Wiceminister zdrowia: uruchamiamy kolejne szpitale do walki z COVID-19

Autor:
kb
Źródło:
TVN24
Wiceminister zdrowia: uruchamiamy następne szpitale tak zwanego drugiego rzutu
Wiceminister zdrowia: uruchamiamy następne szpitale tak zwanego drugiego rzutuTVN24
wideo 2/22
TVN24Wiceminister zdrowia: uruchamiamy następne szpitale tak zwanego drugiego rzutu

Mamy informacje, że niestety wypełniają się już niektóre szpitale zakaźne przeznaczone dla pacjentów z COVID-19 - poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. - Dlatego uruchamiamy następne szpitale, tak zwanego drugiego rzutu, które staną się szpitalami jednoimiennymi - mówił. Dodał również, że "w weekend przed wszystkimi szpitalami w Polsce straż pożarna rozstawi namioty, które będą służyły do wstępnej segregacji pacjentów".

W sobotę o godzinie 10 rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 120 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Resort przekazał też informację o śmierci dwóch osób. W sumie do tej pory w Polsce zdiagnozowano 3503 przypadki zakażenia, a 73 osoby zmarły.

KORONAWIRUS RAPORT - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL

"Wypełniają się już niektóre szpitale jednoimienne pacjentami"

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował dziennikarzy na konferencji prasowej, że "niestety wypełniają się już niektóre szpitale jednoimienne pacjentami". - Dlatego uruchamiamy następne szpitale, tak zwanego drugiego rzutu, które staną się szpitalami jednoimiennymi - powiedział.

Obecnie w kraju funkcjonuje dziewiętnaście placówek, które zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia przekazanymi wojewodom, zostały przekształcone w tzw. jednoimienne szpitale zakaźne do walki z COVID-19.

- Tych miejsc będziemy potrzebowali niestety coraz więcej, bo z dnia na dzień tych nowych przypadków w Polsce przybywa - mówił Kraska.

Wiceminister powiedział, że działają już izolatoria. - Czyli te miejsca, w których pacjenci, którzy mają bardzo skąpe objawy albo są bezobjawowi, a u których wykrywamy obecność koronawirusa, mogą przebywać, aby nie narażać swoich współdomowników na ewentualne zakażenie - mówił.

"Powstanie drugie tyle szpitali jednoimiennych"

Kraska poinformował, że w Warszawie, gdzie ma powstać dużo takich miejsc, podpisywane są ostatnie umowy na ich utworzenie. Dodał, że "część pacjentów z jednoimiennego szpitala na Wołoskiej trafi do izolatoriów, bo nie wszyscy muszą być hospitalizowani".

- Ale jeżeli będzie taka potrzeba, to w tym tygodniu powstanie nowy szpital - podkreślił. - W tej chwili w całym kraju działa 19, a być może już nawet 20 szpitali jednoimiennych. Myślę, że powstanie drugie tyle - zapowiedział wiceminister. Zadeklarował, że "na pewno te szpitale będą dostępne".

Pytany, który kolejny szpital w Warszawie ulegnie przekształceniu, odparł: - Jeden szpital jest już przygotowany, ale nie mogę powiedzieć konkretnie.

Zaznaczył jednocześnie, że na Mazowszu jest najwięcej zakażeń w kraju, "więc tego potencjału medycznego powinno być tu jak najwięcej".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Namioty przed wszystkimi szpitalami w Polsce

Wiceminister Kraska poinformował również, że "w ten weekend przed wszystkimi szpitalami w Polsce straż pożarna rozstawi namioty, które będą służyły do wstępnej segregacji pacjentów i wyłapywania tych pacjentów, u których jest duże ryzyko zakażenia koronawirusem". - Aby ci pacjenci nie trafiali do naszych szpitali, ale na tym wstępnym etapie był u nich pobrany wymaz i zostali skierowani do izolatoriów - wyjaśnił.

Autor:kb

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości