Blisko 10 tysięcy interwencji w ciągu dnia. "Bilans jest bardzo zły"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP
Wichury w Polsce. Trudna sytuacja pogodowa
Wichury w Polsce. Trudna sytuacja pogodowaTVN24
wideo 2/8
Wichury w Polsce. Trudna sytuacja pogodowaTVN24

Z powodu silnego wiatru strażacy odnotowali ponad 9,7 tys. zgłoszeń. Najtrudniejsza sytuacja jest na Dolnym Śląsku, gdzie zmarły cztery osoby. W całej Polsce poszkodowanych z powodu silnego wiatru jest 18 osób, w tym pięciu strażaków. Przewrócone drzewa zablokowały drogi i tory. Wystąpiły problemy w dostawach prądu. Straż pożarna zaznacza, że w nocy sytuacja może nie ulec poprawie.

Rzecznik komendanta głównego PSP brygadier Krzysztof Batorski na antenie TVN24 podsumował, że do godziny 20.30 strażacy otrzymali ponad 9,7 tys. zgłoszeń. Najwięcej z nich notowano w województwach: dolnośląskim (2,1 tys.), wielkopolskim (1,9 tys.), kujawsko-pomorskim (1,1 tys.), a także lubuskim oraz zachodniopomorskim, gdzie odnotowano po około 800 zgłoszeń.

- Wciąż otrzymujemy nowe zgłoszenia. Dynamika jest bardzo duża, bo w godzinach 10-12 notowaliśmy około tysiąc zgłoszeń w kraju, potem było 5-7 tys. zgłoszeń, obecnie to blisko 10 tys. To bardzo, bardzo pracowity dzień dla strażaków i prawdopodobnie cała noc - opisał. Przypomniał, że trudne sytuacje spowodowane mocnymi podmuchami należy zgłaszać na numery 998 lub 112.

Batorski przekazał, że po wichurach 18 osób zostało rannych, w tym pięciu strażaków. - Bilans jest bardzo zły. Miejmy nadzieję, że nie będzie więcej osób poszkodowanych. Cały czas jest silny wiatr, który w porywach może przekraczać 100 kilometrów na godzinę. Praktycznie na terenie każdego województwa interweniują strażacy, z dużym poświęceniem i zaangażowaniem - dodał.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Rzecznik komendanta głównego PSP o interwencjach strażaków w całym kraju z powodu silnych wiatrów
Rzecznik komendanta głównego PSP o interwencjach strażaków w całym kraju z powodu silnych wiatrówTVN24

Brygadier Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej wcześniej tego dnia oceniał, że "silny wiatr daje się we znaki jak nigdy dotąd".

Wichury na Dolnym Śląsku. Cztery osoby nie żyją

Najgorsza sytuacja - jak mówili strażacy - jest na Dolnym Śląsku. Z powodu silnego wiatru zmarły tam cztery osoby. W miejscowości Rusko w powiecie świdnickim, na drodze krajowej numer 5, dachował samochód dostawczy. Zginął kierowca. W miejscowości Siechnice na pracownika budowy zawaliła się ściana budynku. We Wrocławiu przy ulicy Żużlowców drzewo zawaliło się na samochód. Dwie osoby, które podróżowały autem, zginęły.

Dyżurny wrocławskiego oddziału GDDKiA, poinformował o utrudnieniach na AOW. Wystąpiły - po zerwaniu przez wiatr tablicy informacyjnej - między węzłami Wrocław Lotnisko i Wrocław Stadion. Trasa w kierunku Warszawy jest nieprzejezdna. Wichura była też przyczyną przewrócenia ciężarówki na autostradzie A4 przy węźle Brzezimierz w kierunku Katowic.

>> Gwałtowny wiatr przewraca tiry

Magdalena Cwynar z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej PSP podała, że w wyniku wichur w regionie siedem osób odniosło obrażenia. To w większości również wypadki komunikacyjne: uderzenie konaru w pojazd lub najechanie na powalone drzewo.

Do tej pory strażacy w związku z warunkami atmosferycznymi interweniowali na Dolnym Śląsku ponad 1,6 tys. razy.

Wichury na Pomorzu

W województwie pomorskim strażacy interweniowali dotąd około 365 razy. Oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku młodszy brygadier Łukasz Płusa podał, że najwięcej interwencji było w powiatach: starogardzkim i bytowskim - 29, wejherowskim i tczewskim - po 28, Gdańsku - 25, powiecie słupskim - 24, kartuskim i człuchowskim - 23.

Strażacy wyjeżdżają przede wszystkim do powalonych drzew i połamanych gałęzi, które blokują drogi oraz chodniki. Zgłoszenia dotyczą także zerwanych dachów i uszkodzonych rusztowań. Na razie nie ma osób poszkodowanych.

Rzeczniczka Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni Magdalena Kiljan poinformowała, że ze względu na porywisty wiatr i bezpieczeństwo mieszkańców do odwołania zamknięte zostały cmentarze komunalne w Gdańsku oraz Park Oliwski. Zaapelowała do mieszkańców o rezygnację z odwiedzin na cmentarzach. Wyjaśniła, że do odwołania na Cmentarzu Łostowickim oraz Cmentarzu Centralnym Srebrzysko obowiązywał będzie także zakaz wjazdu samochodów.

Wichury na Mazowszu

Brygadier Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej przekazał, że na Mazowszu strażacy interweniowali ponad 800 razy. Najwięcej interwencji (128) było w Warszawie, gdzie ranne zostały dwie kobiety. Na jedną z nich runął mur.

Wysoką liczbę zgłoszeń notowano także w powiatach: wołomińskim - 56, legionowskim - 51 i warszawskim zachodnim - 48.

Strażacy w związku z pogodą interweniowali także w powiecie grodziskim - 47 razy, płockim - 44, ostrołęckim - 39, mińskim - 34, ciechanowskim - 33. W Ostrołęce odnotowano 36 interwencji, w Gostyninie - 39, Żurominie - 29, Pruszkowie - 27, Płocku - 26, Piasecznie - 24, Sochaczewie - 23, Mławie - 22, Żyrardowie - 22, Grójcu - 18, Makowie - 16, Przasnyszu - 14, Nowym Dworze Mazowieckim - 12, i po 11 interwencji w Pułtusku i Węgrowie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Na Woli wiatr wywrócił mur, na Foksal znak uderzył pieszą. W Wawrze drzewo spadło na jadący samochód

Wichury na Śląsku

Rzeczniczka śląskiej straży pożarnej młodszy brygadier Aneta Gołębiowska podała, że strażacy w województwie śląskim odebrali około 120 zdarzeń w związku z silnym wiatrem od godziny siódmej rano.

Wymieniła, że najwięcej pracy mieli w powiatach: częstochowskim i bielskim, w obu byli wzywani po około 20 razy. Jedna osoba została poszkodowana - w Bielsku-Białej. Większość wezwań dotyczyła powalonych drzew i połamanych konarów.

Wichury na Opolszczyźnie

W województwie opolskim silny wiatr daje o sobie znać we wszystkich powiatach regionu. Opolska Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej do godziny 14.40 otrzymała około 50 wezwań związanych ze szkodami wywołanymi przez wichury.

Dyżurny KW PSP w Opolu przekazał, że w Paczkowie strażacy zostali wezwani do pomocy przy uwolnieniu operatora dźwigu, na który spadło drzewo. Rannego mężczyznę przewieziono do szpitala. W powiecie namysłowskim wiatr uszkodził okno w szkole.

Do stanowiska dowodzenia KW PSP w Opolu przez cały czas napływają kolejne informacje o szkodach.

Wichury w Wielkopolsce

Z powodu gwałtownej wichury i przewracających się drzew w Poznaniu ewakuowano odwiedzających ogród zoologiczny.

Rzecznik prasowy kaliskiej straży pożarnej, młodszy kapitan Szymon Zieliński podał, że strażacy interweniowali tam ponad 100 razy. Opisał, że porywisty wiatr zrywa na terenie Kalisza i powiatu linie energetyczne, wiaty przystankowe, łamie konary i całe drzewa.

Powalone drzewa stworzyły zagrożenie dla kierowców na drogach w okolicach wsi Łubnica oraz Trzcinica.

Wichura w okolicach Wolsztyna
Wichura w okolicach WolsztynaLeszek Przybyła, Lubuscy Łowcy Burz

Wichury w Lubuskiem

Od rana w województwie lubuskim strażacy przyjęli ponad 700 zgłoszeń dotyczących skutków silnego wiatru. W większości chodzi o powalone drzewa oraz połamane konary i gałęzie. Zostało uszkodzonych kilka samochodów i dachów. Nie ma poważnie rannych.

- W Zielonej Górze spadający konar lekko zranił w nogi starszą kobietę, której pomocy udzieliło pogotowie ratunkowe - podał rzecznik lubuskiej PSP Dariusz Szymura.

Rzecznik Urzędu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego powiedział, że z powodu silnego wiatru administrator gorzowskiego cmentarza komunalnego przy ulicy Żwirowej podjął decyzję o zamknięciu go. Dodał, że jeśli warunki pogodowe się poprawią, zostanie otwarty w piątek rano.

Wichury na Warmii i Mazurach

Dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie powiedział, że wichura nadciągnęła od zachodu i tam odnotowano pierwsze uszkodzenia budynków. Silny wiatr uszkodził dachy między innym w powiecie iławskim, w Lubawie i dwóch miejscowościach pod Nowym Miastem Lubawskim - w Bratianie i Bałdówkach Małych.

W Olsztynie powalone silnym wiatrem drzewa spadły na cztery auta (nikt nie ucierpiał), drzewo spadło też na garaż przy ulicy Zientary-Malewskiej. W dzielnicy Dajtki silny podmuch uszkodził dach na domu pomocy społecznej przy ulicy Brzozowej.

Silny wiatr uszkodził też w tym mieście dach na budynku szkoły podstawowej nr 2. Połamane gałęzie tarasują wiele osiedlowych chodników i alejek w parkach.

Wichury w Zachodniopomorskiem

Rzecznik komendanta wojewódzkiego PSP kapitan Tomasz Kubiak przekazał, że zachodniopomorscy strażacy wyjeżdżali do interwencji ponad 560 razy.

Najwięcej było ich w powiatach gryfińskim - 56, myśliborskim - 54, stargardzkim - 43 i goleniowskim - 42.

Strażacy wyjeżdżają głównie do powalonych drzew i złamanych gałęzi, kilka osób zostało poszkodowanych. W Gryfinie, po tym, jak drzewo spadło na samochód, ranny mężczyzna został przewieziony do szpitala. Poszkodowanych zostało także trzech pasażerów pociągu, który zderzył się z drzewem powalonym na tory w pobliżu Gryfic.

Wichury w Zachodniopomorskiem. Relacja Sebastiana Napieraja
Wichury w Zachodniopomorskiem. Relacja Sebastiana NapierajaTVN24

Wichury w Kujawsko-Pomorskiem

Dyżurny Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu przekazał, że w związku ze szkodami wyrządzonymi przez wichurę strażacy w województwie kujawsko-pomorskim otrzymali ponad 1,5 tys. zgłoszeń.

- Zgłoszenia wpływają praktycznie cały czas od południa. Około 90 procent próśb o interwencję dotyczyło powalonych drzew, połamanych konarów i gałęzi, które spadły na jezdnie, place i budynki. Pozostałe są związane są z uszkodzeniami dachów na budynkach mieszkalnych i gospodarczych, garażach i wiatach - opisał.

Wymienił, że silne podmuchy wiatru wyrządziły szkody we wszystkich powiatach województwa, najwięcej w rejonie Bydgoszczy, Torunia i Inowrocławia.

We wsi Toporzysko, w powiecie toruńskim, wskutek podmuchu wiatru w czasie załadunku na samochód dużej bramy przy użyciu dźwigu doszło do przygniecenia jednej osoby. Poszkodowany został przetransportowany do szpitala.

Stosunkowo dużo uszkodzeń budynków wystąpiło w Skępem, w powiecie lipnowskim. Między innymi silny podmuch wiatru uszkodził poszycie i konstrukcję dachu na budynku klasztoru benedyktynów.

W Osówcu koło Bydgoszczy przewrócone drzewo spowodowało perturbacje w ruchu na drodze ekspresowej S4. Przez ponad dwie godziny zablokowany był jeden z pasów jezdni w kierunku Poznania.

Utrudnienia na kolei

Polskie Linie Kolejowe podały, że z powodu wichur utrudnienia wystąpiły między innymi na liniach: Węgliniec-Jelenia Góra, Jelenia Góra-Wałbrzych, Szklarska Poręba-Jelenia Góra, Legnica-Rudna Gwizdanów, Szczecin-Reptowo, Piła-Poznań, Poznań-Zbąszynek, Słupsk-Lębork oraz Nysa-Brzeg.

Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych S.A przekazał, że niemiecki zarządca infrastruktury ze względu na pogodę wstrzymał przejazd pociągów przez przejście Rzepin-Frankfurt (Oder) na linii Berlin-Poznań. Pociągi PKP Intercity do Berlina kończą kurs na stacji w Rzepinie.

Przerwy w dostawach prądu

Według danych Tauron z godziny 14, trudna sytuacja utrzymuje się na terenie województw: dolnośląskiego, opolskiego, małopolskiego i śląskiego. Podano, że pozbawionych zasilania było ponad 108 tysięcy klientów.

Nawałnica, która przechodzi przez Wielkopolskę, pozrywała linie energetyczne. Rzecznik prasowy poznańskiego oddziału Enea Mateusz Gościniak przekazał, że bez prądu jest około 50 tysięcy odbiorców. - Najgorzej sytuacja wygląda w powiecie wrzesińskim i leszczyńskim, gdzie prądu nie ma 15 tysięcy odbiorców - wymienił. W samym Poznaniu, jak mówił - sytuacja jest stabilna.

Rzeczniczka spółki Enea Operator Danuta Tabaka poinformowała, że według stanu na godzinę 14 na obszarze województwa lubuskiego 90 tysięcy odbiorców nie miało dostaw prądu.

Rzecznik poznańskiego oddziału Enea o przerwach w dostawach prądu w Wielkopolsce
Rzecznik poznańskiego oddziału Enea o przerwach w dostawach prądu w WielkopolsceTVN24

Alerty IMGW i RCB

IMGW wydał w czwartek rano alerty przed silnym wiatrem dla czternastu województw, wszystkich poza województwem lubelskim i małopolskim.

Na terenie pięciu województw ostrzeżenia mają drugi stopień: w północno-zachodniej części województwa lubuskiego i wielkopolskiego, w województwie zachodniopomorskim oraz na północy województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Według prognoz średnia prędkość wiatru wyniesie tam około 30-50 km/h, a w porywach osiągać będzie ponad 100 km/h.

W pozostałych województwach wydane alerty mają niższy - pierwszy stopień. Tam porywy wiatru mogą osiągać około 90 km/h.

Ostrzeżenia o silnym wietrze, które mają występować w czwartek i w piątek rano.

RCB tłumaczy, że w sytuacjach silnego wiatru powinno się między innymi przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami, przygotować oświetlenie zastępcze, a także usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr. Należy także uważać podczas jazdy samochodem na spadające konary drzew.

Autorka/Autor:ads, akw/kab

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: eurosport

Pozostałe wiadomości

Kilkadziesiąt zerwanych lub uszkodzonych dachów, zalane posesje, zablokowane drogi. To skutki silnego wiatru i gwałtownych opadów, które przeszły nad województwem śląskim. Tylko w dwóch powiatach - rybnickim i raciborskim - strażacy odebrali kilkaset zgłoszeń. - W 10 minut się traci dobytek całego życia. Zawsze to omijało naszą gminę, ale nie tym razem - mówiła na antenie TVN24 Sylwia Gabryelska-Ritzka. Wójt gminy Lyski przekazała, że nie ma informacji o rannych.

Wichury na Śląsku. "W 10 minut się traci dobytek życia"

Wichury na Śląsku. "W 10 minut się traci dobytek życia"

Źródło:
TVN24, PAP

Od 6 lipca obowiązywać będą nowe przepisy nakładające obowiązek posiadania w nowych rejestrowanych samochodach tak zwanych czarnych skrzynek. Specjalne urządzenia rejestrujące pomogą w namierzaniu sprawców wypadków czy oszustów ubezpieczeniowych. Jakie zmiany obejmą wkrótce kierowców?

Od lipca tego urządzenia nie może zabraknąć w samochodzie

Od lipca tego urządzenia nie może zabraknąć w samochodzie

Źródło:
tvn24.pl

Blizny chowane pod długimi rękawami to ciche wołanie o pomoc. Dlatego właśnie wszystkich dookoła powinny postawić na równe nogi. Pani Agnieszka najgorsze ma już za sobą i teraz apeluje do innych: nie bądźcie obojętni. Apel jest jak najbardziej aktualny, bo okalecza się co szósty uczeń. Żeby im pomóc, wystarczy ich dostrzec.

Autoagresja wśród dzieci i młodzieży. "Nawet dokumentów tak często nie nosiłam jak żyletki"

Autoagresja wśród dzieci i młodzieży. "Nawet dokumentów tak często nie nosiłam jak żyletki"

Źródło:
Fakty TVN

848 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Ukraińska obrona zestrzeliła pięć rosyjskich rakiet i 27 dronów, którymi zaatakowano w nocy kilka obwodów kraju, w tym kijowski - poinformowały ukraińskie siły powietrzne. Według koncernu Ukrenerho, uszkodzone zostały obiekty infrastruktury energetycznej w czterech obwodach. W Kraju Krasnodarskim w Rosji, po ataku bezzałogowców, płonęła rafineria. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Kijów obronił się przed atakiem. W Rosji zapłonęła rafineria. Co się wydarzyło w Ukrainie

Kijów obronił się przed atakiem. W Rosji zapłonęła rafineria. Co się wydarzyło w Ukrainie

Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda, NV

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok w sprawie aktora i byłego prezentera telewizyjnego - podało Radio Zet. Bartłomiej M. został skazany za gwałt na 16-latce. Wyrok jest prawomocny

Aktor Bartłomiej M. skazany za gwałt na 16-latce

Aktor Bartłomiej M. skazany za gwałt na 16-latce

Źródło:
Radio Zet, tvnwarszawa.pl

Burze przetoczyły się w środę nad Polską. Silny wiatr zrywał dachy z domów, łamał drzewa. Towarzyszący nawałnicom ulewny deszcz spowodował, że doszło do zalań i podtopień. Straż pożarna przeprowadziła w całym kraju 2440 interwencji. 

Grad wielkości piłek tenisowych. Prawie 2500 interwencji strażaków

Grad wielkości piłek tenisowych. Prawie 2500 interwencji strażaków

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz
Są na świecie już od pięciu miesięcy, ale tutaj mają tylko trzy

Są na świecie już od pięciu miesięcy, ale tutaj mają tylko trzy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Były prezes Orlenu Daniel Obajtek stawił się w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie. Małopolskim radnym po raz drugi nie udało się wybrać nowego marszałka województwa. Na Śląsku towarzyszący burzom wiatr, zrywał dachy i łamał słupy wysokiego napięcia. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 20 czerwca.

Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek

Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek

Źródło:
PAP, TVN24

Turystów wybierających się do Japonii może czekać zaskoczenie. Wiele tamtejszych restauracji wprowadza bowiem dwa cenniki. Jeden tańszy - dla lokalnych gości, i drugi droższy - dla turystów - informuje portal Nikkei Asia.

Drożej dla turystów, taniej dla mieszkańców. Podwójne cenniki w restauracjach

Drożej dla turystów, taniej dla mieszkańców. Podwójne cenniki w restauracjach

Źródło:
PAP

Policjanci odnaleźli w środę przed południem zwłoki zaginionej 39-letniej Natalii spod Poznania. Jej poszukiwania trwały od piątku. Ciało kobiety odnaleziono w kompleksie leśnym w północno-wschodniej części przedmieść Poznania, około 10 kilometrów od domu. Funkcjonariusze zatrzymali jej męża, który zgłosił jej zaginięcie. Jak nieoficjalnie dowiedział się reporter Faktów TVN, kobieta chciała się rozwieść z mężczyzną.

"Nie powiedziała, gdzie jedzie". Co wiemy o zaginięciu i śmierci 39-letniej Natalii

"Nie powiedziała, gdzie jedzie". Co wiemy o zaginięciu i śmierci 39-letniej Natalii

Źródło:
tvn24.pl

Wstrząsająca historia lekarza z Gorzowa Wielkopolskiego. Wrócił do pracy w szpitalu po tym, jak wyszedł z aresztu. Po dwóch miesiącach za kratami okazało się, że areszt dla niego nie był zasadny. Dwa tysiące lekarzy z całej Polski napisało list, w którym podkreślają, że zasadny nie jest też zarzut zabójstwa. Doktor Kadukha odłączył terminalnie chorego pacjenta od aparatury podtrzymującej życie. Do prokuratury doniósł na niego kolega z tego samego szpitala.

Usłyszał zarzut zabójstwa, w areszcie spędził dwa miesiące. Lekarz z Gorzowa wrócił do pracy

Usłyszał zarzut zabójstwa, w areszcie spędził dwa miesiące. Lekarz z Gorzowa wrócił do pracy

Źródło:
Fakty TVN

Planowali porwać kanclerza i zaatakować parlament. Planowali po prostu obalić niemieckie władze. Za to przed sądem odpowiadają członkowie ekstremistycznego prawicowego ugrupowania Reichsbürger - Obywatele Rzeszy. Zarzuca im się próbę przeprowadzenia zamachu stanu i działalność terrorystyczną. Proces może potrwać długo, ale wpisuje się w nowy polityczny krajobraz Europy, w którym skrajne siły są coraz groźniejsze i coraz skuteczniejsze w osiąganiu swoich celów.

Proces Obywateli Rzeszy, akcja na rzecz delegalizacji  AfD i dziennikarskie śledztwo w sprawie młodzieżówki Braci Włochów

Proces Obywateli Rzeszy, akcja na rzecz delegalizacji AfD i dziennikarskie śledztwo w sprawie młodzieżówki Braci Włochów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosyjski krążownik rakietowy Wariag i fregata Admirał Szaposznikow, w eskorcie dwóch okrętów podwodnych, przybyły do portu w Tobruku we wschodniej Libii - podał we wtorek na Facebooku sztab libijskich sił morskich współpracujących z reżimem generała Chalify Haftara, opozycyjnego wobec uznanego przez Zachód rządu w Trypolisie.

Rosyjskie okręty wojenne przybyły do Tobruku. "W celu zacieśnienia stosunków"

Rosyjskie okręty wojenne przybyły do Tobruku. "W celu zacieśnienia stosunków"

Źródło:
PAP

Po raz drugi małopolscy radni nie wybrali nowego marszałka województwa. Kandydatem był poseł PiS Łukasz Kmita, były wojewoda. - Nastąpiła zdrada ideałów Prawa i Sprawiedliwości - skomentował.

Porażka posła PiS. Województwo nadal bez marszałka

Porażka posła PiS. Województwo nadal bez marszałka

Źródło:
tvn24.pl

- Dostaliśmy dowody w związku z Funduszem Sprawiedliwości z Ministerstwa Sprawiedliwości. Tam jest to wszystko wyszczególnione. Musimy to wszystko przeanalizować, każdy z członków PKW - mówił Ryszard Kalisz w "Faktach po Faktach". - Jeżeli informację przesyła minister sprawiedliwości, trudno tych dowodów nie traktować poważnie - dodał członek Państwowej Komisji Wyborczej.

Kalisz: PKW dostała dowody w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Musimy to przeanalizować

Kalisz: PKW dostała dowody w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Musimy to przeanalizować

Źródło:
TVN24

Policja nie chciała używać Pegasusa, bo uważała, że jest nielegalny. Zastępca Zbigniewa Ziobry miał przekonywać komendę główną, by zmieniła zdanie. Kiedy argumenty Bogdana Święczkowskiego nie znalazły odzewu, system Pegasus zakupiono z Funduszu Sprawiedliwości. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Policja miała wątpliwości. Do Pegasusa miał przekonywać prokurator Ziobry

Policja miała wątpliwości. Do Pegasusa miał przekonywać prokurator Ziobry

Źródło:
TVN24

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich zapytało Ministerstwo Infrastruktury o możliwość uchylenia przepisu umożliwiającego parkowanie na chodnikach. Jak wskazuje przedstawiciel stołecznych drogowców, taka nowelizacja "fundamentalnie poprawiłaby stan infrastruktury i przedłużyła żywotność chodników w Warszawie o wiele lat".

Parkowanie na chodnikach będzie zakazane? RPO pyta ministerstwo, drogowcy mówią o korzyściach

Parkowanie na chodnikach będzie zakazane? RPO pyta ministerstwo, drogowcy mówią o korzyściach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tysiąc złotych brutto miesięcznie - tyle otrzymają od 1 lipca pracownicy pomocy społecznej, pieczy zastępczej i opieki nad dziećmi do lat trzech. Rada Ministrów przyjęła w środę uchwały w tej sprawie.

Dodatkowy tysiąc złotych do pensji. Jest decyzja

Dodatkowy tysiąc złotych do pensji. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Polacy konsumują mniej niż przeciętny mieszkaniec Unii Europejskiej. Rzeczywiste spożycie indywidualne (AIC) na mieszkańca w Polsce w 2023 roku było 14 procent poniżej średniej unijnej - podał Eurostat. Najwyższy poziom odnotowano w Luksemburgu (38 proc. powyżej średniej UE), Austrii i Holandii (po 17 proc.).

Europejska mapa dobrobytu. Tak wypadła Polska

Europejska mapa dobrobytu. Tak wypadła Polska

Źródło:
PAP

14-latek od dwóch dni był poszukiwany. Ratownicy wyłowili jego ciało z rzeki Soły w Broszkowicach w gminie Oświęcim. Śledczy ustalają dokładne okoliczności zdarzenia.

Z rzeki wyłowili ciało chłopca

Z rzeki wyłowili ciało chłopca

Źródło:
PAP

Szczęśliwym finałem zakończyły się czterodniowe poszukiwania 83-latki z gminy Gostynin. W akcję zaangażowali się policjanci i pies tropiący. W odnalezieniu seniorki pomógł też dron. - Kobieta leżała w tak wysokich i gęstych zaroślach, że stojące kilka metrów od niej osoby nie były w stanie jej dostrzec - opisała policja.

Przez cztery dni szukali 83-latki. Wypatrzył ją policyjny dron

Przez cztery dni szukali 83-latki. Wypatrzył ją policyjny dron

Źródło:
PAP

Były prezes Orlenu Daniel Obajtek, który zdobył mandat do europarlamentu z ramienia PiS, stawił się w środę w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie i został przesłuchany w charakterze świadka - przekazał rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Piotr Skiba. - Wpłynęły bardzo interesujące dokumenty, które są cały czas analizowane - mówił Skiba. Prokurator krajowy Dariusz Korneluk w "Tak jest" powiedział, że Obajtek był przesłuchany w charakterze świadka, ale "charakter może się zmienić". - Będzie decydował o tym prokurator referent po zgromadzeniu pełnej dokumentacji - dodał.

Daniel Obajtek stawił się w warszawskiej prokuraturze

Daniel Obajtek stawił się w warszawskiej prokuraturze

Źródło:
PAP

W 2024 roku rekordowa liczba milionerów może opuścić Wielką Brytanię - piszą zagraniczne media. Krezusów miałaby "zmusić" do opuszczenia kraju przede wszystkim zapowiadana przez prowadzącą w sondażach Partię Pracy reforma podatkowa. Nadchodzące wyborcze rozstrzygnięcie może znacząco zmniejszyć atrakcyjność kraju, będącego niegdyś ziemią obiecaną dla najbogatszych.

Ryzyko wielkiego exodusu milionerów

Ryzyko wielkiego exodusu milionerów

Źródło:
CNN

Rolnik z Wielkiej Brytanii opowiedział mediom, jak po pół wieku odzyskał swój zegarek znanej luksusowej marki, o którym myślał, że został zjedzony przez krowę. - Nie myślałem, że kiedykolwiek jeszcze go zobaczę - przyznał James Steel w rozmowie z BBC.

"Zjedzony przez krowę" cenny zegarek odnaleziony po 50 latach

"Zjedzony przez krowę" cenny zegarek odnaleziony po 50 latach

Źródło:
BBC, Daily Star

Spar Group, właściciel Spar Polska, podjął decyzję o opuszczeniu polskiego rynku. Spółka znalazła już nowego nabywcę, który przejmie sklepy oraz będzie kontynuował rozwój biznesu pod tym samym szyldem. Transakcja zostanie sfinalizowana do końca bieżącego roku.

Duża sieć zmienia właściciela. Co ze sklepami w Polsce?

Duża sieć zmienia właściciela. Co ze sklepami w Polsce?

Źródło:
tvn24.pl

Trwają poszukiwania 73-letniej turystki z Francji, która w piątek zaginęła na greckiej wyspie Sikinos. Tego samego dnia kobieta miała przesłać właścicielowi hotelu wiadomość sugerującą, jakoby uległa wypadkowi. Lokalne służby prowadzą też akcję poszukiwawczą jej 64-letniej znajomej.  

Dwie turystki zaginęły na greckiej wyspie. Wcześniej jedna wysłała niepokojącą wiadomość 

Dwie turystki zaginęły na greckiej wyspie. Wcześniej jedna wysłała niepokojącą wiadomość 

Źródło:
 ANT1, BBC, MEGA, Parapolitika, skai.gr, Tanea,, tvn24.pl

- Zarzuty wobec posła Marcina Romanowskiego dotyczą przede wszystkim działania w ramach zorganizowanej grupy, mającej na celu popełnianie przestępstw przez ustalone osoby. To także zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków związane z gospodarowaniem mieniem publicznym - mówił w TVN24 zastępca prokuratora generalnego, prokurator krajowy Dariusz Korneluk. Jak dodał, politykowi Suwerennej Polski grozi kara pozbawienia wolności do 15 lat.

"Za te wszystkie przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do 15 lat"

"Za te wszystkie przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do 15 lat"

Źródło:
TVN24

- Jeżeli słyszymy, że zarzuty dla posła Marcina Romanowskiego oznaczają zagrożenie wyrokiem do lat 15, to chyba nikt nie ma wątpliwości, że chodzi o naprawdę poważne przestępstwa - powiedziała w "Kropce nad i" wiceministra edukacji Katarzyna Lubnauer (KO). Komentując aferę wokół Funduszu Sprawiedliwości, wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak (Konfederacja) zaznaczył, że "nie zostały ujawnione wydatki z wszystkich funduszy rozdawniczych, które uruchomił PiS".

"PiS liczył, że nigdy nie przegra i nigdy nikt nie sprawdzi, co oni robią"

"PiS liczył, że nigdy nie przegra i nigdy nikt nie sprawdzi, co oni robią"

Źródło:
TVN24

Prokuratura uchyliła część środków zapobiegawczych wobec dwóch żołnierzy, którzy usłyszeli zarzuty przekroczenia uprawnień po strzałach oddanych w okolicach Dubicz Cerkiewnych (Podlasie) na granicy z Białorusią.

Decyzja prokuratury w sprawie żołnierzy zatrzymanych po strzałach na granicy

Decyzja prokuratury w sprawie żołnierzy zatrzymanych po strzałach na granicy

Źródło:
tvn24.pl

Janusz Kowalski poinformował w środę rano, że odchodzi z Suwerennej Polski. "Teraz skupiam się na merytorycznej pracy w klubie parlamentarnym Prawa i Sprawiedliwości" - napisał. W 2022 roku zapowiadał, że prędzej zrezygnuje z bycia posłem niż z bycia członkiem partii Zbigniewa Ziobry, wówczas Solidarnej Polski. Suwerenna Polska opublikowała w mediach społecznościowych komentarz.

Janusz Kowalski odchodzi. Jest komentarz Suwerennej Polski

Janusz Kowalski odchodzi. Jest komentarz Suwerennej Polski

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Janusz Kowalski, który ogłosił odejście z Suwerennej Polski, był jednym z najbardziej znanych i aktywnych polityków partii Zbigniewa Ziobry. W przeszłości zasłynął między innymi z kłótni z Michałem Kołodziejczakiem, zagrzewania do wiwatów z mównicy sejmowej czy kłopotów z tekstem polskiego hymnu. Kowalski niejednokrotnie wywoływał też kontrowersje swoimi wypowiedziami między innymi o relacjach z Unią Europejską czy szczepionkach.

Najsłynniejsze aktywności Janusza Kowalskiego. Kłótnie, wiwaty, kontrowersyjne poglądy

Najsłynniejsze aktywności Janusza Kowalskiego. Kłótnie, wiwaty, kontrowersyjne poglądy

Źródło:
tvn24.pl

Kończy się kompletowanie kierownictwa policji. Nadzór nad pionem kryminalnym obejmie wkrótce Tomasz Michułka, a rektorem Akademii Policji zostanie Agata Malasińska-Nagórny - wynika z informacji tvn24.pl.

Kolejne zmiany na szczytach policji

Kolejne zmiany na szczytach policji

Źródło:
tvn24.pl
Miejska plenerowa impreza alkoholowa. Marcin umiera, karuzele kręcą się dalej

Miejska plenerowa impreza alkoholowa. Marcin umiera, karuzele kręcą się dalej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

"Zielona granica" znalazła się w dziesiątce najlepszych filmów pierwszego półrocza 2024 roku według amerykańskiego magazynu "The Hollywood Reporter". Nagradzana produkcja Agnieszki Holland została doceniona między innymi za "bezbłędną realizację".

Amerykański magazyn wskazał najlepsze filmy półrocza. Wśród nich nagradzana produkcja z Polski

Amerykański magazyn wskazał najlepsze filmy półrocza. Wśród nich nagradzana produkcja z Polski

Źródło:
The Hollywood Reporter, PAP, tvn24.pl