Szczepienia i testy na COVID-19 dla uchodźców z Ukrainy. Odpowiadamy na najważniejsze pytania

Źródło:
TVN24, Ministerstwo Zdrowia, PAP
Resort zdrowia zapowiada pomoc medyczną dla uchodźców
Resort zdrowia zapowiada pomoc medyczną dla uchodźcówTVN24
wideo 2/21
Resort zdrowia zapowiada pomoc medyczną dla uchodźcówTVN24

Pandemia COVID-19 trwa. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) najskuteczniejszym narzędziem w walce z koronawirusem są szczepienia. W Polsce szczepienia na COVID-19 są dobrowolne i bezpłatne - również dla uchodźców z Ukrainy. Jak i gdzie z nich skorzystać? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

W Polsce szczepienia przeciw COVID-19 są dobrowolne i bezpłatne. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, przeciw COVID-19 można zaszczepić osobę od 5. roku życia. Przy czym do szczepień dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat stosowany jest tylko preparat Pfizer-BioNTech w zmniejszonej dawce.

Od 25 lutego Ministerstwo Zdrowia umożliwiło szczepienie na COVID-19 obywatelom Ukrainy w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Jest tylko jeden warunek. Trzeba posiadać dokument potwierdzający tożsamość (na przykład dowód osobisty, paszport albo tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca – TZTC).

W poniższym poradniku zebraliśmy odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące szczepień, testów na COVID-19 i Unijnego Certyfikatu Covidowego.

Każdy uciekający przed wojną obywatel Ukrainy może liczyć w Polsce na bezpłatną pomoc medyczną.

Szczepienia przeciw COVID-19 dla obywateli Ukrainy w Polsce

Czy obcokrajowcy muszą w Polsce płacić za szczepienie na COVID-19?

Obcokrajowcy przebywający na terenie Polski mogą się legalnie zaszczepić bezpłatnie.

Dlaczego warto się zaszczepić?

Według Światowej Organizacji Zdrowia szczepienia są skutecznym sposobem walki z pandemią COVID-19. Szczepiąc się, dbamy nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale też i o osoby starsze, schorowane i te, które ze względów medycznych nie mogą się zaszczepić. Ministerstwo Zdrowia w Polsce podkreśla, że nauka stacjonarna przez cały rok ma szansę być realizowana właśnie dzięki szczepieniom. To dlatego, że zaszczepiony uczeń lub przedszkolak nie trafia już na kwarantannę, kiedy w klasie lub w grupie pojawia się przypadek zachorowania na COVID-19.

Czy kobiety w ciąży mogą się zaszczepić na COVID-19?

Kobiety ciężarne należą do grupy zwiększonego ryzyka wystąpienia ciężkiego przebiegu zakażenia koronawirusem. Dlatego zaleca się im szczepienie na COVID-19. Warto taką decyzję skonsultować ze swoim lekarzem. Pacjentka, zanim zdecyduje się na szczepienie, powinna się zapoznać z informacjami o proponowanym jej preparacie. Warto pamiętać, że szczepienie chroni nie tylko kobiety: wytworzone w organizmie matki przeciwciała przenikają przez łożysko i krążą we krwi noworodka już po porodzie. Ponadto dotychczasowe badania powszechnie stosowanych preparatów nie wykazały zwiększonego wskaźnika niepożądanych skutków ubocznych ani u kobiet, ani u ich potomstwa.

Czy ozdrowieniec może się zaszczepić na COVID-19?

Tak, ale przyjęcie preparatu może nastąpić najszybciej 30 dni od pozytywnego wyniku testu na COVID-19.

Jakie szczepionki są używane w Polsce?

Pacjenci w Polsce mogą być szczepieni czterema różnymi preparatami. Szczepionki firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca to preparaty dwudawkowe, a szczepionka opracowana przez Janssen Pharmaceutica NV, firmę z pionu farmaceutycznego Johnson & Johnson to szczepionka jednodawkowa. Jak zapewnia Ministerstwo Zdrowia, wszystkie preparaty przeciw COVID-19 stosowane w Narodowym Programie Szczepień, mają porównywalny profil bezpieczeństwa, są bezpiecznie, skuteczne i wysokiej jakości.

Jakie szczepionki są rekomendowane dla osób powyżej 18. roku życia?

Polskie Ministerstwo Zdrowia, w komunikacie dotyczącym szczepień dla obcokrajowców, rekomenduje dla osób powyżej 18. roku życia preparat firmy Johnson & Johnson. Dlaczego akurat ten? Bo jest jednodawkowy. Ale możliwe jest też zastosowanie innych dostępnych w Polsce preparatów. Aby szczepienie było w pełni skuteczne, należy przyjąć dwie podstawowe dawki w odstępie 35 dni. W związku z pojawiającymi się kolejnymi wariantami koronawirusa w Polsce i w wielu innych krajach rekomendowano podanie trzeciej dawki przypominającej. Dawkę przypominającą podaje się osobom powyżej 12. roku życia pięć miesięcy po przyjęciu drugiej dawki.

Jakie szczepionki są rekomendowane dla osób poniżej 18. roku życia?

W przypadku osób poniżej 18. roku życia stosowane są szczepionki mRNA (np. Pfizer-BioNTech, Moderna). Małym pacjentom w wieku od 5 do 11 lat podawany jest dwudawkowy preparat Pfizer-BioNTech w przystosowanej dla dzieci dawce – 10 mikrogramów. To trzy razy mniejsza dawka niż dla osoby dorosłej. O kwalifikacji do szczepienia dzieci 5-11 lat decyduje lekarz. Rejestracji na szczepienie można dokonać wyłącznie, jeśli dziecko w dniu przeprowadzenia szczepienia ukończyło 5 lat. Dwie dawki szczepionki podawane są w odstępie trzech tygodni.

Co, jeśli ktoś przyjął w Ukrainie pierwszą dawkę szczepienia przeciw COVID-19, ale preparat ten nie jest dopuszczony do użytku na terenie Unii Europejskiej?

Ministerstwo Zdrowia opracowało schemat postępowania w takich sytuacjach. Szczegółowa informacja w języku ukraińskim znajduje się na stronie internetowej resortu.

Co zrobić, żeby otrzymać skierowanie na szczepienie?

Skierowanie wystawi lekarz rodzinny w przychodni. Nie jest potrzebny numer PESEL. Lekarz powinien wystawić skierowanie na szczepienie za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl. Zamiast numeru PESEL lekarz wprowadzi numer dokumentu, jakim posługuje się uprawniony cudzoziemiec. Ważne jest, by na kolejnych etapach realizacji szczepienie legitymować się tym samym dokumentem tożsamości, który posłużył do wystawienia skierowania. Skierowanie na szczepienie jest wystawiane w formie elektronicznej.

Jak się zarejestrować na szczepienie na COVID-19?

Jeśli lekarz wystawił ci już e-skierowanie na szczepienie, to teraz pora zarejestrować się na konkretny termin. Można to zrobić, dzwoniąc na numer specjalnej infolinii 989 lub bezpośrednio w punkcie szczepień, który według ciebie jest najdogodniejszy. Podczas rejestracji trzeba podać numer dokumentu, który widnieje na Twoim e-skierowaniu.

Gdzie można się zaszczepić na COVID-19 w Polsce?

W Polsce szczepienie na COVID-19 można przyjąć w wybranych przychodniach, szpitalach, punktach szczepień i aptekach. Ministerstwo Zdrowia opublikowało mapę wszystkich punktów szczepień w Polsce. Aby z niej skorzystać, wystarczy wejść na stronę www.gov.pl. Punkty są podzielone ze względu na województwa.

MAPA PUNKTÓW SZCZEPIEŃ W CAŁEJ POLSCE – SPRAWDŹ>>>

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie, żeby móc się zaszczepić?

Na wizytę szczepienną koniecznie trzeba ze sobą zabrać dokument tożsamości, który był podstawą do wystawienia skierowania. W przypadku osób poniżej 18. roku życia podczas wizyty szczepiennej musi być obecny rodzic lub opiekun prawny. Koniecznie trzeba mieć przy sobie dokument dziecka ze zdjęciem.

Jak przebiega wizyta szczepienna?

Po przybyciu do punktu szczepień najpierw należy wypełnić kwestionariusz wstępnego wywiadu. Zawiera on pytania o dane osobowe, przebyte choroby, uczulenia i przyjmowane leki. Formularz powinien być dostępny w placówce w języku polskim, angielskim i ukraińskim. Można też wydrukować go wcześniej i wypełnić jeszcze przed wizytą. Formularze można pobrać ze strony Ministerstwa Zdrowia. Kwestionariusz w ukraińskiej wersji językowej jest dostępny zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci. W przypadku niepełnoletnich pacjentów kwestionariusz wypełnia rodzic lub przedstawiciel ustawowy. Na końcu formularza podaje swoje dane i podpisem wyraża zgodę na szczepienie dziecka. Wystarczy zgoda jednego rodzica na kwestionariuszu. 

Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem przeciw COVID-19 dla osoby dorosłej (wersja polsko-ukraińska)
Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem przeciw COVID-19 dla osób w wieku 5-11 lat (wersja polsko-ukraińska)

Przed podaniem szczepionki każda osoba zgłaszająca się do punktu szczepień przechodzi kwalifikację lekarską. Najważniejsze pytania o stan zdrowia znajdują się w kwestionariuszu wstępnego wywiadu. Ale, jeśli chorujesz na choroby przewlekłe lub miałeś ostre reakcje poszczepienne po wcześniejszych szczepieniach – powiedz o tym lekarzowi przed przyjęciem preparatu. Dzięki temu personel medyczny będzie wiedział, jak zareagować, gdyby pojawiły się jakieś komplikacje. Jeżeli jesteś kobietą w ciąży lub w okresie laktacji, poinformuj o tym fakcie lekarza w trakcie kwalifikacji. Ostatni etap wizyty to przyjęcie preparatu.

Czy po szczepieniu otrzymuje się zaświadczenie?

Tak. W gabinecie zabiegowym tuż po szczepieniu otrzymasz zaświadczenie potwierdzające przyjęcie szczepienia. Znajduje się na nim: imię i nazwisko pacjenta, data szczepienia oraz nazwa preparatu, jaki podano. W przypadku preparatów podawanych w dwóch dawkach ( Pfizer-BioNTech, Moderna, Astra Zeneca), na zaświadczeniu zostanie wpisana data kolejnego szczepienia. 

Czy tuż po szczepieniu można od razu pójść do domu?

Ze względów bezpieczeństwa, tuż po szczepieniu personel medyczny prosi pacjentów o odczekanie w poczekalni 15 minut (w przypadku osób, u których w przeszłości wystąpiły ostre reakcje alergiczne jest to 30 minut). Jest to czas, w którym może się pojawić ewentualna niepożądana reakcja na szczepienie. Jeśli po 15 minutach będziesz czuć się dobrze, możesz po prostu pójść do domu.

Jakich działań niepożądanych można się spodziewać po szczepieniu?

Po szczepieniu mogą się pojawić efekty uboczne, które mogą się utrzymywać nawet do trzech dni. Do najczęstszych zalicza się: bolesność i obrzęk wokół miejsca wkłucia, zmęczenie, bóle głowy, bóle stawów i mięśni, dreszcze i gorączka. Warto jeszcze podczas wizyty szczepiennej zapytać, w jaki sposób radzić sobie z ewentualnymi efektami ubocznymi. Najczęściej pacjentom zaleca się lek zawierający np. paracetamol. Przyjęcie leku nie wpływa na odpowiedź układu odporności na szczepionkę.

POMOC MEDYCZNA DLA UKRAINY. SERWIS INFORMACYJNY MINISTERSTWA ZDROWIA>>>

Unijny Certyfikat COVID (UCC) – co to jest?

To zaświadczenie, które ułatwia bezpieczne i swobodne przemieszczanie się pomiędzy krajami Unii Europejskiej w czasie pandemii. Ponadto każda osoba, która posiada certyfikat może w łatwy i szybki sposób udowodnić, że została zaszczepiona. Wówczas w razie restrykcji związanych z zaostrzoną sytuacją pandemiczną, nie jest wliczana do limitu osób uczestniczących w imprezach, wydarzeniach sportowych i kulturalnych, weselach. Dokument zawiera takie dane jak: imię i nazwisko osoby zaszczepionej oraz data szczepienia i ilość przyjętych dawek preparatu. Certyfikat jest wydawany bezpłatnie, jest ważny we wszystkich krajach Unii Europejskiej. UCC uznają też taki kraje jak: Albania, Andora, Armenia, Wyspy Zielonego Przylądka, Salwador, Wyspy Owcze, Gruzja, Izrael, Islandia, Liban, Liechtenstein, Mołdawia, Monako, Czarnogóra, Maroko, Nowa Zelandia, Macedonia Północna, Norwegia, Panama, San Marino, Serbia, Singapur, Szwajcaria, Tajwan, Tajlandia, Tunezja, Togo, Turcja, Ukraina, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Wielka Brytania (w tym Jersey, Guernsey i Wyspa Man), Urugwaj i Watykan.

Dokument jest ważny przez 270 dni od ostatniego szczepienia.

Gdzie można uzyskać Unijny Certyfikat Covidowy?

Osoba w pełni zaszczepiona może poprosić o wydrukowanie Unijnego Certyfikatu Covidowego w przychodni, w której się zaszczepiła.

Czy obywatele Ukrainy muszą płacić za testy PCR na koronawirusa?

Nie, testy na COVID-19 można zrobić bezpłatnie w dowolnym wyznaczonym punkcie. Ale najpierw trzeba uzyskać skierowanie na test od lekarza rodzinnego.

Jak i gdzie zrobić test na COVID-19?

Jak uzyskać skierowanie na test PCR na obecność COVID-19?

Wystarczy skontaktować się telefonicznie z dowolną przychodnią podstawowej opieki zdrowotnej i poprosić lekarza o skierowanie na test. Następnie trzeba się zarejestrować w wybranym punkcie świadczącym taką usługę. Pamiętaj, aby na badanie zabrać ze sobą dokument tożsamości – ten sam, na podstawie którego wystawiono skierowanie.

Gdzie można wykonać test na koronawirusa?

W Polsce jest blisko tysiąc punktów pobierających wymazy, z czego kilkadziesiąt z nich działa całodobowo przez 7 dni w tygodniu. Na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia znajduje się mapa z adresami wszystkich punktów.

Co, jeśli wynik testu na COVID-19 jest pozytywny?

Od momentu uzyskania pozytywnego wyniku testu należy pozostać w domu na izolacji przez 7 dni. Jeśli poczujesz się gorzej, możesz skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. W sytuacji zagrożenia życia wezwij karetkę, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Gdzie szukać informacji o dostępnej pomocy medycznej?

Przez całą dobę, przez siedem dni w tygodniu dostępna jest infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia: 800 190 590. Połączenie jest bezpłatne, a konsultanci udzielają informacji w kilku językach: polskim, ukraińskim, angielskim i rosyjskim. Dzwoniąc na infolinię, można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące tego, gdzie znajduje się najbliższa poradnia lekarska/szpita/apteka, jak postępować, gdy jest się zakażonym koronwirusem oraz jak zapisać się na szczepienie.

Ponadto w nocy, w weekendy i święta, czyli poza godzinami pracy Podstawowej Opieki Zdrowotnej, można otrzymać pomoc medyczną dzięki Teleplatformie Pierwszego Kontaktu (TPK). Wystarczy zadzwonić pod bezpłatny numer 800 137 200 lub wypełnić formularz.

Z Platformy TPK mogą też skorzystać osoby głuche. Wystarczy wypełnić formularz i zaznaczyć pole "tak" przy opcji "konsultacja w języku migowym". Pacjent otrzyma SMS-em link do wideorozmowy. Usługa jest dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach od 18 do 8 oraz w soboty, niedziele i święta. 

Zasady wjazdu do krajów Unii Europejskiej

Czy obywatele Ukrainy, którzy przekraczają polsko-ukraińską granicę, muszą przedstawić negatywny wynik testu na COVID-19?

Od 25 lutego osoby, które przekraczają polsko-ukraińską granicę, nie muszą przedstawiać na granicy negatywnego wyniku testu na COVID-19. Są też zwolnione z obowiązku odbycia kwarantanny. Polska Straż Graniczna uruchomiła infolinię w sprawie przekraczania polsko-ukraińskiej granicy: +48 82 568 51 19.

Jakie zasady obowiązują podczas podróży do krajów Unii Europejskiej?

Sytuacja pandemiczna jest zmienna, dlatego zaleca się dokładne sprawdzenie zasad obowiązujących w poszczególnych krajach. Umożliwia to ogólnodostępny portal Re-open EU. Na stronie uruchomiono specjalną funkcję "planowania bezpiecznej podróży" między poszczególnymi państwami Unii. Re-open EU to oficjalna strona Unii Europejskiej.

Czy obywatele Ukrainy mogą liczyć na pomoc w krajach Unii Europejskiej?

Rada Europejska zdecydowała 4 marca o zapewnieniu tymczasowej ochrony obywatelom Ukrainy oraz obywatelom państw trzecich lub bezpaństwowcom, jeżeli zamieszkiwali w Ukrainie przed dniem 24 lutego 2022 r. włącznie. To oznacza, że te osoby otrzymają zezwolenie na pobyt oraz uzyskają dostęp do edukacji i do rynku pracy. Ochronę wprowadzono na rok. Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej Komisji Europejskiej.

Internetowe Konto Pacjenta po ukraińsku

Internetowe Konto Pacjenta od poniedziałku dostępne jest w ukraińskiej wersji językowej - przekazał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

"IKP od dziś dostępne w ukraińskiej wersji językowej" - podał w poniedziałek na Twitterze szef resortu zdrowia.

Twitter

Internetowe Konto Pacjenta to bezpłatna aplikacja Ministerstwa Zdrowia, dostępna również w wersji mobilnej - mojeIKP.

Pacjenci za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta mają dostęp nie tylko do swoich danych medycznych, e-recept i e-skierowań, ale również mogą sprawdzić takie informacje dla swoich bliskich i osób, które je upoważnią do tego. Za pośrednictwem IKP złożyć można też m.in. wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), sprawdzić wynik testu na koronawirusa, pobrać Unijny Certyfikat COVID (UCC).

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24:

Autorka/Autor:aa/gp

Źródło: TVN24, Ministerstwo Zdrowia, PAP

Źródło zdjęcia głównego: poznan.pl

Pozostałe wiadomości

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki przez prawie 200 dni miał zajmować luksusowy apartament w muzealnym kompleksie hotelowym oddalonym o pięć kilometrów od jego domu. Według posła PiS Kazimierza Smolińskiego jego pobyt mógł być spowodowany utrudnioną komunikacją po mieście. - W Gdańsku pięć kilometrów to podobnie jak w Warszawie, jest duży ruch przecież - powiedział w "Kropce nad i". - Nigdy bym nie wpadł na to, żeby wynająć hotel pięć kilometrów od swojego miejsca zamieszkania i żeby Sejm za ten hotel zapłacił - mówił z kolei Tomasz Trela (Nowa Lewica).

Apartament pięć kilometrów od domu. "Jest duży ruch przecież"

Apartament pięć kilometrów od domu. "Jest duży ruch przecież"

Źródło:
TVN24

Na polecenie premiera Donalda Tuska polskie placówki i dyplomaci są w gotowości do pomocy naszym obywatelom. Gdyby Donald Trump nakazał przeprowadzić masowe deportacje osób przebywających w USA nielegalnie, mogłoby to dotknąć również Polaków. - Władze Chicago zabroniły policji i służbom miejskim pytania o status imigracyjny - uspokaja Łukasz Dudka, szef największej gazety polonijnej w USA.

"Policja w Chicago nie ma prawa zapytać nikogo o status imigracyjny. Miasto wydało nawet broszurę"

"Policja w Chicago nie ma prawa zapytać nikogo o status imigracyjny. Miasto wydało nawet broszurę"

Źródło:
Fakty TVN

Pożar składowiska odpadów w Płoszowie niedaleko Radomska. Jak poinformowali strażacy, palą się niebezpieczne odpady. Ratownicy zaapelowali, by mieszkańcy nie otwierali okien.

Płoną niebezpieczne odpady w Płoszowie

Płoną niebezpieczne odpady w Płoszowie

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Przyjechała grupa mężczyzn z pałkami, maczetami. To miało nas zmusić do tego, abyśmy w stresie podpisali nową umowę z wyższym czynszem - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Łukasz Małkiewicz, reprezentant kupców warszawskiego centrum handlowego Modlińska 6D. Sebastian Bogusz, zarządca nieruchomości, ripostuje, że to działania kupców zmusiły spółkę do zwiększenia obsady ochrony obiektu. Prokuratura zdecydowała o wszczęciu w tej sprawie postępowania.

Spór w centrum handlowym. "Uderzyli dużą armią"

Spór w centrum handlowym. "Uderzyli dużą armią"

Źródło:
tvn24.pl

- My, Polacy, wobec niestety tak podzielonej Europy, bardzo potrzebujemy Donalda Trumpa. My, Polacy, nie możemy sobie pozwolić na konflikt z amerykańską prezydencją - mówił w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL). Przypomniał też nieprzychylne słowa Donalda Tuska na temat Trumpa. - Ja się bardzo boję pytania, które Prawo i Sprawiedliwość może zadać w drugiej turze wyborów prezydenckich: czy Polskę stać na to, by prezydent i premier byli pokłóceni ze Stanami Zjednoczonymi? - powiedział.

"Musimy zrobić wszystko, by nie dać PiS-owi tego argumentu"

"Musimy zrobić wszystko, by nie dać PiS-owi tego argumentu"

Źródło:
TVN24

Cztery tysiące żołnierzy z Korei Północnej, czyli blisko 40 procent ze wszystkich wysłanych przez reżim do walki przeciwko Ukraińcom, zostało wyeliminowanych z działań bojowych - podaje BBC, powołując się na doniesienia zachodnich urzędników. W ciągu ostatnich trzech miesięcy zginęło prawdopodobnie około tysiąca z nich.

"Są mięsem armatnim". Tylu żołnierzy stracił Kim

"Są mięsem armatnim". Tylu żołnierzy stracił Kim

Źródło:
BBC, PAP

Prezydent USA Donald Trump napisał w mediach społecznościowych, że "kocha Rosjan" i ma "dobre stosunki z prezydentem Putinem" i dlatego zamierza zrobić Rosji "wielką przysługę". "Dojdźmy do porozumienia teraz i zatrzymajmy tę absurdalną wojnę" - zaapelował Trump. Zagroził też wprowadzeniem wysokich ceł i sankcji wobec Rosji, jeżeli w najbliższym czasie nie dojdzie do zakończenia działań zbrojnych w Ukrainie.

"Jeśli nie zawrzemy 'umowy', nie będę miał innego wyjścia". Trump o "przysłudze" dla Rosjan

"Jeśli nie zawrzemy 'umowy', nie będę miał innego wyjścia". Trump o "przysłudze" dla Rosjan

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafał Trzaskowski pokazał na spotkaniu z wyborcami w Szczecinie fakturę za wynajęcie sali na spotkanie z Karolem Nawrockim, którą uregulowało biuro poselskie Czesława Hoca (PiS). - Oni się niczego nie nauczyli. Dlatego musimy zamknąć sprawę rozliczeń jak najszybciej - mówił Trzaskowski. Powiedział też, co zrobi pierwszego dnia prezydentury, gdy wygra wybory.

Trzaskowski pokazuje fakturę za salę dla Nawrockiego. "Oni się niczego nie nauczyli"

Trzaskowski pokazuje fakturę za salę dla Nawrockiego. "Oni się niczego nie nauczyli"

Źródło:
TVN24, PAP

Na spotkaniu wyborczym w Nowym Sączu z kandydatem PiS na prezydenta RP Karolem Nawrockim sympatycy prawicy znów skandowali okrzyki wymierzone w premiera. - Nie boimy się Tuska, a jak ktoś ma problemy ze słuchem, to do laryngologa - stwierdził prezes IPN, reagując na hasło wykrzykiwane przez publiczność.

Znów okrzyki o Tusku na spotkaniu z Nawrockim. Prezes IPN wysyła do laryngologa

Znów okrzyki o Tusku na spotkaniu z Nawrockim. Prezes IPN wysyła do laryngologa

Źródło:
TVN24

Operatorowi sieci Play - spółce P4 oraz Netii zostały przedstawione zarzuty - podał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dotyczą one prezentowania cen w sposób, który może wprowadzać w błąd. UOKiK wyjaśnił, że firmy w reklamach pokazują ceny uwzględniające rabat, na przykład marketingowy, o czym konsument może nie wiedzieć.

Dwie duże firmy z zarzutami

Dwie duże firmy z zarzutami

Źródło:
PAP

Proboszcz ogłosił z ambony, że w wizytach duszpasterskich będzie go wspierał "serdeczny przyjaciel". Okazało się, że chodzi o Dariusza L., podejrzanego o molestowanie dziewięciorga dzieci. Mężczyzna miał dotykać jedno z dzieci po pośladkach podczas lekcji religii. Kuria przeprasza "wszystkich, których ta sprawa zaniepokoiła lub dotknęła".

Ksiądz podejrzany o pedofilię chodził po kolędzie

Ksiądz podejrzany o pedofilię chodził po kolędzie

Źródło:
tvn24.pl / Dziennik Zachodni

Ministra ds. równości Katarzyna Kotula, odnosząc się publikacji portalu Strefa edukacji na temat kontrowersji wokół jej wykształcenia, oświadczyła, że ma wykształcenie wyższe licencjackie. Nie jestem magistrem i nigdy nie ubiegałam się o stanowiska tego wymagające – podkreśliła.

Kotula: nie mam tytułu magistra, ale posiadam wykształcenie wyższe

Kotula: nie mam tytułu magistra, ale posiadam wykształcenie wyższe

Źródło:
PAP

Arktyczne zimno, które sięgnęło południowych części Stanów Zjednoczonych, sprowadziło śnieg i opady marznące do regionów, które od wielu lat nie doświadczyły tak potężnego ataku zimy. Według władz zginęło co najmniej 12 osób.

"Nigdy czegoś takiego nie widziałem. I prawdopodobnie nigdy więcej nie zobaczę"

"Nigdy czegoś takiego nie widziałem. I prawdopodobnie nigdy więcej nie zobaczę"

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP, NWS, eu.usatoday.com

Prawomocny wyrok w sprawie znanej piosenkarki i jej byłego męża

Źródło:
PAP

W Iraku przegłosowano zmiany w prawie, które zalegalizowały małżeństwa nawet 9-letnich dziewczynek. O aprobowaniu takich ślubów będą teraz decydować duchowni poszczególnych odłamów islamu. - Dotarliśmy do końca praw kobiet i końca praw dzieci w Iraku - skomentował prawnik Mohammed Juma, jeden z głównych przeciwników zmian.

Zalegalizowano śluby z 9-letnimi dziewczynkami. "Dotarliśmy do końca praw kobiet i dzieci"

Zalegalizowano śluby z 9-letnimi dziewczynkami. "Dotarliśmy do końca praw kobiet i dzieci"

Źródło:
PAP, CNN, Guardian

Dwie osoby, w tym dwuletnie dziecko, zginęły w wyniku ataku nożownika w parku w bawarskiej miejscowości Aschaffenburg - poinformowała w środę niemiecka policja. Kilka osób zostało rannych, w tym dwie poważnie. Podejrzany mężczyzna został zatrzymany. To 28-latek z Afganistanu, który - jak donosi "Spiegel" - mieszkał w ośrodku dla azylantów.

Atak nożownika w Bawarii. Nie żyją dwie osoby, w tym dziecko

Atak nożownika w Bawarii. Nie żyją dwie osoby, w tym dziecko

Źródło:
PAP, Reuters, Bild

Trzy osoby, w tym dwoje pracowników Sądu Okręgowego w Łodzi, zostało zatrzymanych w śledztwie dotyczącym oszustw i prania brudnych pieniędzy. Jak poinformowała prokuratura, według szacunków z sądu zniknęło blisko milion złotych. Możliwe jednak, że po doszacowaniu suma strat będzie większa.

Pracownicy sądu zatrzymani w śledztwie dotyczącym prania pieniędzy

Pracownicy sądu zatrzymani w śledztwie dotyczącym prania pieniędzy

Źródło:
TVN24, PAP

Do największej ilości turbulencji w Europie dochodzi podczas lotów, których trasy rozpoczynają się lub kończą w Szwajcarii, wynika z danych portalu Turbli. Najbardziej obfitująca w turbulencje okazuje się trasa z Nicei do Genewy. Przyczyną są okoliczne alpejskie szczyty.

Nad jednym krajem w Europie najczęściej dochodzi do turbulencji

Nad jednym krajem w Europie najczęściej dochodzi do turbulencji

Źródło:
Euronews, tvn24.pl

Kto i po co osłupkowuje gotowe miejsca parkingowe? Takie pytanie zadała lokalnej grupie w mediach społecznościowych mieszkanka Saskiej Kępy. Za wprowadzeniem zmian w organizacji ruchu stoją stołeczni drogowcy, którzy wyjaśnili, jaki jest ich powód.

Stanęły słupki, parkować nie można. Drogowcy podali powód

Stanęły słupki, parkować nie można. Drogowcy podali powód

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 22 stycznia, euro spadło poniżej poziomu 4,23 złotego. Oznacza to, że kurs euro znalazł się na najniższym poziomie od pięciu lat. Jak wskazali analitycy, została przełamana pewna symboliczna bariera.

"Niezły twist". Euro najtańsze od pięciu lat

"Niezły twist". Euro najtańsze od pięciu lat

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Muzyk disco polo Łukasz Obszyński, znany jako DJ Yogas, miał 39 lat. Zginął w wypadku w Werbkowicach (Lubelskie), gdzie zderzył się czołowo z wojskową ciężarówką. Muzyka żegna zespół Energy Girls, z którym grał w latach 2017-22.

Nie żyje znany muzyk disco polo. Zginął w wypadku

Nie żyje znany muzyk disco polo. Zginął w wypadku

Źródło:
tvn24.pl

Podatnicy mają możliwość skorzystania z ulgi w PIT, jeśli sprzedali mieszkanie przed upływem pięciu lat od nabycia, a otrzymane środki przeznaczyli na zakup, remont i wyposażenie nowego. Krajowa Administracja Skarbowa poinformowała w indywidualnej interpretacji o sprzęcie AGD, który może być zaliczony do wydatków objętych odliczeniem.

Ulga w PIT. Ten sprzęt domowy można odliczyć

Ulga w PIT. Ten sprzęt domowy można odliczyć

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci zatrzymali 32-latka podejrzanego o gwałt i psychiczne znęcanie się nad dwiema kobietami. Ofiary same zgłosiły swojego oprawcę funkcjonariuszom. - Były przez niego zastraszane, poniżane, a ich codzienne życie zmieniało się w piekło - opisała starszy aspirant Aleksandra Freus z wrocławskiej policji.

32-latek podejrzany o gwałt i poniżanie dwóch kobiet. "Ich życie codziennie zmieniało się w piekło"

32-latek podejrzany o gwałt i poniżanie dwóch kobiet. "Ich życie codziennie zmieniało się w piekło"

Źródło:
PAP

Policja w Houston w Teksasie ma duży kłopot ze szczurami, które spożywają narkotyki skonfiskowane i przechowywane w magazynach. Nawet deratyzatorzy nie radzą sobie z plagą. Do tej pory gryzonie miały wpływ na bieg przynajmniej jednej bieżącej sprawy.

Duży problem policji. Szczury "uzależnione od narkotyków" zjadają dowody

Duży problem policji. Szczury "uzależnione od narkotyków" zjadają dowody

Źródło:
PAP, CBS News
Zbrodnia VAT-owska w PKOl? Skarbówka zawiadamia prokuraturę

Zbrodnia VAT-owska w PKOl? Skarbówka zawiadamia prokuraturę

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zaledwie miesiąc temu zapadła decyzja o ich misji wojskowej w Polsce. Dziś norweskie F-35 są już u nas i pomagają w ochronie wschodniej flanki NATO. Ich piloci stacjonują w bazie w Krzesinach pod Poznaniem, gdzie ćwiczą razem z polskimi pilotami. 

Norweskie F-35 pomagają w ochronie polskiego nieba. "Nasze dyżury trwają 24 godziny na dobę"

Norweskie F-35 pomagają w ochronie polskiego nieba. "Nasze dyżury trwają 24 godziny na dobę"

Źródło:
Fakty TVN

KIA, Opel i Honda poinformowały, że właściciele niektórych aut tych marek powinni zgłaszać się do autoryzowanych stacji obsługi w celu naprawy usterek. W pewnych modelach stwierdzono awarię poduszek powietrznych, a w innych - wyciek płynu hamulcowego. Naprawy mają dotyczyć ponad 33 tysięcy samochodów.

Wielka akcja serwisowa. Kilkadziesiąt tysięcy aut do warsztatów

Wielka akcja serwisowa. Kilkadziesiąt tysięcy aut do warsztatów

Źródło:
PAP

W środę strażacy z Konina w Wielkopolsce otrzymali zgłoszenie o osobie przymarzniętej do tafli wody w miejscowości Drążno-Holendry. Zdaniem strażaków kobieta musiała już tam leżeć od dłuższego czasu. Stwierdzono zgon. Śledztwo w tej sprawie prowadzi prokuratura.

Znaleźli kobietę przymarzniętą do tafli wody. Nie żyje

Znaleźli kobietę przymarzniętą do tafli wody. Nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

- Po raz kolejny można było usłyszeć i zobaczyć, dlaczego z taką determinacją walczyłem wspólnie z innymi demokratami w Polsce, żeby tych ludzi odsunąć od władzy - mówił premier Donald Tusk, odpowiadając z mównicy Parlamentu Europejskiego krytykującym go w czasie debaty politykom polskiej opozycji. Wcześniej w środę szef rządu przedstawiał priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE. Po nim głos zabrał między innymi europoseł PiS Patryk Jaki, który utrzymywał, że Tusk "dla konkurencji politycznej ogłosił Norymbergę". - Ursula von der Leyen namaściła pana na polskiego premiera i od tego czasu zachowuje się pan jak niemiecki namiestnik - mówiła Anna Bryłka z Konfederacji.

"Ktoś mógłby pomyśleć, że czułem się lekko zawstydzony". Tusk odpowiada europosłom PiS i Konfederacji

"Ktoś mógłby pomyśleć, że czułem się lekko zawstydzony". Tusk odpowiada europosłom PiS i Konfederacji

Źródło:
TVN24, PAP

Kierowcy na terenie siedmiu województw powinni zachować szczególną ostrożność. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed gęstą mgłą. W kolejnych dniach możliwe są marznące opady, a także silny wiatr.

Niebezpieczne godziny. Ostrzeżenia IMGW w kilku województwach

Niebezpieczne godziny. Ostrzeżenia IMGW w kilku województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Ośmioletnia kotka o imieniu Mittens w ciągu 24 godzin trzy razy leciała samolotem między Nową Zelandią a Australią. Pracownicy lotniska nie zauważyli klatki ze zwierzęciem podczas rozładunku luku bagażowego.

Kot został w samolocie. Odbył trzy podróże w ciągu doby

Kot został w samolocie. Odbył trzy podróże w ciągu doby

Źródło:
BBC
MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Tegoroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 26 stycznia. Zgromadzone podczas niego środki wesprą onkologię i hematologię dziecięcą. Do udziału w akcji włączyli się dziennikarze i dziennikarki TVN i TVN24. Monika Olejnik oferuje ręcznie malowaną chustę góralską i śniadanie.

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

Źródło:
TVN24

Zdjęcie "Czas Apokalipsy" Chrisa Niedenthala zapisało się w historii Polski i Europy. Teraz fotografia trafia na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Legendarny fotoreporter wspólnie z czteroletnimi bliźniętami Leną i Filipem Sosnowskimi przekazali na nią odbitkę numer 9. Niedenthal w rozmowie z rodzicami małych darczyńców - Natalią Szewczak (Business Insider Polska) i Mateuszem Sosnowskim (TVN24) - opowiedział o niesamowitej historii zdjęcia i o tym, jak niemal cudem, dzięki pomocy nieznajomego, udało się je wywieźć z Polski i pokazać światu.

To, że wydostało się z Polski, to niemal cud. Legendarne zdjęcie do wylicytowania

To, że wydostało się z Polski, to niemal cud. Legendarne zdjęcie do wylicytowania

Źródło:
tvn24.pl

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w niedzielę, 26 stycznia, zagra już po raz 33. Na błoniach Narodowego stanęła scena, miasteczko i główne studio. Dzień wcześniej, w sobotę, wystartują stamtąd uczestnicy Biegu "Policz się z cukrzycą". Organizacja Finału WOŚP i towarzyszących wydarzeń spowoduje zmiany w ruchu i parkowaniu.

Na błoniach Narodowego stanęła scena WOŚP. Od soboty zmiany w ruchu

Na błoniach Narodowego stanęła scena WOŚP. Od soboty zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już w niedzielę 26 stycznia. Zebrane pieniądze wesprą dziecięcą onkologię i hematologię. Liczy się każdy grosz, a razem możemy więcej. Sześcioletnia Pola i jej historia udowadniają, że wspierając Orkiestrę - wspieramy chore dzieci.

"Jeżeli ktoś nie wierzy, to my dajemy przykład". Sześcioletnia Pola żyje dzięki sprzętowi WOŚP

"Jeżeli ktoś nie wierzy, to my dajemy przykład". Sześcioletnia Pola żyje dzięki sprzętowi WOŚP

Źródło:
Fakty po Południu TVN24