Więcej motywów porwania: interesy, broń, korupcja?

Aktualizacja:
 
Gdańska prokuratura rozważa różne warianty porwania Krzysztofa OlewnikaTVN24

Czy Krzysztof Olewnik rzeczywiście został porwany dla okupu? Ten motyw - dotąd wiodący w śledztwie - nie jest już jedynym branym pod uwagę przez gdańską prokuraturę. W rozmowie z tvn24.pl prokuratorzy przyznają, że szukają nowych motywów - w interesach Olewnika, korupcyjnych układach płockich policjantów i sprawie nielegalnego handlu bronią. Prokuratorzy planują też konfrontacje rodziny Olewników z głównymi świadkami.

Prokuratura rozszerzyła główne śledztwo w sprawie motywu zabójstwa i zleceniodawców uprowadzenia syna przedsiębiorcy z Drobina. Oskarżyciele kolejny raz zaczęli prześwietlać biznesową działalność młodego Olewnika.

Motyw w KrupStalu

Śledczy podejrzewają bowiem, że motywem porwania mogły być rozliczenia finansowe Krzysztofa i jego byłego przyjaciela Jacka K. (obecnie podejrzanego o współudział w porwaniu – przyp. red.) z handlu stalą.

Według informacji prokuratury, KrupStal (współwłaścicielami byli Krupiński i Olewnik) mógł obracać kradzionym metalem. - W ramach głównego postępowania badamy wiele wątków, w tym także gospodarczy - ujawnia nam prokurator Krzysztof Trynka, rzecznik prasowy Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku. I dodaje: - Od przejęcia sprawy przez gdańską prokuraturę poszerzyliśmy badanie tego wątku o kulisy działalności spółki KrupStal. Chcemy m.in. sprawdzić, czy w wątku KrupStalu są okoliczności wskazujące na motyw, którym kierowali się porywacze.

Motyw w korupcji i handlu bronią

Ale to nie wszystko. Prokuratorzy z głównego śledztwa ws. porwania i zamordowania Olewnika wyodrębnili dwa inne wątki.

- Pierwszy dotyczy podejrzeń korupcyjnej działalności Macieja K., byłego zastępcy komendanta wojewódzkiego policji w Płocku i osób z nim związanych. Drugi to sprawa nieprawidłowości w trakcie procedur wydawania pozwolenia na broń przez byłego już funkcjonariusza płockiej komendy Andrzeja P., któremu już przedstawiliśmy zarzuty. W tych dwóch postępowaniach obok podstawowych ustaleń także szukamy okoliczności, które wskazywałyby na motyw działania porywaczy - tłumaczy Trynka.

Połączyła ich impreza

Co może łączyć korupcyjną działalność nieżyjącego już, wpływowego wiceszefa płockiej policji, jego podwładnego Andrzeja P., podejrzanego o nielegalny handel bronią i interesy Krzysztofa i Jacka K. w KrupStalu?

Przede wszystkim krąg towarzyski. Wszyscy byli bowiem znajomymi Włodzimierza Olewnika i jego syna. Osoby przewijające się w każdym z tych trzech wątków zjawiły się 26 października 2001 roku na imprezie w domu Krzysztofa. "Grill" miał być zorganizowany dla policjantów z "drogówki" w ramach przeprosin za kłótnię z Krzysztofem w trakcie kontroli. Tyle, że na przyjęciu było wielu policjantów, ale żadnego z wydziału drogowego.

Jednym z głównych gości tej imprezy był Andrzej P. Teraz ma status podejrzanego, wtedy pracował w Wydziale Postępowań Administracyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu z siedzibą w Płocku. Był więc podwładnym Macieja K.

Według ustaleń prokuratury, P. wydawał nielegalnie zezwolenia na posiadanie broni. Jedna z wcześniejszych, policyjnych wersji śledczych zakładała, że Krzysztof Olewnik miał "naganiać" Andrzejowi P. klientów, a impreza w jego domu została zorganizowana, by świętować udane interesy. Przyjęcie pomagał zorganizować Jacek K., wspólnik Krzysztofa z KrupStalu. Kontrahentem ich firmy był biznesmen ze Wschodu mieszkający w Płocku – Wiktor Konakov. To znajomy Macieja K., a także Włodzimierza Olewnika.

Zapaleni myśliwi

Co jeszcze łączyło sprawę Olewników, Andrzeja P. i Macieja K.? O szerokich koneksjach byłego wiceszefa mazowieckiej policji i jego związkach z Olewnikami możemy przeczytać w sprawozdaniu sejmowej komisji śledczej badającej nieprawidłowości w działalności policji i prokuratury w sprawie Olewnika (czytaj projekt).

Maciej K. mazowiecką i płocką policją rządził do kwietnia 2002 roku. Wtedy odszedł na emeryturę z powodu ciężkiej choroby. Zmarł we wrześniu 2003 roku ( w tym samym miesiącu zginął Krzysztof Olewnik – red.) Według ustaleń komisji zarówno Włodzimierz Olewnik, Andrzej P. i Wiktor Konakov należeli do miejscowego Koła Łowieckiego: "Z ustaleń Komisji wynika, że polowania były miejscem nieformalnych spotkań".

Komisja oceniając te związki powołała się na materiały prokuratury: "Maciej K. stworzył sieć nieformalnych związków biznesowych, z których czerpał korzyści. Podejmował on również starania, aby do swoistego układu włączyć Włodzimierza Olewnika. Wynika z nich również, że Maciej K. prowadził szereg działań sprzecznych z przepisami prawa oraz miał kontakty ze światem przestępczym".

"Geneza zdarzeń"

Dla gdańskich prokuratorów te wszystkie niejasne związki mogą wyjaśnić, co naprawdę zdarzyło się po przyjęciu dla policjantów u Olewnika. - Wszystkie nasze działania: w wątku gospodarczym, korupcyjnym i w sprawie wydawania pozwoleń na broń uwzględniają również konieczność wyjaśnienia genezy zdarzeń, jakie miały miejsce w domu Krzysztofa Olewnika w nocy z 26 na 27 października 2001 r. - informuje nas rzecznik gdańskiej prokuratury apelacyjnej.

Przypomnijmy, że według obowiązującej do tej pory wersji, ustalonej na procesie porywaczy, Krzysztof Olewnik został przez nich uprowadzony ze swojego domu około godz. 1 w nocy 27 października 2001 roku.

Dopiero w gdańskim postępowaniu ustalono, że po przyjęciu dla policjantów musiała się odbyć druga, swobodniejsza impreza. Świadczył o tym bałagan, jaki panował na basenie i w sypialni Krzysztofa nagrany na filmach tuż po zniknięciu Olewnika. Przesłuchani świadkowie nic o tym nie wiedzieli.

Skonfrontują Olewników?

Oskarżyciele zdobyli także zeznania świadków, którzy widzieli auto Krzysztofa w momencie, w którym miał być porywany z domu. W salonie odnaleziono krew nieznanej osoby. - Jedna z naszych hipotez zakłada także, że w domu ofiary mogło dojść do postrzelenia lub zastrzelenia nieustalonej osoby – mówi prokurator Trynka, rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku. To tylko część nowych odkryć. Rozbieżności między oficjalnymi zeznaniami świadków w tym i rodziny Olewników, a ustaleniami prokuratorów jest więcej.

Dlatego – jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy – oskarżyciele planują konfrontacje świadków. W tym także najbliższych Krzysztofa. Czy to oznacza, że podważają wersję rodziny Olewników? - Nie informujemy o planowanych czynnościach – ucina Zbigniew Niemczyk, wiceszef Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku.

Pełnomocnik Włodzimierza Olewnika, mecenas Ireneusz Wilk, uważa, że wciąż obowiązujący jest motyw porwania dla okupu. - Moim zdaniem motyw był absolutnie materialny. Wierzę, że prokuratura wyjaśni tę sprawę – mówi.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Naukowcy z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opracowali innowacyjną szklarnię, a w zasadzie cieplarnię bąbelkową, która zapewni wzrost plonu i pomoże zmniejszyć ilość wykorzystanej energii. W hodowli owoców i warzyw pomóc ma piana z mydła.

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Źródło:
tvn24.pl

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Zaparkował na torach tramwajowych i - jak ustalili strażnicy miejscy - poszedł prawdopodobnie na pobliski bazar. Tramwaje nie mogły przejechać swoją trasą, co doprowadziło do paraliżu komunikacyjnego. Kiedy po ponad pół godzinie kierowca wrócił do auta, czekały tam już służby. Mężczyzna dostał trzy tysiące złotych mandatu, którego nie przyjął.

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Źródło:
TVN24

NASA opublikowała animację, na której największa góra lodowa świata wyrwała się z wodnego wiru i zaczęła dryfować po oceanie. A23a przez wiele miesięcy tkwiła w jednym miejscu, nie mogąc ruszyć się dalej. Naukowcy wciąż do końca nie wiedzą, co sprawiło, że ogromna bryła lodu wydostała się z pułapki.

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Źródło:
NASA Earth Observatory, BAS, tvnmeteo.pl

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Co najmniej 94 osoby zginęły w wyniku przejścia cyklonu Chido przez Mozambik. Do poważnych szkód doszło w targanej konfliktem wewnętrznym prowincji Cabo Delgado, gdzie żywioł dotknął ponad 90 tysięcy najmłodszych. W gruzy obróciły się tam całe miejscowości.

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

Źródło:
PAP, UNICEF

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Śmigłowiec pogotowania ratunkowego uderzył w szpital i roztrzaskał się o ziemię. Zginęły cztery osoby. Do tragedii doszło w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji.

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu i silnym wiatrem. Niebezpieczne warunki panują w południowych regionach Polski. Sprawdź, gdzie zachować szczególną ostrożność.

Miejscami spadnie nawet 20 centymetrów śniegu. IMGW ostrzega

Miejscami spadnie nawet 20 centymetrów śniegu. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl