Lekarze wznowią rozmowy z ministerstwem zdrowia po południu. Poprzednia runda zakończyła się o północy i nie przyniosła przełomu. - Nie ma niebezpieczeństwa, że nie zdołamy się porozumieć. Jest po prostu bardzo wiele tematów, które trzeba jeszcze poruszyć - powiedział tvn24.pl asystent minister zdrowia Ewy Kopacz Krzysztof Suszek.
Porozumienie Zielonogórskie nadal nie zamierza podpisywać kontraktów na 2011 r. Wtorkowe rozmowy w Ministerstwie Zdrowia nie doprowadziły do kompromisu. W spotkaniu brali udział: minister Ewa Kopacz, wiceminister zdrowia Jakub Szulc i zastępca prezesa NFZ ds. medycznych Maciej Dworski.
Tusk: podniesienie stawki nie wchodzi w grę
Było to kolejna tego dnia runda rozmów w tej sprawie. Wcześniej, w godzinach przedpołudniowych, przedstawiciele Porozumienia Zielonogórskiego rozmawiali z premierem Donaldem Tuskiem. Szef rządu powiedział po spotkaniu, że podniesienie stawki za świadczenie w ramach podstawowej opieki zdrowotnej w 2011 roku, czego domagają się lekarze, nie wchodzi w grę.
Pacjenci bez opieki?
W dotychczasowych rozmowach z Ministerstwem Zdrowia i NFZ od podniesienia stawki na świadczenia Porozumienie Zielonogórskie uzależniało podpisanie kontraktów z Funduszem. Niepodpisanie do końca grudnia kontraktów oznaczałoby, że od nowego roku pacjenci nie mogliby korzystać z porad w gabinetach 14 tys. lekarzy rodzinnych zrzeszonych w PZ w ramach ubezpieczenia w NFZ. Fundusz podkreśla, że nie ma środków na podwyżkę.
"Wspólny komunikat będzie możliwy"
- Ustaliliśmy, że będziemy szukali takiego wyjścia z sytuacji, które nie będzie dokuczliwe dla pacjentów, a więc wszystko wskazuje, że wspólny komunikat będzie możliwy i nie będzie jakichś problemów z dostępnością do lekarzy rodzinnych w styczniu - powiedział we wtorek Donald Tusk.
Z kolei prezes Federacji PZ Jacek Krajewski mówił po spotkaniu, że nastąpiło zbliżenie stanowisk Ministerstwa Zdrowia i PZ. Według Krajewskiego, premier zapowiedział, że w przyszłym roku grupa lekarzy rodzinnych będzie traktowana priorytetowo, jeśli chodzi o zwiększenie przeznaczanych na nią środków. - Uważamy, że deklaracja ze strony premiera jest do rozważenia i będziemy się zastanawiać, czy jest ona na tyle wiarygodna i na tyle wystarczająca, żeby od akcji odstąpić - powiedział prezes Porozumienia Zielonogórskiego.
Nieszczelny Fundusz
Według byłego szefa NFZ Andrzeja Sośnierza, problem z pieniędzmi wynika z nieszczelności NFZ-u. - Fundusz ma dość duże pieniądze, ale rozdysponowuje je w sposób budzący wątpliwości, w sposób dość chaotyczny - powiedział w TVN24, Sośnierz. I dodał: - A centralizacja tej instytucji powoduje, że trudno o elastyczne reagowanie.
Zdaniem przewodniczącego Naczelnej Izby Lekarskiej dr Macieja Hamankiewicza, służba zdrowia jest dramatycznie niedofinansowana. - Musimy zadbać o to, aby monopol NFZ - nieporadnej instytucji, która nie potrafi w sposób racjonalny zapewnić finansowania, został rozbity. Musimy to rozbić w pył, aby obywatele mieli równy dostęp do tej części służby zdrowa, która jest bezpłatna - powiedział Hamankiewicz.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: AG