Główny Inspektor Sanitarny opublikował aktualne wytyczne dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Zmiany dotyczą między innymi zwiększenia liczby dzieci w grupie przedszkolnej - z maksymalnie 12 do 16.
Na zwiększenie limitu dzieci w grupach przedszkolnych i żłobkowych od kilku dni naciskała część rodziców i samorządowców. Gdy 6 maja umożliwiono otwarcie żłobków i przedszkoli początkowo rodziców chętnych, by posłać do nich dzieci nie było wielu. Jednak z każdym tygodniem zaczęło ich przybywać. W tym tygodniu w zajęciach opiekuńczych tylko w przedszkolach brało udział już ponad 203 tysiące dzieci, dla których otwarto około 15 tysięcy placówek.
W tym tygodniu władze Warszawy zgłaszały resortowi edukacji, że ustalony limit dwunastu dzieci w grupie jest potężnym utrudnieniem przy organizacji pracy placówek. Już w 60 z około 350 stołecznych przedszkoli chętnych było mniej niż miejsc w nich dostępnych.
Dbamy o bezpieczeństwo
Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy żalił się w piśmie do ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego, że ten nie odpowiada na jego pytania. Minister w piątek wydał oficjalny komunikat w tej sprawie.
"Otrzymywaliśmy prośby od rodziców i dyrektorów przedszkoli. Zwróciliśmy się z tą kwestią do Głównego Inspektora Sanitarnego, aby rozważył ewentualnie możliwość zwiększenia liczby dzieci w danej grupie" - czytamy w komunikacie Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Biuro prasowe resortu podkreśla, że kluczowe jest dla nich bezpieczeństwo dzieci, nauczycieli, pracowników niepedagogicznych oraz rodziców. "Zadbaliśmy o to, aby dyrektorzy przedszkoli oraz samorządy otrzymali szczegółowe wytyczne przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego. Dzięki temu możliwe było odpowiednie przygotowanie placówek do opieki nad dziećmi" - podkreślają w resorcie.
Więcej dzieci, mniej przestrzeni
Co to oznacza w praktyce? W żłobkach i innych instytucjach opiekujących się dziećmi do lat trzech w jednej sali mogą od teraz przebywać trzy ośmioosobowe grupy dzieci wraz z opiekunem. GIS zaleca jednak umieszczenie przegrody uniemożliwiającej kontakt grup. Minimalna przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci w sali nie może być mniejsza niż 2,5 m kw. na osobę.
W przedszkolach liczebność grup zwiększono z 12 do 16 dzieci (w uzasadnionych przypadkach za zgodą organu prowadzącego można zwiększyć ich liczbę o dwoje). Nadal zalecane jest, by do grupy byli przyporządkowani ci sami opiekunowie, a jedna grupa przebywała w tej samej sali. W przedszkolach ta minimalna przestrzeń na jedną osobę to 3 m kw. (wcześniej 4 m kw.).
Dzieci już mogą opuszczać teren placówek, czyli na przykład korzystać z placów zabaw poza nimi. Ważne jest jednak zachowanie zasad higieny i dezynfekowanie sprzętów.
Nadal zaleca się ograniczenie do minimum osób przebywających na terenie placówki, zachowanie dystansu społecznego i podstawowych zasad higieny.
Źródło: tvn24.pl