Otrzymali informacje o skierowaniu na kwarantannę. Okazuje się, że to awaria. GIS przeprasza za utrudnienia

Aktualizacja:
Autor:
aa//rzw
Źródło:
TVN24
Co robić, gdy dziecko ma koronawirusa lub trafiło na kwarantannę
Co robić, gdy dziecko ma koronawirusa lub trafiło na kwarantannęTVN24
wideo 2/4
TVN24Co robić, gdy dziecko ma koronawirusa lub trafiło na kwarantannę

Błędne informacje o skierowaniu na kwarantannę otrzymała część uczniów jednej ze szkół w Warszawie oraz członków ich rodzin - takie sygnały wpłynęły na Kontakt 24. Jak ustalił tvn24.pl, doszło do awarii systemu, a błędne informacje pojawiły się również w innych częściach Polski. Problem ma dotyczyć osób, które były skierowane na kwarantannę i miały ją zakończyć 5 lub 6 listopada.

"Dużo ludzi dostaje komunikat, że są na kwarantannie. Dzwoni automat. Telefon dostają osoby, które nie muszą być na kwarantannie". O sprawie powiadomili nas w niedzielę na Kontakt 24 rodzice uczniów jednej ze szkół w Warszawie. Gdy zaskoczeni tą informacją próbowali ją zweryfikować, dzwoniąc na infolinię sanepidu, dowiadywali się, że to błędna wiadomość, którą otrzymali w wyniku awarii.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO>>>

Awaria w systemie sanepidu

Jak dowiedział się portal tvn24.pl, rzeczywiście doszło do awarii systemu i nie tylko w Warszawie. Podobne komunikaty mieli otrzymać w niedzielę rodzice dzieci z innych części Polski. Problem ma dotyczyć osób, które były skierowane na kwarantannę i miały ją zakończyć 5 lub 6 listopada. Nie wiadomo, ile osób mogło otrzymać takie błędne informacje.

Doniesienia potwierdzili nam nieoficjalnie pracownicy sanepidu. Tuż po godzinie 16, na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego pojawił się oficjalny komunikat w tej sprawie.

"Główny Inspektor Sanitarny informuje, że w związku z błędem systemu, odnotowano pojawiające się automatyczne informacje telefoniczne skierowane do osób, których kwarantanna zakończyła się 5 lub 6 listopada. Wiadomości głosowe informują błędnie o przedłużeniu zakończonej już kwarantanny. Prosimy o zignorowanie tych informacji. Przepraszamy za zaistniałe utrudnienia" - poinformował GIS.

Trwają prace nad usunięciem usterki.

Jak sprawdzić swój status?

Na stronie internetowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w komunikacie dotyczącym tego, w jaki sposób działają automatyczne powiadomienia, można znaleźć informację, jak sprawdzić, czy rzeczywiście nałożono na nas kwarantannę.

"Jeśli chcesz wyjaśnić swój status wypełnij formularz dostępny na stronie www.gov.pl/koronawirus lub skontaktuj się z infolinią sanepidu pod numerem 22 25 00 115" - czytamy na stronie.

Autor:aa//rzw

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości