Pomoc dla obywateli Ukrainy. Na jakich warunkach można wjechać do Polski i gdzie można uzyskać pomoc?

konferencja dla Bartka pkt recepcyjny
Powstają punkty recepcyjne
Źródło: TVN24 Łódź
Ukraina została zaatakowana przez Rosję w czwartek nad ranem. Dla uchodźców z Ukrainy przygotowywana jest pomoc w polskich regionach. W województwach podkarpackim i lubelskim już działa dziewięć punktów recepcyjnych. Gotowość na przyjęcie uchodźców zgłoszono w każdym województwie.

Rosja zaatakowała Ukrainę po wydanym przez Władimira Putina rozkazie przeprowadzenia specjalnej operacji wojskowej w Donbasie. Do ataków na infrastrukturę wojskową dochodzi w wielu ukraińskich regionach i miastach. Ukraińska armia przekazała, że na wschodzie kraju zniszczonych zostało kilka rosyjskich samolotów, śmigłowców, czołgów i wozów bojowych. Informacje o ostrzałach i wybuchach w ciągu dnia docierały także z różnych ukraińskich miast.

RAPORT TVN24.PL: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński na czwartkowej konferencji zwrócił uwagę, że jednym z przejawów walk na Ukrainie, z którym należy się poważnie liczyć, będzie fala uchodźców, która trafi do naszego kraju. Oświadczył przy tym, że "wszystkim naszym ukraińskim braciom" zostanie pokazana nasza solidarność.

Wiceszef MSWiA Błażej Poboży zapewnił, że każda osoba przekraczająca granicę otrzyma niebiesko-żółtą ulotkę ze wszystkimi niezbędnymi informacjami o pomocy państwa polskiego, o specjalnej stronie internetowej www.ua.gov.pl i infolinii Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

kamiński 2
Minister Mariusz Kamiński: będziemy solidarni z Ukraińcami
Źródło: TVN24 Łódź

Rząd tego dnia opublikował informacje o pomocy dla obywateli Ukrainy. Wymieniono, na jakiej podstawie można wjechać na teren Polski:

ruchu bezwizowego na podstawie paszportu biometrycznego; wizy krajowej (D) lub wizy Schengen (C); wizy z oznaczeniem D lub C, lub dokumentu pobytowego wydanego przez inne państwo Schengen; posiadanego zezwolenia na pobyt czasowy, pobyt stały lub pobyt rezydenta długoterminowego UE i ważnej karty pobytu; wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej, złożonego na polskim przejściu granicznym; zgody komendanta Straży Granicznej, udzielanej podczas przekraczania granicy.

Pomoc po przyjeździe do Polski oferują punkty recepcyjne. W punktach oferowane są posiłki, możliwość odpoczynku i niezbędne informacje.

LISTA DZIAŁAJĄCYCH PUNKTÓW RECEPCYJNYCH:

Gminny Ośrodek Kultury i Turystyki ul. Parkowa 5, 22-175 Dorohusk-Osada

Przygraniczne Centrum Kultury i Rekreacji ul. Spółdzielcza 8, 22 -540 Dołhobyczów

Zespół Szkół w Horodle ul. Piłsudskiego 58, 22-523 Horodło

Szkoła Podstawowa w Lubyczy Królewskiej (zaplecze hali sportowej) ul. Jana III Sobieskiego 5, 22-680 Lubycza Królewska

Świetlica, Korczowa 155 37-552 Korczowa

Hala sportowa - Medyka 285 37-732 Medyka

Szkoła Podstawowa w miejscowości Krowica Sama 183 37-625 Krowica Sama

Była Szkoła Podstawowa w Łodynie Łodyna 41, 38-700 Ustrzyki Dolne

W których miastach działają już punkty recepcyjne?

Wymieniono także, ile trwa legalny pobyt przy poszczególnych zasadach wjazdu do Polski:

Jeśli wjechałeś do Polski na podstawie: ruchu bezwizowego na podstawie paszportu biometrycznego – Twój legalny pobyt trwa do 90 dni; wizy krajowej lub wizy Schengen, wydanej przez polski organ – Twój pobyt jest legalny zgodnie z terminem ważności wizy i okresem pobytu w niej wskazanym; Po upływie pobytu na podstawie wizy krajowej można kontynuować bez wyjazdu pobyt w ramach ruchu bezwizowego do 90 dni z paszportem biometrycznym; wizy z oznaczeniem D lub C, wydanej przez inne państwo Schengen, lub dokumentu pobytowego wydanego przez inne państwo Schengen - Twój legalny pobyt trwa do 90 dni; zgody komendanta Straży Granicznej – Twój legalny pobyt trwa 15 dni.

W celu przedłużenia legalnego pobytu, przed jego upływem należy złożyć wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy lub w razie spełnienia przesłanek o udzielenie zezwolenia na pobyt stały. Wnioski składa się w urzędzie wojewódzkim, właściwym ze względu na miejsce pobytu. Szczegóły znajdują się na stronie internetowej, w zakładkach: załatw sprawę, cudzoziemcy, obywatele państw trzecich.

Dodatkowe informacje udzielane są na infolinii: +48 47 721 75 75.

Aktualnie czytasz: Pomoc dla obywateli Ukrainy. Na jakich warunkach można wjechać do Polski i gdzie można uzyskać pomoc?
Źródło: MSZ

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

TVN24
Dowiedz się więcej:

TVN24

Czytaj także: