- Uczmy się wzajemnego szacunku i przebaczenia - apeluje w liście z okazji świąt Bożego Narodzenia rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ks. prof. Antoni Dębiński. A rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Władysław Zuziak przekonuje o konieczności przebaczania, nawet prześladowcom.
Rektor KUL, przypominając w drugim dniu świąt Bożego Narodzenia postać św. Szczepana - pierwszego męczennika za wiarę, ukamienowanego w Jerozolimie ok. 36 r. - podkreślił, że wyznawanie wiary również w dzisiejszym świecie "nierzadko spotyka się z doświadczaniem upokorzeń, szyderstwa, a nawet prześladowań". "Także i w naszej ojczyźnie dialog, wymagający wierności prawdzie i ducha empatii, zastępuje się bezpardonowym, poniżającym ludzką godność, wzajemnym oskarżaniem. Zamiast cierpliwie wsłuchiwać się w racje drugiej osoby, szafujemy epitetami dyskredytującymi naszego brata, w którym widzimy przeciwnika" - napisał. Szczególna okazja Ks. Dębiński podkreślił, że święta Bożego Narodzenia to szczególny czas pojednania. Przypomniał o tradycji zachowywania pustego miejsca przy wigilijnym stole, "aby nikt w świętą noc narodzenia Pana nie był sam". "Może nadszedł czas, aby wypuścić z rąk słowa-kamienie, rzucane na forach internetowych, w serwisach informacyjnych, w debacie publicznej czy w rodzinnej kłótni" - napisał rektor. Jego zdaniem święta to szczególna okazja, aby "powrócić do ciszy betlejemskiej nocy" i uszanować także to, co słabe i bezbronne. "Bóg stał się człowiekiem i przyszedł do nas jako bezbronne dziecko, które wymaga troski i opieki, które jest zależne od innych. Zechciejmy na nowo podjąć wymagający wysiłek uczenia się od pokornego Dziecięcia ducha akceptacji własnych i cudzych słabości, ograniczeń; uczmy się wzajemnego szacunku, zaufania, a gdy trzeba, to i heroicznego przebaczenia" - napisał.
Warto przebaczać
Z kolei o konieczności przebaczenia nawet swoim prześladowcom napisał rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Władysław Zuziak w liście odczytywanym w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia w kościołach archidiecezji krakowskiej.
Jego zdaniem Polacy powinni zacząć naśladować postawę pierwszych chrześcijan i św. Szczepana, którego dzień obchodzony jest 26 grudnia w Kościele powszechnym. "Potrafili oni przebaczać swoim prześladowcom i swoje życie budować w oparciu o przykazanie miłości Boga i bliźniego. Tylko życie oparte na Bogu daje pokój i prowadzi do zbawienia" - napisał rektor. Podkreślił, że chrześcijanie muszą potwierdzać w codziennym życiu prawdy wiary, z którymi się identyfikują.
Nasza rola
W liście rektor Uniwersytetu Papieskiego podkreślił też znaczenie uniwersytetów kościelnych. "Ich rola jest tym ważniejsza, że tożsamość współczesnego świata, Europy czy Polski zagrożona jest ideami dalekimi od chrześcijańskich, które próbują relatywizować wszelkie prawdy i wartości, odzierać życie ludzkie z godności i nadziei, pozbawiając je sensu. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie przeciwstawiając się takim koncepcjom, wskazuje, że odwieczne wartości, promowane od ponad dwudziestu wieków przez chrześcijaństwo, stanowią istotny i niezbywalny wkład w rozwój człowieka i jego kultury. Nasza uczelnia stara się zgłębiać i poszerzać poszukiwania ludzkiego rozumu w różnych dziedzinach wiedzy przez otwarcie się na światło wiary" - zaznaczył duchowny.
Pieniądze zebrane w środę na tacę w świątyniach archidiecezji zostaną przekazane krakowskiej uczelni.
Dwie uczelnie
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II jest najstarszą uczelnią w Lublinie, jednym z najstarszych uniwersytetów w Polsce. Powstał w 1918 r. Obecnie na 47 kierunkach i specjalnościach kształci się tu ponad 17,5 tys. osób, a wykłada ponad 1,3 tys. nauczycieli akademickich. Wśród studentów KUL jest ponad 300 obcokrajowców z 26 krajów; najwięcej z Ukrainy, Białorusi i Czech
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie (dawniej Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie) jest pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej uniwersytetem papieskim. Prowadzi działalność naukowo-dydaktyczną na wydziałach: filozoficznym, historii i dziedzictwa kulturowego, nauk społecznych, teologicznym oraz na wydziale zamiejscowym w Tarnowie. Obecnie na uczelni studiuje ok. 3500 studentów. Wielkim Kanclerzem uniwersytetu jest metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz.
Autor: mn//kdj / Źródło: PAP