"Złożona mozaika zwana Polską" - to tytuł artykułu w watykańskim dzienniku "L’Osservatore Romano" opublikowanego w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości. Przypomniano w nim o poświęceniu Polaków i tych, którzy "bronili polskiej sprawy".
Autor artykułu, włoski historyk, pisarz i wykładowca Roberto Morozzo della Rocca przywołuje moment zakończenia I wojny światowej i rozpad imperiów w Europie oraz odzyskanie suwerenności przez Polskę, która, jak dodaje, została "skazana na 123 lata historycznego niebytu".
Trudna droga do niepodległości
"Niepodległość przyszła po nieustannych walkach i cierpieniach" - podkreślił autor publikacji na łamach watykańskiego dziennika. Przywołał powstanie listopadowe i powstanie styczniowe, zakończone - jak dodał – we krwi. Następnie wspomniał o udziale Polaków w pierwszej wojnie światowej, walczących "w nadziei na to, że otrzymają sprawiedliwą nagrodę dla ich ojczyzny, gdy skończą się działania wojenne". Zacytowane zostały słowa z dziennika ówczesnego przedstawiciela Stolicy Apostolskiej w Warszawie księdza Achille Rattiego, późniejszego papieża Piusa XI, który pisząc o przyjeździe Józefa Piłsudskiego zwolnionego z twierdzy w Magdeburgu nazwał go "polskim Garibaldim, idolem narodu i zwłaszcza polskich żołnierzy". Roberto Morozzo della Rocca położył nacisk na to, że w latach I wojny "prawo Polski do suwerennego istnienia i naprawy historycznej niesprawiedliwości było uznane przez wszystkie siły". Na tym tle, jak wskazał, wyróżniały się głosy dwóch wielkich autorytetów moralnych - prezydenta USA Thomasa Woodrowa Wilsona i papieża Benedykta XV, którzy "bronili sprawy polskiej bez rezerwy i niepewności".
Bez złudzeń
Jednocześnie włoski wykładowca podkreślił, że charyzmatyczny Piłsudski "nie uległ złudzeniu łatwości, z jaką 11 listopada państwo polskie zostało nagle odbudowane".
"Nie jest przypadkiem to, że jego pierwszą troską było wojsko" - dodał na łamach "L’Osservatore Romano".
Podkreślił, że zadaniem Piłsudskiego było też uregulowanie poważnych sporów terytorialnych z Niemcami, Rosjanami, Ukraińcami, Litwinami i Czechami, w których nie mógł liczyć na żadną istotną pomoc zewnętrzną.
Wielki powrót Polski
W 1918 roku, niezależnie od różnych koncepcji państwa i stojących wyzwań, najważniejsze było jego odrodzenie - dodał autor tekstu. Przypomniał, że przez wiele lat Polska była "Chrystusem narodów", jak nazwał ją Adam Mickiewicz. Ale wtedy "czas wielkich poetów romantycznych skończył się. Polska obecna była znów w historii, na mocnych podstawach i pełna pewności" - podkreślił autor rocznicowego artykułu w watykańskiej gazecie z czwartkową datą. Tego dnia mszę z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę odprawi w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin.
Autor: momo\mtom / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock