Prezydent spotka się z szefem Rady Mediów Narodowych. Chodzi o prawie 2 miliardy złotych

1802N196X KOSINIAKKAM
Apel Kosiniaka-Kamysza do prezydenta o weto
Źródło: TVN24

Prezydent Andrzej Duda będzie kontynuował w poniedziałek konsultacje w sprawie ustawy abonamentowej. O godzinie 14 spotka się z szefem Rady Mediów Narodowych Krzysztofem Czabańskim - poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Chodzi o ustawę, która ma przekazać blisko dwa miliardy złotych dla mediów państwowych.

W sprawie ustawy abonamentowej prezydent Andrzej Duda odbył w minionym tygodniu spotkania z przedstawicielami Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, przedstawicielami regionalnych ośrodków telewizji państwowej i Polskiego Radia, a także prezesami telewizji państwowej i PR.

Prezydencki rzecznik Błażej Spychalski przekazał w poniedziałek, że tego dnia Andrzej Duda będzie kontynuował konsultacje w sprawie ustawy abonamentowej i o godzinie 14 spotka się z szefem Rady Mediów Narodowych Krzysztofem Czabańskim.

Blisko dwa miliardy złotych dla mediów państwowych

13 lutego Sejm odrzucił sprzeciw Senatu wobec nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji i ustawy abonamentowej, która przyznaje rekompensatę w wysokości 1,95 miliarda złotych w 2020 roku dla państwowej telewizji i radia. Opozycja proponowała, aby te pieniądze przeznaczyć na onkologię. Zwróciła się także do prezydenta z apelem o zawetowanie ustawy.

Nowela trafiła na biurko prezydenta, który ma 21 dni - od czasu, gdy ustawa znalazła się w Kancelarii Prezydenta - na decyzję, czy ją podpisać, zawetować bądź skierować do Trybunału Konstytucyjnego.

Dera: nie ma powodów, żeby telewizja państwowa nie dostała rekompensaty
Źródło: TVN24

Nowelizacja, której projekt przygotowali posłowie większości sejmowej, przewiduje wprowadzenie rekompensaty dla TVP i PR w związku z utraconymi wpływami z opłat abonamentowych z tytułu zwolnień w 2020 roku oraz z uwzględnieniem niewypłaconych w latach 2018-2019 części rekompensaty. Środki te mają zostać podzielone między jednostki państwowej radiofonii i telewizji przez KRRiT z przeznaczeniem na realizowanie misji publicznej.

Senat, który zarekomendował odrzucenie nowelizacji, zwrócił również uwagę na problem niewyjaśnionej jednoznacznie kwestii dotyczącej ewentualnego obowiązku notyfikacji Komisji Europejskiej przewidzianego w ustawie programu pomocy dla państwowej radiofonii i telewizji w zakresie finansowania misji publicznej. Odnosząc się do tej kwestii, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oceniło, że znowelizowane przepisy są zgodne z zasadami pomocy publicznej w Unii Europejskiej.

Czytaj także: