Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim nie zajmie się wnioskiem o przedterminowe zwolnienie Stanisława Łyżwińskiego. Oskarżony w seksaferze były poseł Samoobrony przebywa bowiem w innej części Polski, dlatego wniosek w jego sprawie przekazano do innego sądu – poinformowała Iwona Szybka, rzecznik prasowy piotrkowskiego Sądu Okręgowego.
Sąd w Piotrkowie Trybunalskim, przed którym toczył się proces Łyżwińskiego, przekaże wniosek obrońców Łyżwińskiego o przedterminowe zwolnienie go z odbywania reszty kary do sądu w Radomiu. - Taką decyzję sąd podjął w środę na niejawnym posiedzeniu - poinformowała rzeczniczka.
Wyrok dla Łyżwińskiego, uchylenie dla Leppera
Pod koniec marca Sąd Apelacyjny w Łodzi w tzw. seksaferze w Samoobronie prawomocnie skazał Łyżwińskiego na karę 3,5 roku więzienia. Jednocześnie zaliczył mu w poczet kary okres przebywania w areszcie, w którym spędził prawie dwa i pół roku. Obecnie Łyżwiński przebywa na wolności.
Wobec drugiego oskarżonego w tej sprawie - lidera Samoobrony Andrzeja Leppera - SA uchylił wyrok (dwóch lat i trzech miesięcy pozbawienia wolności) i skierował sprawę do ponownego rozpoznania.
W połowie kwietnia do piotrkowskiego sądu wpłynął wniosek obrońców Łyżwińskiego o przedterminowe zwolnienie go z odbywania reszty kary. Sąd nie mógł się nim zająć, bo wniosek wymagał uzupełnienia. Wnioskodawca nie wskazał miejsca zamieszkania byłego posła, a od tego zależy, z którego okręgu sąd będzie mógł wniosek rozpatrzyć.
Wszystko zaczęło się od Anety Krawczyk
"Seksaferę" w Samoobronie ujawniła w grudniu 2006 r. "Gazeta Wyborcza", opierając się na relacji Anety Krawczyk - byłej radnej Samoobrony w łódzkim sejmiku i byłej dyrektor biura poselskiego Łyżwińskiego. Kobieta powiedziała m.in., że pracę w partii dostała za usługi seksualne świadczone Łyżwińskiemu i Lepperowi.
Łódzka prokuratura okręgowa, która prowadziła śledztwo w sprawie "seksafery" w Samoobronie, przedstawiła Łyżwińskiemu siedem zarzutów, w tym zgwałcenia w swym biurze poselskim w Tomaszowie Maz. działaczki Samoobrony, która ubiegała się o stanowisko wójta. Wszystkie zarzuty dotyczą lat 1999-2003.
Dwa zarzuty stawiane Lepperowi dotyczą lat 2001-2002. B. wicepremiera oskarżono o żądanie i przyjmowanie w związku z pełnioną przez niego funkcją publiczną korzyści osobistych o charakterze seksualnym od Krawczyk oraz o usiłowanie doprowadzenia w 2002 r. innej kobiety związanej z Samoobroną do obcowania płciowego.
Oba przestępstwa miały być popełnione wspólnie i w porozumieniu z Łyżwińskim. Zarówno Lepper, jak i Łyżwiński nie przyznają się do winy.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24