"Ważne jest, że nareszcie świat nazywa agresję Federacji Rosyjskiej - agresją"

Aktualizacja:
[object Object]
Duda spotkał się w piątek z Poroszenkątvn24
wideo 2/11

25 lat temu zapoczątkowano nowe relacje Polski z Ukrainą, które przez ten czas nie zmieniły się - powiedział prezydent Polski Andrzej Duda w czasie wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką. - Polska nie jest dla nas tylko strategicznym partnerem, Polska jest naszym przyjacielem - zadeklarował z kolei Poroszenko.

Prezydent Duda podkreślił, że 25 lat temu zapoczątkowano nowe relacje Polski z Ukrainą, które przez od tego czasu się nie zmieniły.

Dzisiaj Polska cały czas stoi przy Ukrainie, cały czas wspieramy Ukrainę, niestety także w walce o suwerenność, o zachowanie integralności terytorialnej Andrzej Duda

Jak relacjonował, podczas spotkania z prezydentem Petrem Poroszenką podkreślał to, że niezależnie od tego, jak w Polsce zmieniała się władza, kto miał większość w parlamencie, jaki był rząd i kto był prezydentem, "wsparcie dla Ukrainy, dla jej dążeń do suwerenności, dla jej niepodległości przez te 25 lat ze strony Polski i polskiego społeczeństwa było niezmienne".

- Tak było 25 lat temu, gdy Ukraina stała się niepodległa i suwerenna, tak było w czasie pomarańczowej rewolucji, tak było, gdy Ukraińcy stanęli na Majdanie i ginęła niebiańska sotnia za wolną, niepodległą Ukrainę - mówił Duda.

I oświadczył: - Dzisiaj Polska cały czas stoi przy Ukrainie, cały czas wspieramy Ukrainę, niestety także w walce o suwerenność, o zachowanie integralności terytorialnej.

"Część terytorium Ukrainy została bezprawnie zajęta przez Rosję"

- Niestety jest tak, że dziś część terytorium Ukrainy została bezprawnie, z pogwałceniem prawa międzynarodowego, zajęta przez Rosję - powiedział Duda.

- Polska, a mam nadzieję, że także wspólnota międzynarodowa nigdy się z tym faktem nie pogodzi. Jest to dramatyczny i tragiczny precedens, że po II wojnie światowej, po tym, jak granice w Europie zostały uregulowane po roku 1989 i początku lat 90., kiedy ukształtowały się niepodległe państwa i ostatecznie upadła "żelazna kurtyna", ktoś znowu próbuje dzielić Europę na strefy wpływów, narusza integralność terytorium niepodległego i suwerennego państwa, jakim jest Ukraina - powiedział prezydent.

Duda stwierdził, że Polska stoi dzisiaj przy Ukrainie i wspiera ją w dążeniu do odzyskania terytorium i tego "aby konflikt zbrojny się jak najszybciej zakończył, żeby nie ginęli ludzie, żeby młodzi obywatele Ukrainy nie musieli jechać tam, gdzie ich życie jest zagrożone".

Duda: wspieramy Ukrainę, by konflikt zbrojny się jak najszybciej zakończył
Duda: wspieramy Ukrainę, by konflikt zbrojny się jak najszybciej zakończyłtvn24

Duda: wspieramy Ukrainę w reformach

Prezydent podkreślił, że Polska wspiera Ukrainę w realizacji refom. - Polska stoi dzisiaj także przy Ukrainie i wspiera Ukrainę w realizacji reform, których podjął się pan prezydent wraz z ukraińskim rządem - powiedział.

W tym kontekście mówił o reformie decentralizacyjnej, wzmacnianiu samorządu terytorialnego, walce z korupcją, budowaniu wymiaru sprawiedliwości, który będzie dobrze funkcjonował, a także o modernizacji ukraińskiej armii.

Prezydent zaznaczył, że bardzo się cieszy z zawartego w piątek porozumienia między rządami Polski i Ukrainy w sprawie współpracy wojskowej. - To pokazuje, że Polska jest cały czas zainteresowana i aktywna w tym wymiarze wsparcia Ukrainy praktycznie na każdym polu. Jesteśmy cały czas gotowi świadczyć Ukrainie pomoc zarówno ekspercką, jak i tę finansową, która co roku jest przez polskie władze przekazywana w ramach modernizacji kraju i realizacji reform - powiedział Duda.

Duda: mam nadzieję, że wszystkie kraje UE ratyfikują umowę z Ukrainą

Prezydent Duda wyraził także nadzieję, że wszystkie kraje Unii Europejskiej ratyfikują umowę stowarzyszeniową Ukrainy z UE. - Mam nadzieję, że tak jak Polska ratyfikowała umowę o strategicznym partnerstwie pomiędzy Unią Europejską a Ukrainą, tak samo ta ratyfikacja nastąpi we wszystkich krajach UE i Ukraina będzie się mogła stać wtedy już pełnoprawnie bliskim współpracownikiem, stowarzyszonym z UE - powiedział.

To - zaznaczył Duda - będzie oznaczało cały szereg skutków w postaci rzeczywistego zbliżenia Ukrainy do europejskiej wspólnoty.

UE nadal nie zakończyła ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą. Przeszkodą jest wynik niewiążącego referendum w Holandii w kwietniu br., w którym ponad 60 proc. głosujących odrzuciło umowę stowarzyszeniową UE-Ukraina. Rząd Holandii szuka rozwiązania, które pozwoli uspokoić holenderską opinię publiczną i parlament oraz ratyfikować umowę stowarzyszeniową.

Według nieoficjalnych informacji na szczycie UE w grudniu, Holandia może ogłosić deklarację wyjaśniającą opinii publicznej, czym jest umowa stowarzyszeniowa i że nie stanowi ona przedsionka do członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej.

Prezydent Duda wyraził nadzieję, że w najbliższym czasie, dzięki również współpracy ministrów spraw zagranicznych, wraz z prezydentem Poroszenką, będą w stanie zainicjować wspólną polsko-ukraińską "instytucję dobrego sąsiedztwa, która będzie budowała rzeczywistą atmosferę pojednania i prawdy historycznej pomiędzy naszymi narodami". - Co w perspektywie zacieśniającej się cały czas współpracy pomiędzy Polską i Ukrainą ja osobiście jako prezydent Rzeczpospolitej, uważam za niezwykle ważne - powiedział Duda.

Poroszenko: Polska jest naszym przyjacielem

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podkreślił, że cieszą go dobre polsko-ukraińskie stosunki.

Ważne jest, że nareszcie świat mówi jednym głosem z Ukrainą i nazywa agresję Federacji Rosyjskiej na wschodzie naszego kraju - agresją (...) i demonstruje absolutnie twardą solidarność ze stanowiskiem Ukrainy Petro Poroszenko

- Polska nie jest dla nas tylko strategicznym partnerem, Polska jest naszym przyjacielem - zadeklarował Poroszenko.

Podziękował prezydentowi Dudzie za jego silne poparcie dla suwerenności i integralności Ukrainy. - Ważne jest, że nareszcie świat mówi jednym głosem z Ukrainą i nazywa agresję Federacji Rosyjskiej na wschodzie naszego kraju - agresją (...) i demonstruje absolutnie twardą solidarność ze stanowiskiem Ukrainy - podkreślił.

- Podczas tej wizyty podpisujemy historyczną umowę o współpracy w dziedzinie obronności. Dziękujemy stronie polskiej za efektywną współpracę wojskowo-techniczną i za wzorcowe stworzenie i realizację naszej wspólnej ukraińsko-polsko-litewskiej brygady, która jest przykładem efektywnej współpracy wojskowej i koordynacji działań w dziedzinie bezpieczeństwa, nie tylko między naszymi krajami, ale w całym regionie - powiedział prezydent Ukrainy.

Poroszenko: Polska jest naszym przyjacielem
Poroszenko: Polska jest naszym przyjacielemTVN24 BiS

Poroszenko: przy decentralizacji wykorzystaliśmy wzory polskie

Poroszenko podziękował prezydentowi Dudzie za wsparcie, współdziałanie i koordynację między Polską a Ukrainą w kwestii wprowadzania reform. Zaznaczył, że w procesie decentralizacji Ukraina wykorzystała wzory polskie.

Jak mówił, polscy doradcy współpracują z rządem Ukrainy. - Dzisiaj z dumą mogę powiedzieć, że implementowaliśmy znaczną część reform w decentralizacji Ukrainy, która spowodowała wzmocnienie lokalnych budżetów, pełnomocnictw władzy lokalnej - powiedział.

Podkreślił, że w dniach 11-12 grudnia odbędą się wybory w "nowo powołanych gromadach". - Jesteśmy przekonani, że to doświadczenie i porady, które dzisiaj otrzymujemy w samorządach ze strony polskiej, są bardzo ważne - zaznaczył Poroszenko.

Poroszenko: korzystamy z polskich doradców
Poroszenko: korzystamy z polskich doradcówtvn24

Ukraina chce przedłużenia sankcji wobec Rosji

Prezydent Ukrainy oświadczył w Warszawie, że nie ma postępów, jeśli chodzi o implementację porozumień mińskich. Powiedział, że po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych formatu normandzkiego może mówić o "wspólności stanowisk Ukrainy, Francji i Niemiec w sprawie mapy drogowej".

- Niestety, według moich informacji, Rosja przyjechała w ogóle bez swojego stanowiska. Konstatujemy niestety brak jakiegokolwiek postępu, jeśli chodzi o omówienie i implementację mapy drogowej - dodał.

Poroszenko podkreślił, powołując się na informacje OBWE, że "ostrzały ze strony Rosji, a także bojowników, z zabronionej broni są kontynuowane", a nawet "dochodzi do eskalacji ostrzału". - Jest to naruszenie umów z Mińska - zaznaczył.

- To powinno doprowadzić do absolutnie logicznej decyzji, że w związku z niewykonywaniem umów z Mińska (...) sankcje wobec Federacji Rosyjskiej powinny być przedłużone - zaznaczył prezydent Ukrainy.

Wspólna deklaracja prezydentów

Wcześniej prezydenci przyjęli wspólne oświadczenie, w którym oświadczyli, że Polska i Ukraina zostały dotknięte decyzją KE ws. gazociągu OPAL, która umożliwia Gazpromowi zwiększenie przesyłu gazu z Europy, z pominięciem Ukrainy. Prezydenci zaznaczają w nim, że decyzja ta może naruszać obopólne zobowiązania zawarte w Traktacie o Wspólnocie Energetycznej.

Ponadto prezydenci podkreślają, że decyzja KE narusza zapisy prawne umowy stowarzyszeniowej Ukraina – Unia Europejska oraz podważa strategię bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej, zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Europy Środkowo-Wschodniej.

"Decyzja ta daje również podstawę do zbudowania gazociągu Nord Stream 2" – czytamy we wspólnym oświadczeniu.

Decyzja KE w sprawie gazociągu OPAL zapadła 28 października. Dzięki niej Rosjanie do 2033 roku będą mogli wykorzystywać 80 proc. przepustowości OPAL-u. Obecnie Gazprom korzysta z 50 proc. przepustowości, lecz od dawna wnioskuje, by było to blisko 100 proc.

Poroszenko w Polsce. 25 lat temu Polska uznała niepodległość Ukrainy
Poroszenko w Polsce. 25 lat temu Polska uznała niepodległość Ukrainytvn24

Obiad na cześć ukraińskiego prezydenta

Poroszenko przyjechał do Warszawy w piątek przed południem. W Pałacu Prezydenckim Duda i Poroszenko rozmawiali o bezpieczeństwie w regionie, wyborach w USA, europejskiej perspektywie dla Ukrainy, energetyce oraz kwestiach historycznych.

Zaplanowano spotkania Poroszenki z marszałkami Sejmu i Senatu: Markiem Kuchcińskim i Stanisławem Karczewskim. Prezydent Ukrainy spotka się również z szefową polskiego rządu Beatą Szydło.

Wieczorem polski prezydent z małżonką wydadzą oficjalny obiad na cześć ukraińskiej pary prezydenckiej.

Polskie wojsko uczestniczy w międzynarodowych programach szkoleniowych dla ukraińskiej armii i wsparcia transformacji ukraińskich sił zbrojnych. W przyszłym roku gotowość operacyjną ma osiągnąć polsko-litewsko-ukraińska brygada, której dowództwo mieści się w Lublinie.

Polska uznała niepodległość Ukrainy jako pierwsza

2 grudnia 1991 roku Polska jako pierwszy kraj uznała niezależność Ukrainy.

24 sierpnia 1991 roku – po klęsce puczu Giennadija Janajewa w Moskwie Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła Akt Niepodległości, zatwierdzony następnie w ogólnokrajowym referendum 1 grudnia 1991 roku. Równocześnie z referendum odbyły się pierwsze bezpośrednie wybory prezydenckie, w których głową państwa został Leonid Krawczuk.

24 sierpnia 2016 prezydent Duda w Kijowie wziął udział w obchodach 25-lecia niepodległości Ukrainy; spotkał się wówczas z Petrem Poroszenką. Prezydenci przyjęli wówczas wspólną deklarację z okazji 25. rocznicy niepodległości Ukrainy.

Autor: pk\mtom,rzw / Źródło: PAP, TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy od początku wojny na Ukrainie NATO w sposób bardzo poufny i bez oficjalnych komunikatów wyznaczyło co najmniej dwie czerwone linie, po których mogłoby dojść do bezpośredniej interwencji w ten konflikt - twierdzi włoski dziennik "La Repubblica".

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

Źródło:
PAP

Prosiłem prezydenta w cztery oczy i publicznie, aby o tak delikatnych i tajnych sprawach nie dywagował publicznie, bo to nie pomaga Polsce - stwierdził minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie włączenia Polski do programu Nuclear Sharing. - Ten pomysł nie wchodzi w grę - dodał.

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Źródło:
TVN24

Niedziela upływa pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Zmarł brytyjski aktor Bernard Hill, znany przede wszystkim z roli kapitana Edwarda Smitha w "Titanicu" i króla Rohanu Theodena w trylogii "Władca pierścieni" - przekazał w niedzielę jego agent. Aktor miał 79 lat.

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

W nocy w części kraju pojawią się burze. Z tego powodu IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Z komunikatu wynika, że zjawiskom towarzyszyć mogą opady gradu.

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Marcin Kierwiński odniósł się na X do sobotnich komentarzy po incydencie na placu Piłsudskiego. "Osoby, które stały i stoją za szkalowaniem mojego dobrego imienia, poniosą prawne konsekwencje tych nienawistnych działań" - napisał szef MSWiA.

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Źródło:
tvn24.pl

To część operacji Kremla - ocenił w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną odnosząc się do umieszczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przez Rosję przestępców. Zdaniem amerykańskich analityków, celem Moskwy jest podważenie legalności prezydentury Zełenskiego i doprowadzenie Ukrainy do izolacji dyplomatycznej.

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

Źródło:
PAP

W Berdiańsku w obwodzie zaporoskim zginął w eksplozji swojego samochodu kolaborant i jeden z organizatorów katowni do przesłuchiwania ukraińskich jeńców - informuje wywiad wojskowy Ukrainy (HUR). "Za każdą zbrodnię wojenną nadejdzie sprawiedliwa zapłata" - podkreślono w komunikacie wywiadu.

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przewrócił się jeden z koni ciągnących wóz w turystami. Na nagraniu opublikowanym w sieci widać, że gdy inne metody zawiodły, woźnica uderzył zwierzę w pysk. To poskutkowało, koń natychmiast wstał. Sytuację skomentowało między innymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24