Powódź poważnie zagraża byłemu obozowi Auschwitz-Birkenau. W niektórych barakach na podłodze pojawiła się woda. Zagrożona jest też biblioteka Uniwersytetu Jagiellońskiego.
- Na terenie byłego obozu Auschwitz II - Birkenau wystąpiły znaczne podtopienia, a poziom przepływającego w pobliżu potoku Pławianka cały czas jest wysoki. Jeszcze w poniedziałek w rejonie pomnika ofiar obozu szedłem w półbutach. Dziś przed południem musiałem ubrać już kalosze, a wieczorem szedłem na palcach, żeby woda nie wlała się do środka - opisuje Bartosz Bartyzel z biura prasowego muzeum w Auschwitz.
Podmokłe są okolice ruin krematoriów. Już teraz wiadomo, że ze względu na podtopienia, niektóre części byłego obozu Birkenau przez dłuższy czas pozostaną niedostępne dla odwiedzających. Muzealników szczególnie niepokoją informacje o możliwym zwiększeniu upustu wody ze zbiornika na Wiśle w Goczałkowicach, który niemal w całości się wypełnił. Obecnie z zapory co sekundę wypływa 200 metrów sześc. wody. Wkrótce ta wielkość może wzrosnąć do 350 metrów sześc. na sekundę. - Boję się myśleć, co może się stać, jeśli wały zaczęłyby przepuszczać wodę - powiedział Bartyzel.
Muzeum zamknięte dla zwiedzających
Rzecznik muzeum Jarosław Mensfelt przypomniał, że po ogłoszeniu alarmu powodziowego w powiecie oświęcimskim dyrekcja muzeum podjęła decyzję o jego zamknięciu dla odwiedzających, a także zabezpieczeniu zbiorów, archiwaliów i specjalistycznego sprzętu m.in. w laboratoriach konserwatorskich.
- W związku z wysokim poziomem rzeki Soły przepływającej w sąsiedztwie byłego obozu Auschwitz I, nastąpiła wewnętrzna ewakuacja cennych historycznych przedmiotów i archiwalnych dokumentów znajdujących się na parterach poobozowych budynków. Zostały przeniesione na wyższe kondygnacje i dodatkowo zabezpieczone. Z byłego obozu Birkenau przeniesiono ekspozycję w budynku byłej Sauny, gdzie rejestrowano i przyjmowano więźniów - powiedział rzecznik.
W środę placówka będzie nieczynna. Dalsze decyzje zależeć będą od pogody.
Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II-Birkenau, powstał dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. Kompleks uzupełniała sieć podobozów. W obozie Niemcy zgładzili, co najmniej 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich oraz obywateli innych państw.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24