Włodzimierz Czarzasty kandydatem na szefa sztabu wyborczego Nowej Lewicy

Autor:
ks//rzw
Źródło:
PAP
Włodzimierz Czarzasty kandydatem na szefa sztabu wyborczego Nowej Lewicy
Włodzimierz Czarzasty kandydatem na szefa sztabu wyborczego Nowej Lewicy
Włodzimierz Czarzasty kandydatem na szefa sztabu wyborczego Nowej Lewicy

Włodzimierz Czarzasty, współlider Nowej Lewicy, został w sobotę wybrany jednomyślnie przez prezydium i zarząd partii na kandydata na szefa sztabu wyborczego ugrupowania - poinformował inny współprzewodniczący Robert Biedroń. - Czas na konsolidację wszystkich ludzi dobrej woli, rozsądnych, którzy mają serce po lewej stronie - powiedział Czarzasty.

W sobotę w Warszawie obradowały prezydium i zarząd krajowy Nowej Lewicy. Jednym z punktów był wybór kandydata na szefa sztabu wyborczego w kampanii przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi. - To zaufanie i ten ciężar kampanii przypadł naszemu współprzewodniczącemu Włodzimierzowi Czarzastemu - ogłosił Robert Biedroń.

Wyjaśnił, że ugrupowanie chce przygotować się do wyborów jak najlepiej, dlatego zarówno prezydium i zarząd partii podjęły jednomyślnie decyzję, by "kandydatem na szefa sztabu została osoba doświadczona, znająca jak mało kto partię, czująca bijące serce Polski".

Czarzasty: zapraszamy do współpracy partie, ruchy i środowiska lewicowe w Polsce

Czarzasty poinformował, że podczas spotkania przyjęto harmonogram pracy na ten rok. Jak dodał, Nowa Lewica przyjęła też uchwałę dotyczącą zaproszenia do współpracy wszystkich środowisk lewicowych. - Zapraszamy do współpracy partie, ruchy i środowiska lewicowe w Polsce, wszystkich tych, dla których lewicowe wartości są ważne. Czas na konsolidację lewicy, czas na konsolidację wszystkich ludzi dobrej woli, rozsądnych, którzy mają serce po lewej stronie - mówił.

"Lewica zawsze wygrywała, gdy szła zjednoczona. I tak musi być również tym razem. Wspólnie możemy więcej" - głosi wspomniana uchwała. Czarzasty zaś mówił: - Chcę jasno powiedzieć: wszystkich tych, którzy uznali się za urażonych w jakikolwiek sposób przez nas, oczywiście przepraszamy.

Lewica chce walczyć nawet o elektorat PiS

Zaznaczył, że ugrupowanie będzie walczyć o każdy elektorat, łącznie z elektoratem PiS. - Zarząd PiS i polityka PiS jest nam daleka, nigdy nie będziemy jej popierali, ale elektorat PiS, elektorat socjalny, który zauważył w programie PiS takie elementy, które powinny być wprowadzane, bo pomagają ludziom, jest dla nas ważny. Z otwartymi rękoma i otwartym sercem będziemy walczyli o tych ludzi - zadeklarował Czarzasty.

Biedroń przekonywał, że wrogiem polskiej demokracji, praworządności, praw kobiet i świeckiego państwa jest PiS. - Dlatego z tego miejsca apelujemy o współpracę na opozycji, abyśmy nie dali się podzielić, abyśmy szukali wszystkiego co nas łączy, a to wszystko co nas dzieli starali się w jakiś sposób przedyskutować, przerobić i iść do przodu - mówił.

Czarzasty o wspólnej liście wyborczej opozycji: nie mówimy "nie" na żadną propozycję, tylko niech one będą

Kolejna z przyjętych uchwał dotyczyła "wspólnych rządów opozycji". W dokumencie zapisano, że "partie demokratycznej opozycji powinny po wyborach utworzyć wspólny, sprawny rząd. To powinno być nasze wspólne zobowiązanie wobec wyborców i wyborczyń".

Liderzy Lewicy byli pytani przez dziennikarzy o koncepcję wspólnej listy opozycji na wybory. Czarzasty odpowiedział, że ugrupowanie jest przygotowane do startu samodzielnego. - Ale w momencie, gdy nastąpi konsolidacja lewicy - różnych partii, w tym PPS, Partii Razem, Unii Pracy - my jesteśmy otwarci na każdy rozsądny sojusz. Ale ten sojusz nie jest uzależniony od naszego stanowiska, tylko od trzech naszych partnerów (PO, Polska2050, PSL - red.). Lewica jest otwarta. Nie mówimy "nie" na żadną propozycję, tylko niech one będą - oznajmił.

Pakt senacki

Po piątkowym spotkaniu przedstawicieli czterech ugrupowań opozycyjnych informowano, że do połowy lutego poszczególne partie mają wskazać okręgi, którymi są zainteresowane w ramach tzw. paktu senackiego, a na podstawie kwietniowych sondaży będzie ustalany algorytm podziału okręgów.

O tę sprawę był pytany w sobotę sekretarz klubu Lewicy Dariusz Wieczorek. - Wszystkie partie potwierdziły chęć współpracy i realizacji tego paktu - powiedział Wieczorek. Dodał, że jest ustalone "w skali całego kraju 65 okręgów wyborczych do Senatu, w których z badań wynika, że kandydatka bądź kandydat paktu senackiego ma szansę żeby wygrać".

- Wykluczamy możliwość tworzenia koalicyjnego komitetu wyborczego w wyborach do Senatu, bo mamy odpowiedź z PKW, że nie ma możliwości tworzenia dwóch różnych komitetów, innego na szczeblu Senatu i innego na szczeblu Sejmu. (...) Musimy po prostu podpisać polityczne porozumienie - wyjaśnił sekretarz klubu Lewicy.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ks//rzw

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości