TVN24 | Polska

Uchwała olsztyńskich sędziów w sprawie prezesa Nawackiego wpłynęła do sądu

TVN24 | Polska

Autor:
pp//rzw
Źródło:
TVN24, PAP
Wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego ws. prezesa sądu w Olsztynie Macieja NawackiegoTVN24
wideo 2/5
TVN24Wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego ws. prezesa sądu w Olsztynie Macieja Nawackiego

Do Sądu Apelacyjnego w Białymstoku wpłynęła uchwała kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie o możliwości popełnienia przewinienia dyscyplinarnego przez prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie Macieja Nawackiego. Jak wyjaśnił w sobotę rzecznik sądu w Białymstoku Janusz Sulima, chodzi o zniszczenie projektu uchwał zebrania olsztyńskich sędziów.

7 lutego w Sądzie Rejonowym w Olsztynie odbyło się zebranie sędziów, na którym mieli głosować nad sprawozdaniem rocznym. Sędzia Wojciech Krawczyk w imieniu 31 sędziów złożył wniosek o rozszerzenie porządku obrad o głosowanie nad trzema projektami uchwał.

Prezes Nawacki podarł projekty trzech uchwał 31 sędziówTVN24

Apelowano w nich m.in. do prezesa Macieja Nawackiego o zaniechanie działań utrudniających sędziemu Pawłowi Juszczyszynowi wykonywanie obowiązków. Do głosowania nad uchwałami nie doszło, a prezes przedarł projekty i zamknął obrady.

Wniosek dyscyplinarny

Wniosek do zastępcy rzecznika dyscyplinarnego Sądu Apelacyjnego w Białymstoku w sprawie Macieja Nawackiego skierowało kolegium sędziów Sądu Okręgowego w Olsztynie.

- Do tutejszego sądu wpłynęła uchwała kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie o możliwości popełnienia przez prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie deliktu dyscyplinarnego związanego z tym, że doszło do zniszczenia projektu uchwał zebrania sędziów Sądu Rejonowego w Olsztynie - poinformował rzecznik Sądu Apelacyjnego w Białymstoku Janusz Sulima.

Do Sądu Apelacyjnego w Białymstoku wpłynął wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego ws. Macieja NawackiegoTVN24

Co grozi sędziemu Nawackiemu?

Rzecznik dyscyplinarny ma teraz 30 dni na postępowanie wyjaśniające. Po tym czasie ma zdecydować, czy zostanie wszczęte postępowanie dyscyplinarne i zostaną sformułowane zarzuty lub czy nastąpi odmowa wszczęcia postępowania. Jeśli zostanie wszczęte postępowanie dyscyplinarne, wniosek trafi do sądu dyscyplinarnego.

W takim przypadku sędziemu Nawackiemu może grozić m. in. upomnienie, nagana, dymisja ze stanowiska prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie lub nawet wydalenie ze służby sędziowskiej.

Autor:pp//rzw

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24