- Odetchnęliśmy z ulgą - deklarował po zakończeniu szczytu w Brukseli Donald Tusk. Według rządowej delegacji do sukcesów Polski można zaliczyć lepszy pakiet klimatyczny, zapisy dotyczące kryzysu finansowego, obecność Lecha Wałęsy w Radzie Mędrców i wizytę Nicolasa Sarkozy'ego w Polsce.
- Oddycham z ulgą, bo trudne posiedzenie zakończyło się dobrymi rezultatami - tak Donald Tusk rozpoczął swoją konferencję po posiedzeniu Rady Europejskiej. Jak referował premier, podczas obrad poruszono, trzy tematy - pakiet klimatyczno-energetyczny, kryzys na Kaukazie i kryzys finansowy.
Pakiet dobry dla Polski albo żaden
- Jeśli chodzi o pakiet klimatyczny, niektóre państwa UE mogły znaleźć się w bardzo trudnej sytuacji. Polska podjęła wysiłek zorganizowania sojuszu tych państw. Przy pomocy przywódców ośmiu takich krajów udało nam się przekonać Radę, by decyzja o pakiecie była jednomyślna - referował Donald Tusk. Warszawa chce, żeby przyjęte przez UE rozwiązania nie powodowały drastycznych podwyżek cen energii i nie wyeliminowały węgla jako jej źródła
Jeśli chodzi o pakiet klimatyczny, niektóre państwa UE mogły znaleźć się w bardzo trudnej sytuacji. Polska podjęła wysiłek zorganizowania sojuszu tych państw. Przy pomocy przywódców ośmiu takich krajów udało nam się przekonać Radę, by decyzja o pakiecie była jednomyślna premier Donald Tusk
Tusk nie ukrywał, że sprawę możliwego do zaakceptowania pakietu postawił na ostrzu noża. - Dla Polski to być albo nie być. Wykłócając się o pakiet do zniesienia dla Polski, ratujemy go w skali świata. Nie będzie taryfy ulgowej; albo będzie ok. i będzie ok. dla wszystkich, albo nie będzie go w ogóle - deklarował Tusk.
KE wyciąga rękę do stoczni
W sprawie polskich stoczni, którym grozi bankructwo, ostatecznego rozstrzygnięcia nie ma. - Komisja Europejska nie chce podjąć negatywnej decyzji w sprawie polskich stoczni, tylko znaleźć dla nich wspólne rozwiązanie - ogólnikowo stwierdził premier. Jak dodał, obecnie nie ma pozytywnej odpowiedzi ws. stoczni, jest za to wskazana droga, która może oznaczać uratowanie zakładów.
Spróbujemy wykorzystać tę ścieżkę, jaką komisarz Neelie Kroes i cała Komisja Europejska podpowiadają, aby wyodrębnić z jednej i drugiej stoczni coś, co najskuteczniej może działać dalej jako stocznie i odciążyć to od zadłużeń. Gdańsk jest tutaj dość bezpieczny, mówimy o Szczecinie i Gdyni. Donald Tusk o polskich stoczniach
- Spróbujemy wykorzystać tę ścieżkę, jaką komisarz Neelie Kroes i cała Komisja Europejska podpowiadają, aby wyodrębnić z jednej i drugiej stoczni coś, co najskuteczniej może działać dalej jako stocznie i odciążyć to od zadłużeń. Gdańsk jest tutaj dość bezpieczny, mówimy o Szczecinie i Gdyni - dodał Tusk.
Szczegóły oferty Komisji, która ma zakładać "poważną współpracę i pomoc społeczną" premier ma zdradzić w ciągu kilku dni.
Sarkozy przyjeżdża do Polski
Premier potwierdził też, że jego rząd wciąż chce jak najszybciej ratyfikować Traktat Lizboński, a w
Pan prezydent Sarkozy mówił mi, że jest gotów wybrać się do Polski, osobiście do Juraty, aby 6 grudnia przekonywać prezydenta do złożenia podpisu pod Traktatem. premier Donald Tusk
Tego samego dnia będzie obchodzona rocznica przyznania Lechowi Wałęsie pokojowej nagrody Nobla. - Uda się, być może, pogodzić ogień z wodą, tzn. równocześnie rozmowę z prezydentem Kaczyńskim, uczczenie rocznicy prezydenta Lecha Wałęsy i dogranie być może ostatnich szczegółów pakietu klimatyczno-energetycznego - cieszył się Tusk.
Rostowski: z kryzysem walczymy najskuteczniej
Minister finansów Jacek Rostowski powiedział z kolei, że Polska jest w pełni usatysfakcjonowana zapisami o
Jestem przekonany, że rozwiązania europejskie są w obecnej chwili najlepsze, jakie zostały zaproponowane na skalę światową. Są stanowczym krokiem do przodu w porównaniu z rozwiązaniami przyjętymi w USA. Jacek Rostowski, minister finansów
- Jestem przekonany, że rozwiązania europejskie są w obecnej chwili najlepsze, jakie zostały zaproponowane na skalę światową. Są stanowczym krokiem do przodu w porównaniu z rozwiązaniami przyjętymi w USA - deklarował Rostowski.
Kraje UE chcą także dążyć do ujednolicenia polityki i zasad nadzoru finansowego na poziomie światowym. W tym celu narodowe nadzory finansowe krajów UE będą się spotykały co miesiąc. - Jest to absolutne novum - ocenił Rostowski.
Wałęsa mędrcem
Premier Donald Tusk poinformował też, że Lech Wałęsa znalazł się w składzie unijnej Grupy Refleksyjnej. - Po długich negocjacjach w Brukseli, stolicach europejskich, udało się wspólnie osiągnąć porozumienie co do kształtu Grupy. To było bardzo ważne zdarzenie z punktu widzenia Polski - powiedział Tusk.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24,PAP