|

Wakacje z dziećmi. Jak nie zwariować i naprawdę wypocząć?

Podczas rodzinnych wakacji dzieciom warto dać nieco swobody. Nie każdą chwilę trzeba spędzać razem
Podczas rodzinnych wakacji dzieciom warto dać nieco swobody. Nie każdą chwilę trzeba spędzać razem
Źródło: Adam Warżawa/PAP
Wakacje z rodziną. Idyllicznie to zwykle jest na zdjęciach i we wspomnieniach. Dzieci biegają po plaży, rodzice w słomianych kapeluszach sączą co tam mają do sączenia. Nawet nastolatkom zdarzy się wykrzywić twarz w uśmiech. Rzeczywistość? Czasem bardziej przypomina odcinek serialu o kończących się eksplozją rodzinnych perturbacjach niż folder biura podróży. A co o szczęśliwych rodzinnych wakacjach mówią badania? - pisze dla TVN24+ prof. Piotr Michoń z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.Artykuł dostępny w subskrypcji

Motto Są dwie klasy podróżowania: pierwsza klasa i z dziećmi. Robert Benchley (1889-1945)

W mediach i poradnikach często słyszymy albo czytamy, że rodzinny czas to najważniejszy czas w życiu. I niby tak, ale ta narracja potrafi solidnie przytłoczyć. Kanadyjskie badaczki odpoczynku Susan Shaw i Margo Hilbrecht zwracają uwagę, że za tym "idealnym obrazkiem" kryje się sporo presji - szczególnie dla matek, które czują, że muszą wszystko ogarnąć: zorganizować, zainspirować, nieustannie "tworzyć wspomnienia". A jeśli rzeczywistość nie dorównuje Instagramowi, pojawia się poczucie winy. Prawda jest taka, że wspólny czas z rodziną nie zawsze musi być spektakularny, idealny i pełen atrakcji. Czasem wystarczy zwykły spacer, wspólne leniuchowanie czy nawet… nuda. Bo prawdziwa bliskość nie zawsze wygląda jak z pocztówki.

Przeprowadzone w 2018 roku badania duńskich dzieci i rodziców pokazały, że za sielankową fasadą rodzinnych wakacji często kryją się napięcia, konflikty i zmęczenie. Dorośli robią co mogą, żeby opowiadać o wakacjach jak o wielkiej rodzinnej przygodzie - nawet jeśli gdzieś po drodze GPS zawiódł, hotel okazał się mniej bajkowy niż w internecie, a dzieci marudzą przy trzeciej lodziarni. Dzieci z kolei bywają bezlitosne w swoich relacjach: zauważają kłótnie, niecierpliwość, a przede wszystkim to, że mama i tata znowu patrzą w telefony. Może więc warto przyjrzeć się temu, co naprawdę sprawia, że wakacje z dziećmi są udane - niekoniecznie idealne, ale prawdziwie wspólne.

1. Wspólne znaczy ważne

Zacznijmy od banału, który wcale banałem nie jest: dzieci najbardziej cenią wakacje, które dzieją się razem.

Czytaj także: