urzędników, którzy stwierdzili, że uderzenie nie musiało się odbyć z użyciem ICBM.

Ukraińskie wojsko: Rosjanie wystrzelili międzykontynentalny pocisk balistyczny

Ukraińskie wojsko: Rosjanie wystrzelili międzykontynentalny pocisk balistyczny

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Podkarpaccy policjanci strzelali do samochodu, który pomylili z pojazdem przestępców. Do zdarzenia doszło na autostradzie A4. Ostrzelanym autem jechało dwóch mężczyzn, którym nic poważnego się nie stało. - Działania były prowadzone w porze nocnej, mieliśmy niekorzystne warunki atmosferyczne - wyjaśnia komisarz Piotr Szpiech z krakowskiej policji, która koordynowała akcję.

Policjanci na autostradzie ostrzelali i zatrzymali niewłaściwy samochód

Policjanci na autostradzie ostrzelali i zatrzymali niewłaściwy samochód

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

- Jeśli potwierdzą się informacje o użyciu nowego rodzaju broni przez Rosję, to pokazuje, że następuje eskalacja z ich strony - tak Władysław Kosiniak-Kamysz komentował doniesienia z Ukrainy. Szef MSZ Radosław Sikorski powiedział, że "nie bez przyczyny myśliwce nad Polską po nocy patrolują niebo w stanie najwyższej gotowości". Podzielił zdanie ministra obrony o eskalacji konfliktu.

"Duża eskalacja konfliktu". Sikorski i Kosiniak-Kamysz zabrali głos

"Duża eskalacja konfliktu". Sikorski i Kosiniak-Kamysz zabrali głos

Źródło:
TVN24

Arkadiusz Mularczyk opublikował treść listu, który wysłał do prezydenta elekta USA Donalda Trumpa. Oprócz gratulacji dla republikanów europoseł PiS skierował się z prośbą o wsparcie Polski w uzyskaniu reparacji wojennych od Niemiec. 

Europoseł PiS napisał list do Donalda Trumpa. Prosi o pomoc w uzyskaniu reparacji od Niemiec  

Europoseł PiS napisał list do Donalda Trumpa. Prosi o pomoc w uzyskaniu reparacji od Niemiec  

Źródło:
PAP

Opolscy policjanci poszukują zaginionej 14-letniej Sabiny Kudrzyckiej. Dziewczyna wyszła z mieszkania w środę, 20 listopada, i nie ma z nią kontaktu. Policja opublikowała zdjęcie zaginionej i prosi o kontakt każdego, kto mógł ją widzieć.

Zaginęła 14-letnia Sabina, trwają poszukiwania

Zaginęła 14-letnia Sabina, trwają poszukiwania

Źródło:
tvn24.pl

Utrudnienia w kursowaniu linii 15, 16, 18. Na ulicy Muranowskiej doszło do zerwania sieci trakcyjnej - informuje Zarząd Transportu Miejskiego. Tramwaje skierowano na objazdy.

Zerwana trakcja, tramwaje nie kursują na Muranowskiej

Zerwana trakcja, tramwaje nie kursują na Muranowskiej

Źródło:
PAP

29-latek przyjechał wraz ze swoją narzeczoną na szpitalną porodówkę. Lekarze zauważyli, że kobieta ma obrażenia mogące świadczyć o przemocy. Jak się okazało, narzeczony kilka godzin wcześniej bił ją pięściami, kopał po całym ciele i groził nożem.

Pobił narzeczoną w ciąży, przyprowadził ją do szpitala i uciekł

Pobił narzeczoną w ciąży, przyprowadził ją do szpitala i uciekł

Źródło:
tvn24.pl

Po dwa lata więzienia dostali oskarżeni w procesie w sprawie pożaru w koszalińskim escape roomie, gdzie zginęło pięć nastoletnich dziewczyn. W Sądzie Okręgowym w Koszalinie zapadł wyrok w sprawie tragedii, do której doszło w styczniu 2019 roku.

Zapadł wyrok w sprawie koszalińskiego escape roomu

Zapadł wyrok w sprawie koszalińskiego escape roomu

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Mężczyzna został zatrzymany na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania w związku z organizowaniem nielegalnej migracji. Kilka tygodni wcześniej do polskiego aresztu trafiła również jego matka. To już kolejne zatrzymania w tej sprawie. Chodzi o działalność w zorganizowanej grupie przestępczej. Podejrzani, według ustaleń śledczych, wynajmowali pojazdy w różnych krajach i nielegalnie przewozili migrantów przez kraje Unii Europejskiej na terytorium Niemiec i Austrii.

Najpierw do Polski wróciła matka, teraz syn. Oboje są podejrzani o organizowanie nielegalnej migracji

Najpierw do Polski wróciła matka, teraz syn. Oboje są podejrzani o organizowanie nielegalnej migracji

Źródło:
Śląski Oddział Straży Granicznej/ TVN24

Weekend przyniesie opady śniegu, które w części kraju przechodzić będą w deszcz ze śniegiem i deszcz. Miejscami będą one marznące, przez co zrobi się bardzo ślisko. Nowy tydzień zafunduje nam ocieplenie i wzrost temperatury do około 10 stopni.

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Potwierdzono śmierć kolejnej turystki w Vang Vieng, popularnym, laoskim kurorcie. To już czwarty zgon, do jakiego doszło tam w ostatnim czasie. Zmarła to 19-letnia Australijka. Dziewczyna najpewniej zatruła się metanolem. Władze ostrzegają podróżujących przed spożywaniem lokalnego alkoholu.  

Seria zgonów turystów w popularnym kurorcie. Ostrzeżenie przed lokalnymi drinkami

Seria zgonów turystów w popularnym kurorcie. Ostrzeżenie przed lokalnymi drinkami

Źródło:
BBC, CNN

Konsultanci specjalizujący się w uzyskiwaniu dla klientów prawa do pobytu w obcych krajach ocenili, że po wyborach prezydenckich w USA z pytaniem o warunki udziału w europejskich programach "złotych wiz" zgłosiło się do nich czterokrotnie więcej Amerykanów niż w poprzednim tygodniu - podał CNN.

"Plan B" po zwycięstwie Trumpa. "Szukają drugiej opcji, czegoś jak polisa ubezpieczeniowa"

"Plan B" po zwycięstwie Trumpa. "Szukają drugiej opcji, czegoś jak polisa ubezpieczeniowa"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podsumowało rekrutację na uczelnie wyższe na rok 2024/25. 462 tysiące studentów rozpoczęło studia - to o 5 proc. więcej niż w roku ubiegłym. Najbardziej popularne kierunki w tym roku to psychologia, informatyka i kierunek lekarski. W stosunku do poprzedniego roku pozycję lidera straciła informatyka.

Informatyka już nie na pierwszym miejscu. Te kierunki były najbardziej popularne

Informatyka już nie na pierwszym miejscu. Te kierunki były najbardziej popularne

Źródło:
MNiSW, PAP

43-letni mieszkaniec Las Vegas zmarł w ubiegły wtorek sześciokrotnie postrzelony przez policjanta wezwanego do jego domu w związku z włamaniem - informują media. Rodzina zmarłego domaga się natychmiastowego zwolnienia i aresztowania funkcjonariusza. Jego prawnik odpowiada, że policjant nie popełnił przestępstwa.

Gdy włamano się do jego mieszkania, wezwał policję. Został zastrzelony przez funkcjonariusza  

Gdy włamano się do jego mieszkania, wezwał policję. Został zastrzelony przez funkcjonariusza  

Źródło:
BBC, CNN

Zamiast dożywocia - 25 lat. Krakowski sąd złagodził wyrok wobec Wojciecha R., skazanego za zabójstwo trzech osób w podkrakowskich Jurczycach w 2000 roku. Chodzi o zbrodnię, którą sąd pierwszej instancji określił mianem "egzekucji". Wyrok jest prawomocny.

Odsiadywał dożywocie za "egzekucję" sprzed 24 lat. Sąd zmienił wyrok

Odsiadywał dożywocie za "egzekucję" sprzed 24 lat. Sąd zmienił wyrok

Źródło:
PAP

Kierowca ciężarówki na oznakowanym przejściu dla pieszych potrącił 14-latkę. Dziewczynka zginęła na miejscu. Do tragedii doszło w czwartek po 7.30 w Parszowie (Świętokrzyskie), na drodze krajowej numer 42.

14-latka zginęła na przejściu dla pieszych

14-latka zginęła na przejściu dla pieszych

Źródło:
PAP

Prokuratura pracuje w miejscu tragedii w Mławie (Mazowieckie), gdzie runęła część hali dawnej zajezdni PKS. W czwartek odbywają się oględziny budynku z użyciem drona. Jak ujawniła policja, dwaj mężczyźni, którzy zginęli pod gruzami, byli braćmi.

Zginęli pod gruzami zawalonej hali. Policja: mężczyźni byli braćmi

Zginęli pod gruzami zawalonej hali. Policja: mężczyźni byli braćmi

Aktualizacja:
Źródło:
PAP
Ślady po męczeństwie więźniów znalezione w lesie. Trafią do Muzeum Stutthof w Sztutowie

Ślady po męczeństwie więźniów znalezione w lesie. Trafią do Muzeum Stutthof w Sztutowie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Miejsce konferencji zwolenników Rafała Trzaskowskiego zostało zmienione ze względu na liczne grono parlamentarzystów, które chciało udzielić mu swojego poparcia. Zebrali się na schodach w Sejmie i tam głośno wsparli kandydata na kandydata na prezydenta. Konferencję zorganizowali również posłowie wspierający w prawyborach KO Radosława Sikorskiego.

Popierający Trzaskowskiego musieli wyjść na schody. Zwolennicy Sikorskiego w innym miejscu w Sejmie

Popierający Trzaskowskiego musieli wyjść na schody. Zwolennicy Sikorskiego w innym miejscu w Sejmie

Źródło:
TVN24

Kierowca taksówki na aplikację jest podejrzany o zgwałcenie kobiety. Według śledczych, wykorzystał fakt, że 30-latka była pod wpływem leków oraz alkoholu. Został aresztowany.

Gwałt w taksówce. Sąd aresztował kierowcę. "Wykorzystał bezradność kobiety"

Gwałt w taksówce. Sąd aresztował kierowcę. "Wykorzystał bezradność kobiety"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Przyjaciele i artyści pożegnali w środę Jadwigę Barańską podczas mszy w warszawskim Kościele Środowisk Twórczych. Pogrzeb aktorki odbył się w Los Angeles, gdzie od wielu lat mieszkała.

"Jak ona grała!". Pożegnanie na dwóch kontynentach

"Jak ona grała!". Pożegnanie na dwóch kontynentach

Źródło:
tvn24.pl

Władze Kalifornii zatwierdziły zmianę ponad trzydziestu nazw geograficznych. Do początku przyszłego roku przemianowane mają zostać wszystkie miejsca na terenie stanu z określeniem "squaw" w nazwie. Rdzenni Amerykanie odbierają to słowo jako obelgę - podkreślają władze Kalifornii.

Zmieniają nazwy, znika obraźliwe określenie

Zmieniają nazwy, znika obraźliwe określenie

Źródło:
CNN, NPR

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się teraz w Mediolanie. To Via Monte Napoleone - donosi CNN. Możemy tu zrobić zakupy w sklepach takich marek jak Gucci, Chanel, Hermes, Versace, Cartier, Bottega Veneta, czy Celine. Do tej pory królowała nowojorska Piąta Aleja, czyli Upper Fifth Avenue.

Nowa najdroższa ulica świata

Nowa najdroższa ulica świata

Źródło:
CNN

Przedstawiamy oświadczenie redakcji TVN24 w związku z decyzją przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o nałożeniu kary pieniężnej za reportaż "29 lat bezkarności. Fenomen ojca Tadeusza", pokazujący działalność Tadeusza Rydzyka. 

Kara przewodniczącego KRRiT za reportaż o ojcu Rydzyku. Oświadczenie redakcji

Kara przewodniczącego KRRiT za reportaż o ojcu Rydzyku. Oświadczenie redakcji

Źródło:
TVN24

Łącząc ich najlepsze cechy, byliby pewnie idealnym kandydatem prezesa PiS w najbliższych wyborach prezydenckich. Zaufanie i lojalność, prezencja, młodość i świeżość, doświadczenie w politycznej walce, siła... - To są cztery dobre kandydatury - oceniał w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Jacek Sasin. Ale... - Musimy wybrać jedną - dodał.

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Źródło:
tvn24.pl

IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym wiatrem, który w Tatrach może rozpędzać się do 150 kilometrów na godzinę. Obowiązują też alarmy pierwszego stopnia przed obfitymi opadami śniegu i oblodzeniem. Sprawdź, gdzie zrobi się ślisko i niebezpiecznie.

Drugi stopień ostrzeżeń IMGW. Dosypie śniegu, drogi skuje lód, a poza tym mocno powieje

Drugi stopień ostrzeżeń IMGW. Dosypie śniegu, drogi skuje lód, a poza tym mocno powieje

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Za rządów Zjednoczonej Prawicy pieniądze polskich podatników trafiły - za pośrednictwem Polskiej Izby Handlowej działającej w USA - do lobbysty szerzącego rosyjską propagandę - ustalił dziennikarz "Czarno na białym" Marek Osiecimski w reportażu "Attaboys, czyli zuchy premiera". Jak wynika z dokumentów i korespondencji mailowej, w powstanie tej Izby osobiście zaangażowani byli ówczesny premier Mateusz Morawiecki i ówczesny wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Obaj mieli wpływ nie tylko na skład Izby, ale też na jej decyzje, w czasie gdy ta instytucja podpisała umowę z firmą, która skompromitowała się pracą dla ludzi Kremla.

"Zuchy premiera". Jak pieniądze polskich podatników trafiły do propagandysty Kremla

"Zuchy premiera". Jak pieniądze polskich podatników trafiły do propagandysty Kremla

Źródło:
TVN24

Na oskarżenia polityków Prawa i Sprawiedliwości o "bezprawnym odebraniu pieniędzy" przez rząd w wyniku decyzji PKW minister finansów odpowiada: w 2016 roku była "dokładnie analogiczna sytuacja". Chodzi o wstrzymanie wypłaty subwencji dla Nowoczesnej. Porównaliśmy więc oba przypadki.

Wstrzymanie subwencji: PiS w "analogicznej sytuacji" jak Nowoczesna? Grosz różnicy

Wstrzymanie subwencji: PiS w "analogicznej sytuacji" jak Nowoczesna? Grosz różnicy

Źródło:
Konkret24

Ruszył nabór zgłoszeń do przyszłorocznej, czternastej już, edycji konkursu nagród Polskiej Rady Biznesu. Potrwa on do 10 stycznia 2025 roku, a zdobywców statuetek poznamy 26 maja. - My przyznajemy nagrodę nie firmom, ale ludziom - podkreśla w rozmowie z TVN24 BiS Krzysztof Kulig, przewodniczący kapituły Nagrody Polskiej Rady Biznesu.

Ruszył nabór zgłoszeń do "biznesowych Oscarów"

Ruszył nabór zgłoszeń do "biznesowych Oscarów"

Źródło:
tvn24.pl

Klaudia Zioberczyk wygrała 13. sezon programu "Top Model". 23-latka otrzymała nagrodę w wysokości 200 tysięcy złotych i podpisała kontrakt z agencją modelingową. Jej zdjęcie pojawi się na kolejnej okładce magazynu "Glamour".  

Klaudia Zioberczyk wygrała "Top Model" 

Klaudia Zioberczyk wygrała "Top Model" 

Źródło:
tvn24.pl

Zaledwie kilka tygodni po kinowej premierze "Joker: Folie à deux" zadebiutował w Wypożyczalni Playera. Widzowie znaleźć mogą tam już też kontynuację "Soku z żuka" w reżyserii Tima Burtona i najnowszy film Justina Baldoniego z Blake Lively w roli głównej. Oto przegląd nowości serwisu.  

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Źródło:
tvn24.pl